Dugonjić: Moj današnji cilj je bil medalja

Ljubljana, 09. 12. 2011 17.44 |

Slovenski plavalec Damir Dugonjić je na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih v poljskem Szczecinu osvojil srebrno medaljo na 100 metrov prsno.

Dugonjić je s časom 57,29 zaostal le za Norvežanom Alexandrom Dalejem Oenom (57,05), bron je osvojil Italijan Fabio Scozzoli (57,30).

"Moj današnji cilj je bil medalja. Vedel sem, da bom hiter, pričakoval sem celo nekaj slabše izide. Morda sem se malo uštel s prehitrim začetkom, zato mi je na koncu malo zmanjkovalo moči. A na koncu sem bil zelo vesel, ko sem odplaval državni rekord in videl, da sem na stopničkah. Moja prva medalja, res sem zelo zelo vesel," je po tekmi dejal Dugonjič, deseti slovenski reprezentant, ki je na evropskem prvenstvu v 25-metrskih bazenih osvojil medaljo, skupno že 49., in v slovenskem taboru potihem v Szczecinu računajo tudi na jubilejno 50.

Damir Dugonjič
Damir Dugonjič FOTO: Reuters

V Szczecinu je študent kalifornijske univerze Berkeley, ki je prve uspehe dosegel pod vodstvom Fužinarjevega trenerja Matije Medveška, ubral drugačno taktiko. Ni plaval le na izid, ampak tudi glede na tekmece in uvrstitev, na koncu se mu je nov pristop poplačal z medaljo. V polfinalu in predtekmovanju je bil obakrat najhitrejši v skupini. Medaljo so napovedali tudi slovenski trenerji na prizorišču, ki so pravilno ocenili, da se je Dugonjić v predtekmovanju in polfinalu celo poigraval s tekmeci.

Plavalcev z rezervami je bilo v finalu še nekaj, hitrejši od Ravenčana pa je bil le svetovni prvak iz Šanghaja Alexander Dale Oen iz Noveške. "Določene stvari v glavi sem razčistil in se iz svojih napak nekaj naučil. Verjel sem vase, postavil svoje cilje, plaval svojo tekmo in uspelo mi je. Verjamem, da mi bo še večkrat," je o tem povedal plavalec.

"Plaval sem na zmago," je po tekmi za organizatorje prvenstva povedal 24-letni Korošec, ki ravnokar končuje študij v ZDA, kjer mu manjka še en izpit. Pozneje pa je povedal, da je bil finale zelo hiter, hitrejši, kot je pričakoval, in potrdil tudi, da je Norvežan zasluženo zmagal, saj je kakovost v karieri že večkrat dokazal.

O slabi minuti v vodi pa: "Gledal sem le pred sebe in niti ne vem, kje sem še kaj izgubil. Vedno se da kaj pridobiti na obratu. Pomembno je le, da sem plaval dobro in osvojil medaljo. Vem, da sem med tekmo le razmišljal, kako naj plavam hitro, potegnem hitro ... Na koncu sem dal le še glavo dol in dobro končal."

Damir Dugonjič FOTO: Damjan Žibert

Svojo kakovost je Dugonjić dokazal že večkrat. Pred petimi leti je na mladinskem EP osvojil srebrno medaljo, nato pa blestel predvsem v ZDA, kjer je osvojil tri naslove prvaka NCAA, tudi rekord v jardskih bazenih in se veselil ekipnih zmag z Berkeleyjem. Prestavljal je mejnike ravenskega plavanja, saj je bil prvi na Ravnah z medaljo z mladinskega prvenstva, prvi finalist velike članske tekme, prvi plavalni olimpijec, z medaljo v mestu ob izlivu Odre v morje pa se je zapisal tudi v slovensko zgodovino plavanja.

Peter Mankoč je na 100 m delfin ostal brez kolajne in zasedel šesto mesto (50,72), Robert Žbogar pa je bil deseti (52,34). Zmagal je Poljak Konrad Czerniak (49,62), ki je osvojil že drugo zlato na letošnjem EP, pred Rusom Jevgenijem Korotiškinom (49,88).

V prvi finalni preizkušnji drugega dne EP je na 800 metrov prosto nastopila tudi Tjaša Oder in s časom 8:27,97 zasedla osmo mesto. Zmagala je Danka Lotte Fris (8:07,53), druga je bila Španka Erika Villaecija Garcia (8:12,23), tretja pa njena rojakinja Melanie Costa Schmid (8:16,28). Uspeh Odrove je s 16. mestom dopolnila njena klubska kolegica z Raven Tamara Miler.

Brez priložnosti za visoko uvrstitev pa je žal ostala Anja Čarman, ki se je v četrtek najprej prebila v finale na 100 hrbtno, nato pa del noči zaradi bolezni preživela v bolnišnici ter zato finale odpovedala. V slovenskem taboru upajo, da bo do nedeljskega nastopa na 200 hrbtno nared.

V polfinalu na 100 mešano je nastopila tudi Nina Sovinek iz ljubljanske Olimpije, ki je ob slovesu od reprezentance z dosežkom 1:02,98 osvojila 19. mesto. Tjaša Vozel je bila v kvalifikacijah na 200 prsno 18.