Bolt s slavjem v štafeti že do 11. zlate kolajne na SP

Peking, 29. 08. 2015 15.28 |

Jamajčani so na 15. svetovnem atletskem prvenstvu v Pekingu z izidom sezone na svetu 37,36 sekunde zmagali v štafeti 4 X 100 m, Usain Bolt pa si je s tem v zadnji predaji pritekel še enajsto zlato na SP in je daleč najuspešnejši v zgodovini teh tekmovanj.

Ashton Eaton
Ashton Eaton FOTO: Reuters

Američan Ashton Eaton je predzadnji dan tekmovanj na 15. svetovnem atletskem prvenstvu v Pekingu postavil prvi svetovni rekord na prvenstvu. V deseteroboju je dvodnevno tekmovanje zaključil z 9045 točkami.

Jamajčani in Jamajčanke so osvojile naslov v štafeti na 4 x 100 m, atleti z izidom sezone (37,36), atletinje z rekordom prvenstev (41,07). Usain Bolt si je s tem v zadnji predaji pritekel še enajsto zlato na SP in je daleč najuspešnejši v zgodovini teh tekmovanj.

V skoku v višino je zlato pripadlo Rusinji Mariji Kučini (2,01 m), na 800 m Belorusinji Marini Azarmašovi (1:58,03), v metu diska Poljaku Piotru Malachowskemu (67,40 m). Dvaintridesetletni Matej Toth je prepričljivo zmagal v hitri hoji na 50 km, v prvi končni odločitvi dneva (3:40:32).

Usain Bolt nadaljuje z zbiranjem kolajn.
Usain Bolt nadaljuje z zbiranjem kolajn. FOTO: Reuters

V štafeti 4 X 100 m je bila sprva druga četverica ZDA (37,77), ki pa je bila pozneje zaradi napake v predaji diskvalificirana. Srebrna je bila tako presenetljivo gostiteljica Kitajska (38,01), bronasta pa tudi nenadejano Kanada (38,13). Pred dvema letoma je bil Bolt na SP v Moskvi prvi na 100, 200 in 4 x 100 m in že tedaj ob dveh srebrnih s SP postal najuspešnejši udeleženec v zgodovini prvenstev. Tudi na SP v Berlinu leta 2009 in na olimpijskih igrah v Pekingu (2008) ter nato tudi Londonu (2012) je slavil po tri zmage. Bolt ima poleg enajstih zlatih medalj, preostali zlati je osvojil na SP v južnokorejskem Daeguju leta 2011, še dve srebrni odličji, ki si ju je pritekel na SP leta 2007 v japonski Osaki. Odtlej ni izgubil finalnega teka na velikem tekmovanju, na SP v Daeguju pa je bil zaradi prehitrega starta na 100 m diskvalificiran.

Eaton je za šest točk izboljšal svoj prejšnji rekord (9039), ki ga je dosegel v domačem Eugenu 22. in 23. junija 2012. Aktualni olimpijski zmagovalec je s tem ubranil naslov iz Moskve, rekord pa si je dokončno priboril dobesedno v zadnjih metrih desete discipline, ko je bil drugi na 1500 m (4:17,52). Srebro je osvojil Damian Warner s kanadskim rekordom (8695), bron pa o osebnim rekordom Nemec Rico Freimuth (8561).

Jamajčanke so ubranile naslov v štafeti na 4 x 100 m. Shelly-Ann Fraser-Pryce je v zadnji predaji jamajške četverice po slavju na 100 m osvojila še svojo drugo zlato medaljo na tem SP. Druge so bile olimpijske prvakinje Američanke (41,68), tretje pa z državnim rekordom tekačice Trinidada in Tobaga (42,03).

Kučina je preskočila je 2,01 metra, tako kot tudi Hrvatica Blanka Vlašić, ki je bila druga, in Rusinja Ana Čičerova na tretjem mestu. Lanska dvoranska svetovna prvakinja Kučina je pred skoki na 2,03 m, ko ni bila uspešna, vseh šest prejšnjih višin opravila v prvih poskusih. Vlašičeva je popravljala le enkrat in to na njeni drugi višini 1,92 metra, Čičerova pa dvakrat, na 1,97 in 2,01 m. Vlašičeva je v Pekingu, kjer je bila druga že na OI 2008, osvojila svoje drugo srebro na SP, bila pa je že dvakrat svetovna prvakinja (2007 in 2009). Čičerova je bila v Londonu pred tremi leti na OI zlata, svetovna prvakinja je postala leta 2011, ima pa še po dve srebrni in bronasti medalji s SP.

Shelly-Ann Fraser-Pryce
Shelly-Ann Fraser-Pryce FOTO: Reuters

Evropska prvakinja Belorusinja Marina Azarmašova je na 15. svetovnem atletskem prvenstvu v Pekingu osvojila zlato odličje v teku na 800 m (1:58,03). V teku na dva stadionska kroga je bila druga Kanadčanka Melissa Bishop (1:58,12), tretja pa branilka naslova Kenijka Eunice Jepkoech Sum (1:58,18), sicer lastnica najboljšega izida sezone.

Poljak Piotr Malachowski je zmagal v metu diska . Po dveh srebrnih medaljah na SP 2009 in 2013 ter olimpijskih igrah v Pekingu 2008 je prišel do prvega zlatega odličja na velikih tekmovanjih. Drugi je bil Philip Milanov z belgijskim rekordom (66,90 m), tretji pa Poljak Robert Urbanek (65,18 m). Trikratni svetovni prvak in aktualni olimpijski zmagovalec Nemec Robert Harting zaradi operacije križnih vezi ni branil naslova.

Toth je v prvi finalni odločitvi dneva osvojil prvo zlato medaljo za Slovaško v zgodovini SP. Srebro si je prihodil Avstralec Jared Tallent (3:42:17), bron pa Japonec Takajuki Tanii (3:42:55). Branilec naslova Irec Robert Heffernan je bil peti (3:44:17).