Odbojka

Krakov, 24. 08. 2017 06.24 |

T.Š./N.A./M.F.
14

Slovenski odbojkarji so z zmago otvorili nastope na evropskem prvenstvu na Poljskem, kjer Slovenci branijo srebrno odličje. Varovanci selektorja Slobodana Kovača so se pomerili s Španijo, po neobetavnem začetku pa vendarle prevzeli pobudo in slavili vse tri nize (3:0).

• Izjava Tineta Urnauta po tekmi s Španijo
    01:55
    Izjava Tineta Urnauta po tekmi s Španijo
  • Vrhunci srečanja med Slovenijo in Španijo
    02:40
    Vrhunci srečanja med Slovenijo in Španijo
V skupini C sta prvo tekmo odigrali tudi Rusija in Bolgarija, dvoboj so zanesljivo dobili Rusi, zmagali so s 3:0 (23, 20, 19).

Slovensko odbojkarsko izbrano vrsto pod vodstvom selektorja Slobodana Kovača je v prvi tekmi proti Španiji doletela vloga favorita, kljub temu pa so naši odbojkarji zatrjevali, da nasprotnika ne bodo podcenjevali. "Vsaka tekma je težka, še posebej prva. Na prvenstvo vsi prihajajo z veliko entuziazma in elana. Če bi proti Španiji na primer igrali zadnjo tekmo, bi bile stvari drugačne. V tem trenutku pa so Španci za nas najboljši na svetu, čaka pa nas najtežja tekma. Tako moramo razmišljati in narediti vse, da čim bolj pripravljeni in motivirani začnemo ta obračun," je pred uvodno tekmo razmišljal selektor Slovenije Kovač.

Slovenski odbojkarji so se še petnajstič v zgodovini pomerili s Španci. Odbojkarji z Iberskega polotoka so na zadnje slavili leta 2012, na kvalifikacijah za olimpijske igre, ko so Slovence nadigrali v vseh treh nizih. Tokrat pa je bila zgodba drugačna. Ekipi sta v začetku prvega niza prikazali dokaj izenačeno predstavo, ob prvem tehničnem odmoru pa so si Španci izborili vodstvo 8:5, predvsem na račun slovenskih težav s servisom. Španski odbojkarji so se v nadaljevanju od Slovencev oddaljili tudi za štiri točke, kljub temu pa je našim vendarle uspelo zaostanek nadoknaditi. Gledalci so bili priča zelo napeti in izenačeni končnici prvega niza v kateri so Kovačevi varovanci presenetili Špance. Dejan Vinčić je na mestu podajalca zamenjal Grego Ropreta, za preobrat pa je v veliki meri zaslužen tudi Tonček Štern, ki je v prvem nizu zbral osem točk.

Slovenska odbojkarska reprezentanca - 9
Slovenska odbojkarska reprezentanca - 9 FOTO: Aljoša Kravanja

Po izenačeni končnici s 24:24 je Slovencem vendarle uspelo povesti in si zagotoviti zmago v prvem nizu. Drugi niz se je tako kot prvi pričel izenačeno, potem pa so Slovenci s serijo zaporednih točk ušli nasprotnikom. V nadaljevanju so si zagotovili tudi sedem točk razlike, ob drugem tehničnem odmoru pa je bil rezultat 16:9. Tudi proti koncu niza slovenski odbojkarji ničesar niso prepustili naključju in suvereno slavili z 25:15. Jan Kozamernik je uspešno blokiral nasprotnika, na igrišču pa je blestel nezaustavljivi Tine Urnaut. V začetku tretjega niza so Španci uspeli dohajati Slovence, ki pa so si že kaj kmalu zagotovili visoko prednost in jo ohranili vse do konca. Tretji niz so tako dobili s 25:16 in prestali prvo oviro na evropskem prvenstvu na Poljskem.

Slovenija - Španija 3:0 (25, 15, 16)