Ljubljana, 22. 04. 2012 19.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Maribora se že pet krogov pred koncem prve slovenske nogometne lige lahko veselijo svojega desetega naslova državnega prvaka in drugega zapored. Mariborčani imajo po 31 krogih neulovljivih 17 točk prednosti pred najbližjo zasledovalko Olimpijo iz Ljubljane.

Dalibor Volaš je dosegel zadnji gol na tekmi proti Kranju.
Dalibor Volaš je dosegel zadnji gol na tekmi proti Kranju. FOTO: Damjan Žibert

Maribor, ki je naslov najboljšega v državi (kot prvi v slovenski prvoligaški konkurenci tako zgodaj) potrdil z današnjo zmago z 8:0 proti kranjskemu Triglavu, je najtrofejnejši slovenski klub z desetimi naslovi državnega prvaka, Olimpija in Gorica sta bili najboljši po štirikrat, Domžale dvakrat, Luka Koper pa enkrat.

Izbranci Darka Milaniča so bili letos zelo prepričljivi v prvenstvu. Praktično so ligo v svoj prid odločili že v jesenskem delu, spomladi pa so z bolj ali manj enakim kadrom kot jeseni le še potrdili primat na slovenskih tleh, ki bi glede na urejenost kluba, smotrno kadrovanje, finančno stabilnost in ne nazadnje zvesto navijaško podporo lahko trajal še nekaj let.

Mariborčani so doslej v sezoni doživeli vsega tri poraze, in sicer v 7. krogu, ko so v Ljubljani z 1:4 izgubili proti Olimpiji, v 11. krogu, ko so doma klonili pred Nafto z 0:2, in v 22. krogu, ko so v Kranju presenetljivo izgubili z 1:2 proti današnjemu tekmecu. Prav današnja zmaga z 8:0 proti Triglavu pa je tudi najvišja v prvenstvu.

"Zelo smo zadovoljni. Ta naslov smo pričakovali. Danes smo spet dali vse od sebe, da smo čim prej prišli do prednosti. Lahko smo zelo zadovoljni s to najvišjo zmago Maribora. Na nek način smo se želeli maščevati za tisti poraz v Kranju, ampak stremeli smo predvsem k temu, da čim prej osvojimo naslov. To nam je uspelo tako zgodaj kot še nikomur doslej," pa je po tekmi povedal strelec treh golov na današnji tekmi Etien Velikonja.

Olimpija od Nafte boljša z izidom 1:0

Bojan Prašnikar
Bojan Prašnikar FOTO: Damjan Žibert

Ljubljančani so takoj od začetka prevzeli pobudo in začeli nizati (jalove) akcije proti lendavskim vratom. V sedmi minuti je Nik Omladič sprožil čez gol, v 15. Adnanu Bešiću z glavo ni uspelo najbolje zaključiti, v 18. minuti pa je Anej Lovrečič meril mimo vrat. Gosti so se v tem delu srečanja bolj ali manj le branili z vsemi razpoložljivimi močmi, kar je domačim oteževalo pripravo resnejših strelov. V 30. minuti so gosti prvič sprožili, Boštjan Zelko pa kljub temu, da je bil neoviran v kazenskem prostoru, ni zmogel spremeniti začetnega izida, tako kot ne Dalibor Radujko v zaključnih trenutkih polčasa, ko je dvakrat streljal, a obakrat preslabo za vodstvo. Tudi v drugem polčasu je Olimpija začela konkretneje, a spet brez pravega učinka. V 51. minuti je Omladič streljal iz prve, vendar žogo poslal čez gol, dve minuti pozneje pa je s strelom po tleh poskusil Lovrečič, a je žoga zletela mimo leve vratnice vrat  Darka Prše. Ko je že kazalo, da bodo na Štajerskem že danes lahko odpirali šampanjec, saj bi si v primeru poraza ali neodločenega izida Olimpije Maribor že danes zagotovil naslov prvaka, pa so zeleno-beli vendarle dosegli gol, ki je malce podaljšal čakanje na mariborsko slavje. V 84. minuti je Omladič izvedel prosti strel, žoga se je od živega zidu odbila do Filipa Valenčiča, ki jo je nato spravil za hrbet Prše. Isti igralec bi lahko le tri minute zatem še povišal prednost domačih, vendar je po tem, ko je že preigral vratarja, zgrešil prazna vrata. V 89. minuti je proti Naftinim vratom ustrelil še Boban Jović in meril le malce premalo natančno.

Koprčani v finišu trepetali za zmago

Milan Osterc
Milan Osterc FOTO: Damjan Žibert

Koprčani so prišli do nove pomembne zmage v boju za tretje mesto na lestvici, ki so ga z današnjimi tremi točkami vsaj začasno tudi prevzeli. Primorci so bili 80 minut praktično edina ekipa, ki je poskušala nekaj narediti z žogo, a kljub slabi domžalski predstavi so zabili "le" dva gola v tekmečevo mrežo. Zaradi tega in napake, po kateri so Domžalčani dobrih deset minut pred koncem znižali zaostanek, so domači navijači zaključek tekme spremljali z malce višjim krvnim pritiskom, a na koncu so se lahko vendarle veselili 13. zmage svojih ljubljencev. Na drugi strani so Domžale vpisale 15. poraz in ostajajo sedme.

Muraši nadaljujejo z izjemno spomladansko formo

Muraši nadaljujejo z izjemnimi igrami.
Muraši nadaljujejo z izjemnimi igrami. FOTO: Miro Majcen

Muraši brez Leona Horvata, Rajka Repa in Aleša Luka, toda močnejši za kapetana Fabijana Cipota in prvega strelca Nusmirja Fajića, so v svoji Fazaneriji gostili vedno neugoden Rudar. Čeprav se tudi tokrat knapi, kljub temu da so igrali večino tekme z igralcem manj, dolgo niso vdali, so se na koncu polnega izkupička vseeno veselili domači. Zadetek, ki je Muri prinesel 15. zmago v sezoni in tretje mesto na lestvici, je dve minuti pred koncem zabil Mate Eterović.

Celjani in Goričani so se razšli brez golov

Celjani in Novogoričani maloštevilnim gledalcem na celjskem stadionu niso ponudili veliko nogometnih užitkov. Še najbližje zadetku so bili domači po pol ure igre, ko je Roman Bezjak zatresel okvir vrat. Samo končnico tekme so domači odigrali brez izključenega Alena Romiha, a belo-modri številčne prednosti v izdihljajih tekme niso znali unovčiti. Obe ekipi sta tako dobili po točko, Celje ostaja na osmem mestu, Gorica pa je četrta.

Olimpija Ljubljana – Nafta Lendava 1:0 (0:0)
Luka Koper – Domžale 2:1 (2:0)
Mura 05 – Rudar Velenje 1:0 (0:0)
Celje – Gorica 0:0 (0:0)
Maribor – Triglav 8:0