Liga Evropa

FOTO in VIDEO: Ibra ne le igra, temveč tudi zabija ob četrtkih, Šved s prvim hat-trickom popeljal United do visoke zmage

Manchester, 16. 02. 2017 22.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na Old Traffordu je bil na sporedu prvi obračun šestnajstine finala Lige Evropa, v katerem sta se pomerila domači Manchester United in Saint-Etienne. Zmage pa so se veselili rdeči vragi, ki so po zaslugi Zlatana Ibrahimovića, ki ja zadel trikrat, slavili s 3:0. United ima tako lepo prednost pred povratnim obračunom, ki bo na sporedu prihodnji teden.

Trener Manchester Uniteda Jose Mourinho je za prvi obračun izločilnih bojev v Ligi Evropa opravil zgolj dve spremembi v začetni enajsterici, ki je med koncem tedna v angleški Premier League premagala Watford. Tako je priložnost v golu namesto Davida de Gee dobil Sergio Romero, na sredini igrišča pa je namesto Henrikha Mkhitarjana začel Marouane Fellaini. Na drugi strani je predvsem slovenske ljubitelje nogometa razveselila novica, da se je po poškodbi v moštvo Saint-Etienna vrnil Robert Berić, ki je sicer srečanje začel na klopi. Na Old Traffordu je bil sicer v ospredju dvoboj med domačim Paulom Pogbajem in gostujočim Florentinom, ki je seveda starejši brat najdražjega nogometaša na svetu.

Zlatan Ibrahimović je s prvim hat-trickom v dresu Manchester Uniteda v svoji krstni sezoni za klub iz Old Trafforda zabil že 23 zadetkov, s katerimi je krepko prvi strelec moštva, ki ga v letošnji sezoni vodi Jose Mourinho. Ibra je pred tedni postal tudi najstarejši igralec v zgodovini Premier League, ki je v eni sezoni zabil 15 ali več golov. Za nameček je Ibra v svoji karieri zabil največ zadetkov prav Saint-Etiennu. Kateremu je po tokratnem hat-tricku nasul že 17 golov, za to pa je potreboval zgolj 14 tekem.

Navijači rdečih vragov so pred tekmo obljubljali, da bodo nasprotni ekipi pripravili pekel, a zgodilo se je ravno nasprotno. Navijači Saint-Etienna so namreč s pirotehničnim šovom v dim zavili stadion Old Trafford, kar je podžgalo njihove ljubljence. Francozi so si namreč že v drugi minuti pripravili nevarno akcijo, a predložek Vincenta Payota v osrčju domačega kazenskega prostora ni našel nikogar iz med soigralcev in ostalo je pri začetnih 0:0. Na drugi strani je s predložkom poskusil tudi Paul Pogba, a to storil preslabo, da bi lahko kateri izmed njegovih soigralcev ogrozil gostujoča vrata. V osmi minuti pa so domačini zatresli gostujočo mrežo, saj je zadel Fellaini, a je bil pred tem v prepovedanem položaju podajalec Juan Mata in sodniki so povsem pravilno zadetek razveljavili. Minuto kasneje je s silovitim strelom iz razdalje dlani Stephana Ruffierja ogreli Anthony Martial, a še vedno je ostalo pri začetnih 0:0. V 15. minuti pa so gledalci na Old Traffordu videli prvi zadetek. Zlatan Ibrahimović je izsilil prekršek na robu kazenskega prostora in nato sam stopil k žogi, da bi izvedel sledeči prosti strel. Šved je to storil tudi uspešno, saj je z nizkim strelom pod živim zidom presenetil gostujočega vratarja in popeljal United v vodstvo. Pri zadetku mu je pomagal tudi Pajot, od katerega se je žoga odbila in ravno dovolj spremenila smer, da Ruffier ni uspel preprečiti vodilnega zadetka domačih nogometašev. Šved pa je tako dosegel še 15. zadetek proti Saint-Etiennu na svoji štirinajsti tekmi proti njim, seveda večina jih je prišla v dresu PSG-ja, kjer je Ibra igral pred prihodom v Manchester. Kljub vodilnemu zadetku, pa so vragi še naprej stopnjevali pritisk in v 25. minuti se je po krasni podaji Pogbaja sam pred Ruffierjem znašel Mata, a se je z izjemno obrambo izkazal gostujoči vratar. Španec je nato poskušal pospraviti še odbitek v mrežo, a tudi to storil slabo in ostalo je pri 1:0. Po pol ure igre pa so po bliskovitem protinapadu zapretili tudi gostje. Z roba kazenskega prostora je nevarno sprožil Henri Saviet, a ni uspel ogroziti domačega vratarja Romera. Na drugi strani pa se je v bliskovit prodor podal Martial in tudi prišel do zaključnega strela, a je tudi to Ruffier ubranil, Ibrahimović pa je nato odbitek poslal čez prečko. V nadaljevanju se je igra malce umirila in ni bila več tako živahna kot v uvodne pol ure. Naslednjo priložnost smo zabeležili v 38. minuti, ko je poskusil Payot, a tudi ta strel ni ogrozil argentinskega čuvaja golu domačinov. Gostje so nadaljevali s pritiskom in Kevin Monnet-Paquet je prišel do strela, a je žogo, kljub temu, da je med letom spremenila smer, ujel Romero. V naslednjem napadu je priložnost zapravil še Romain Hamouma, ki pa je slabo zaključil, saj je iz ugodnega položaja poslal žogo visoko čez prečko domačega gola. Saint-Etienne je zelo pozitivno končal prvi polčas, a tako želenega zadetka v uvodnih 45-ih minutah niso uspeli doseči in tako je United na odmor odšel z mimalno prednostjo, ki jim jo priigral Ibrahimović.

Veselje Zlatana ob vodilnem zadetku, katerega je dosegel z veliko mero sreče.
Veselje Zlatana ob vodilnem zadetku, katerega je dosegel z veliko mero sreče. FOTO: AP

Ob polčasu so se za prvo menjavo odločili domačini. Mourinho se je odločil, da je Fellaini pokazal premalo in ga pustil v slačilnici, v igro pa je nastopil veliko bolj ofenzivni nogometaš Jesse Lingard. V 48. minuti so domačini znova zatresli gostujočo mrežo, z glavo je bil uspešen Ibrahimović, a tudi tokrat je šlo za prepovedani položaj in nič ni bilo z drugim zadetkom domačinov. Po krajši prekinitvi, ko so morali gostujoči zdravniki oskrbeti kar dva svoja nogometaša, je v 54. minuti s strelom z razdalje poskusil Paul Pogba, a žoga je zletela čez prečko. V naslednjem napadu je nevarno prodrl še Martial in znova Ruffierja v posredovanje. V 59. minuti je poskusil še Antonio Valencia, potem ko mu je Ibrahimović pripravil priložnost za strel, a Ekvadorčev strel ni bil dovolj natančen, da bi ogrozil gostujoči gol. V 63. minuti je novo priložnost domačinov zapravil Pogba, ki se je lepo obrnil na robu kazenskega prostora in sprožil z razdalje in zgolj za nekaj centimetrov zgrešil desno vratnico gostujočega vratarja Ruffierja. V 69. minuti pa so imeli domačini na voljo prosti strel, katerega je odlično izvedel Martial in v osrčju kazenskega prostora našel Pogbaja, ki je sprožil z glavo, a mu je veselje in zadetek preprečila prečka in ostalo je pri minimalnih 1:0. Minuto kasneje pa je Mourinho poslal sveže noge v napad, saj je Mato zamenjal s hitrim Marcusom Rashfordom. V 74. minuti pa so najlepšo priložnost na srečanju zapravili gostujoči nogometaši. Rezervist Nolan Roux se je po odlični podaj znašel sam pred Romerom in sprožil proti vratom, a je žoga zletela malenkost čez gol. To je bila imenitna priložnost, da bi Francozi prišli do zlata vrednega zadetka v gosteh. In kdor ne da, dobi, se je znova izkazalo v nogometu. Rashford je prodrl v kazenski prostor, podal pred gol, kjer je žogo poskušal izbiti Florentin Pogba, a storil to slabo in ta je padla naravnost na nogo Ibrahimovića, kateremu ni bilo težko še drugič na srečanju zadeti in povišati prednosti svojega moštva na 2:0. Takoj za tem bi lahko Lingard povišal na 3:0, a je bil premalo natančen, da bi ogrozil Ruffierja. Deset minut pred koncem pa je v igro po dolgi odsotnosti vstopil Robert Berić, ki je zamenjal utrujenega Florentina Pogbaja. V 86. minuti pa so rdeči vragi dobili še darilo s strani sodnika Pavla Kraloveca, ki je dosodil enajstmetrovko, potem ko je Ibrahimović padel v kazenskem prostoru. Šved je sam postavil žogo na belo točko in zanesljivo zadel za 3:0. S tem je napadalec dosegel tudi prvi hat-trick v dresu Manchester Uniteda. Do konca srečanja se rezultat ni več spremenil in United je prišel do visoke zmage in si tako zagotovil lepo prednost pred povratnim obračunom, ki bo na sporedu prihodnjo sredo v Franciji.

Manchester United - Saint-Etienne 3:0 (1:0)