FOTO in VIDEO: Piše se zgodovina: Maribor si je po zmagi nad Wiganom zagotovil evropsko pomlad!

Maribor, 12. 12. 2013 09.13 |

Nogometaši Maribora so v šestem krogu lige Evropa v Ljudskem vrtu premagali angleškega drugoligaša Wigana (2:1) in se, tudi zahvaljujoč zmagi ruskega Rubina v Belgiji nad Waregemom (2:0), uvrstili v šestnajstino finala tega tekmovanja, ki bo spomladi.

Mariborski nogometaši so pred dvobojem na navijaški ploščadi pred stadionom razrezali 12-metrsko torto in tako proslavili 53. rojstni dan, nato pa si kar sami priigrali še najlepše rojstnodnevno darilo, uvrstitev med 32 najboljših ekip evropske lige in spomladanski del tega tekmovanja. Pomagal jim je tudi ruski Rubin Kazan, ki je v Belgiji Zulte Waregem premagal z 2:0. Mariborčanom je tako v tretjem poskusu le uspelo iztržiti spomladanski del drugega najmočnejšega evropskega tekmovanja.

V osmi minuti so prvi resneje zapretili Mariborčani, ko je Željko Filipović s kakih 20 metrov lepo preigral gostujočo obrambo, a je meril premalo natančno in je žogo poslal mimo desne vratnice vratarja Scotta Carsona. V 16. minuti so domačega vratarja Jasmina Handanovića ogreli gostje, ko je Nick Powell ostal sam in s kakšnih 25 metrov streljal previsoko. Za grobo igro so si Angleži v razmiku dveh minut prislužili dva rumena kartona, igra pa se je razživela. Skupil jo je Aleš Mertelj, ki je zaradi krvavitve moral z igrišča, še preden pa se je vrnil, so bili Angleži nevarni s petih metrov, a je Powell priboril le kot. Mariborčani so bili nevarni v 33. minuti, ko je kapetan Marcos Tavares dobil žogo na levi strani kazenskega prostora gostov, podal v sredino, vendar pa domači napadalci niso bili na pravem mestu in priložnost je splavala po vodi. Gostje so na sredini igrišča čvrsto držali žogo v svojih nogah, Tavares pa je v 35. minuti podrl Gomeza na robu kazenskega prostora. S 25 metrov je poskusil z neposrednim strelom na levo Handanovićevo stran, a zadel zgolj vratnico.

Proti koncu prvega polčasa so gostje pritisnili na mariborska vrata, mariborska obramba pa je poskušala na vse mogoče načine ohraniti domača vrata. Arghus je ob tem storil napako in sodnik Szymon Marciniak je dosodil enajstmetrovko za Wigan. Jordi Gomez je goste popeljal v vodstvo z bele točke. Že naslednjo minuto je sledila kazen za Angleže, ko si je Chris McCaan prislužil drugi rumeni karton po igri z roko. Iz enajstih metrov je Dejan Mezga naprej zadel roko vratarja Carsona, ki je žogo preusmeril v vratnico, do odbite žoge pa je najhitreje pritekel prav Mezga in jo v drugo "pospravil" v gostujočo mrežo za izenačenje.

Željko Filipović je zabil odločilni gol na tekmi.
Željko Filipović je zabil odločilni gol na tekmi. FOTO: Damjan Žibert

Mariborčani so drugi polčas začeli zelo napadalno, si hitro pripravili tri priložnosti, ki pa so tudi po zaslugi zbrane gostujoče obrambe ostale brez epiloga. Še kako se je Angležem poznala odsotnost McCaana, gostitelji so izkoriščali prednost igralca več, a se gostje niso pustili zmesti. V 51. minuti so poskusili gostje, a Powell z desetih metrov ni bil dovolj natančen. Sedem minut pozneje je Nusmir Fajić na desni strani lepo pretekel Thomasa Rogneja, a meril premalo natančno. Poskus je le obrodil sadove, v 59. minuti je Filipović z evrogolom domače popeljal v vodstvo. Damjan Bohar je podal do Dejana Mezge, ta pa je v sredini lepo našel Filipovića in matiral Carsona.

Pritisk domačih ni pojenjal, priložnosti so se nadaljevale. Izid na drugi tekmi je bil še vedno neodločen, v 72. minuti so Mariborčani skoraj še povišali vodstvo. Tavares je lepo pripravil akcijo, Bohar pa se je v dvoboju s Carsonom malo zmedel in poslal žogo mimo gola. V 74. minuti je moral z igrišča Mertelj, potem ko je prejel drugi rumeni karton. Igra je postajala vse bolj napeta, Wigan je lovil zaostanek, Maribor držal prednost. V ključnih trenutkih je na obeh straneh sledilo nekaj napak, nepopustljiv pa je bil Handanović, ki je rešil kar nekaj obetavnih gostujočih žog. Spremembe izida ni prinesel niti 4-minutni sodnikov podaljšek, novice iz Belgije pa so pomenile, da so Mariborčani prvič v zgodovini napredovali med 32 najboljših ekip evropske lige.

"Dosegli smo zgodovinski preboj, nekaj, česar niso pričakovali niti največji optimisti. Zdaj si ne želim privoščiti neke evforije, kogarkoli dobimo v nadaljevanju, mu ne bo lahko v Ljudskem vrtu. Za Rubin lahko rečem le to, da so danes pokazali, da so profesionalci, tudi mi bi si želeli zmage, če bi bili v takem položaju, če ne zaradi drugega, že zaradi čistega obraza in čiste vesti," je po tekmi povedal Ante Šimundža.