Šanghaj, 31. 10. 2015 13.52 |

Guangzhou Evergrande je osvojil peti zaporedni kitajski nogometni naslov državnega prvaka. Na zadnji tekmi kitajske superlige je ekipa Brazilca Luiza Felipeja Scolarija z 2:0 na gostovanju v Pekingu premagal Guoan in prvenstvo končal z dvema točkama prednosti pred ekipo Šanghaj SIPG, ki jo vodi švedski trener Sven-Goran Eriksson.

Dvoboj med tema dvema trenerjema se je letos odvijal na Kitajskem, svet pa je pred tem že videl nekaj njunih "spopadov". Tako je Luiz Felipe Scolari z Brazilijo leta 2002 v četrtfinalu svetovnega prvenstva izločil Anglijo pod taktirko Svena-Gorana Erikssona. Big Phil je podobno opravil s Švedom tudi na selektorski klopi Portugalske, tako na SP leta 2006 kot dve leti prej na evropskem prvenstvu.

Scolari je postal trener Guangzhouja maja letos, Eriksson pa je sedel na klop ekipe SIPG konec lanskega leta in bil vse do zadnjega na poti do svojega prvega naslova v zgodovini. Guangzhou bi si lahko naslov prvaka zagotovil že prejšnji teden pred svojimi gledalci, vendar je ekipa Shandonga izenačila na 2:2 v peti minuti sodnikovega dodatka, ko so sodniki spregledali prepovedani položaj.

Luiz Felipe Scolari
Luiz Felipe Scolari FOTO: Reuters

SIPG je nato opravil svoje delo in kljub zaostanku v prvem polčasu v zadnjem krogu z 2:1 premagal Liaoning, ki je končal v spodnji polovici lestvice. Nato so igralci ter vodstvo skupaj z navijači čakali na novice iz delavskega stadiona v kitajski prestolnici, kjer Guoan letos ni izgubil niti ene tekme, Evergrande pa tam ni zmagal vse od leta 2011, ko se je prebil v najvišjo kitajsko ligo. Tokrat pa je bilo drugače, po roki južnokorejskega branilca Ha Dae-Sunga je brazilski napadalec Ricardo Goulart goste povedel v vodstvo v prvem polčasu.

V drugem je 50.000 najprej pozdravilo zadetek črnogorskega reprezentanta Dejana Damjanovića, ki pa so ga sodniki zaradi prepovedanega položaja razveljavili. Brazilski graditelj igre gostov Paulinho je nato odpravil vse dvome o zmagovalcu in z drugim golom na tekmi zagotovil naslov Evergrandeju.

Prvaki se bodo zdaj začeli pripravljati na finale azijske lige prvakov, kjer jo v finalu čaka Al-Ahli iz Združenih arabskih emiratov, tekmi pa bosta 7. in 21. novembra.