Philadelphia, 10. 06. 2016 07.56 |

Štirikratni prvak Urugvaj se presenetljivo in ekspresno poslavlja od Cope Americe. Po drugem zaporednem porazu, tokrat je bila boljša Venezuela (0:1), je zvezdniško moštvo vzelo slovo. Ker ni zaigral, je načeti napadalec Barcelone Luis Suarez izgubil živce na klopi. Mehika naprej z zmago nad Jamajko (2:0).

• Vrhunci tekme Mehika - Jamajka
    02:15
    Vrhunci tekme Mehika - Jamajka
  • Vrhunci tekme Urugvaj - Venezuela1
    04:36
    Vrhunci tekme Urugvaj - Venezuela1
Klubski soigralec Jana Oblaka, branilec Diego Godin (levo), v boju s strelcem zmagovitega zadetka. FOTO: AP

Salomon Rondon je z zadetkom v prvem polčasu prispeval velik delež k zmagi Venezuele, ki je v Philadelphii na četrtkovi tekmi drugega kroga skupinskega dela Cope Americe prvič v zgodovini tekmovanja premagala Urugvaj. Drugi zaporedni poraz za sinje modre je pomenil tudi ekspresni izpad, ki ga je Rondon potrdil v 36. minuti in vinsko rdečim prinesel drugo zmago na drugi tekmi, medtem ko je Urugvaj v skupini C ostal zadnji in je še brez točk in ob tem brez vsakršnih upov po napredovanju. Zmagoviti zadetek je Venezuela zabila po tem, ko je Alejandro Guerra izkoristil slabo postavljanje vratarja Fernanda Muslere in poskušal zadeti s polovice igrišča. Muslera se je rešil z obrambo, žoga je zadela okvir vrat, izkušeni Rondon pa je bil na pravem mestu in zatresel mrežo. Edinson Cavani je imel dve lepi priložnosti v prvem polčasu, v drugem pa je imel v zadnjih trenutkih priložnost, da reši svojo reprezentanco, a je zgrešil, ko je ostal sam pred Josejem Contrerasom.

Razočaranje v taboru štirikratnih osvajalcev turnirja je bilo veliko. Selektor Oscar Tabarez je zvezdnika, člana Barcelone Luisa Suareza, med lovom na zadetek rešitve v drugem polčasu sicer poslal na ogrevanje, potem ko je pred tekmo zatrdil, da po poškodbi iz finala španskega pokala ni pripravljen. Suarez ni dobil priložnosti in po tem, ko je spoznal, da bo moral obsedeti na klopi, je začel jezno mahati proti selektorju in njegovim pomočnikom, si jezno snel "markirko" in z vso silo udaril v pregrado na klopi. "Ni nikakršne situacije. Situacija je ta, o kateri sem vam že govoril. Igralec ni pripravljen na igro," je po obračunu domače medije miril Tabarez. "To so težave številk in zdravnikov. Četudi je igralec jezen, jaz ne bom v igro pošiljal nekoga, ki ni stoodstoten. Če se je ujezil, potem je to nekaj, česar nisem opazil. Ničesar mi ni rekel. Pred osemnajstimi dnevi si je resno natrgal mišico. Želimo si Suareza, ko je zdrav. Luis je treniral z nami. Danes je imel prost dan, da ga ne bi še bolj silili. Morda se je želel malce premikati naokoli. Ve, da ima trener zadnjo besedo."

Na drugi četrtkovi tekmi so Mehičani napredovali z zmago nad Jamajko (2:0). Otočani so sicer imeli prvo priložnost na nabitem Rose Bowlu, prizorišču finala SP 1994, toda v sedmi minuti je Clayton Donaldson z desnico za las zgrešil vrata Guillerma Ochoe, ko se je znašel sam pred mehiškim čuvajem mreže. Mehika je odgovorila dobrih deset minut kasneje, lepo je zadel Javier Hernandez. Soigralec Kevina Kampla pri Bayerju iz Leverkusna je izkoristil predložek Jesusa Corone z leve in z glavo ukanil Andreja Blaka, ki kljub obrambi ni uspel preprečiti poti žogi v mrežo. Oribe Peralta je delo dokončal šele v zaključku tekme,v 81. minuti je mirno zadel z levico ob daljšo vratnico. V Houstonu se bosta Mehika in Venezuela v ponedeljek udarili za nepričakovano prvo mesto pred začetkom izločilnih bojev.