Manchester, 09. 12. 2012 16.26 |

Derbi 16. kroga angleške Premier League med aktualnimi prvaki Manchester Cityjem in podprvaki Manchester Unitedom se je na stadionu Etihad končal z zmago slednjih s 3:2. V zakjučku tekme je za prvi poraz Cityja v sezoni zadel Robin van Persie.

Aktualni angleški prvaki, nogometaši Manchester Cityja so v minuli sezoni slavili zmago na obeh mestnih derbijih proti Manchester Unitedu. Še posebej je odmevala zmaga na Old Treffordu, ko so varovanci Robeta Mancinija slavili z visokih 6:1.
164. ligaški derbi so bolje začeli igralci Cityja, ki so v uvodnih minutah imeli več od igre. Poskus Maria Balottelija je končal mimo gostujočih vrat. V 16. minuti so gostje izvedli hiter protinapad. Ashley Young je zaposlil napadalca Waynea Rooneyja, ki je z natančnim strelom zadel za 1:0. Domači trener Roberto Mancini je v 21. minuti moral seči že po prvi menjavi. Poškodovanega Vincenta Kompanyja je zamenjal Kolo Toure. Zgolj dve minuti pozneje so imeli sinje modri priložnost za izenačenje. Po samostojnem prodoru je do priložnosti prišel Sergio Kun Aguero. Njegov strel je vratar David de Gea brez težav ukrotil. V 29. minuti pa je stadion Etihad znova utišal Rooney. Rafael je z desne strani podal v kazenski prostor, kjer se je odlično v kazenskem prostoru znašel Rooney in povišal vodstvo na 2:0. To je bil za napadalca Uniteda sedmi gol na mestnih obračunih. Gostitelji si do konca prvega polčasa niso priigrali resnejše priložnosti za gol.

Wayne Rooney
Wayne Rooney FOTO: Reuters

V nadaljevanju je v igro pri domačih vstopil napadalec Carlos Tevez, ki je zamenjal Italijana Maria Balottelija. Sinjemodri so odločno začeli lov za znižanje rezultata. V priložnosti se je znašel Aguero, ki je znova meril premalo natančno. Samir Nasri je na drugi vratnici poskušal zaposliti Teveza. Pred Argentincem je žogo v kot izbil Rio Ferdinand. United je odgovoril s hitrim protinapadom, ki ga je uspešno zaključil Young, a je stranski sodnik signaliziral prepovedani položaj. Že v naslednjem napadu so gostitelji prišli do tako želenega gola. De Gea je najprej uspel zaustaviti strel Aguera, odbita žoga je prišla do Teveza, ki odličnega vratarja ni uspel premagati. Nato pa je do ponovno odbite žoge prišel Yaya Toure in zabil za 1:2. Varovancem Mancinija je dosežen gol dal krila. V priložnosti se je znašel Tevez, ki je ob tesnem pokrivanju gostujočega branilca prišel do strela, ki ni povzročil težav De Geii. V 78. minuti so po dolgem času zapretili gostje. Robin van Persie je s strelom z glavo meril čez gol. Že v naslednji akciji se je v kazenskem prostoru gostov z obrambnimi igralci poigral Španec David Silva, njegov strel z bližine je De Gea neverjetno ubranil z ramo. Štiri minute pred koncem pa veselje domačih navijačev. Po izvedenem kotu je žoga prišla do osamljenega Pabla Zabalete, ki je z roba kazenskega prostora zadel za 2:2. To je bil njegov prvi gol v letošnji sezoni v sinjemodrem dresu. Gostitelji bi lahko v zadnjih minutah obračuna prišli celo do zmage. Poskus Silve in Teveza je znova ubranil razpoloženi De Gea. V sodnikovem dodatku je za zmago rdečih vragov zadel Robin van Persie. Nizozemec je izvedel prostistrel, nogo je v živem zidu podstavil Zabaleta in žoga je presenetila Joea Harta ter končala v mreži. United je tako zadal prvi poraz Cityju v letošnji sezoni. Rdeči vragi imajo zdaj šest točk prednosti pred mestnim rivalom.

Manchester City – Manchester United 2:3 (0:2)
Y. Toure 60., Zabaleta 86.; Rooney 16., 29., van Persie 90.