V velikem finalu lige Evropa Chelsea in Benfica

London/Lizbona, 02. 05. 2013 22.07 |

Chelsea in Benfica sta finalista nogometne lige Evropa. Londončani so tudi na drugi tekmi odpravili Basel (3:1), Portugalci pa so z istim izidom premagali Fenerbahče in v skupnem seštevku slavili s 3:2.

Oscar Cardozo je z dvema goloma Benfico popeljal v finale.
Oscar Cardozo je z dvema goloma Benfico popeljal v finale. FOTO: Reuters
Na stadionu luči v Lizboni so gostitelji že v deveti minuti izničili prednost Fenerbahčeja s prve tekme. Lima je s predložkom v kazenskem prostoru lepo našel Nicolasa Gaitana, ki je z natančnim strelom matiral Volkana Demirela. Gostitelji so se po prejetem golu hitro zbrali in si priigrali nekaj polpriložnosti. V 23. minuti so Turki prišli do izjemno pomembnega gola v gosteh. Ezequiela Garaya je v kazenskem prostoru žoga zadela v roko, glavni sodnik Francoz Stephane Lannoy pa je precej strogo pokazal na enajstmetrovko. Uspešen izvajalec je bil nekdanji član Liverpoola Dirk Kuyt. Gol Fenerbahčeja je pomenil, da mora Benfica, če se želi uvrstiti v veliki finale, zmagati z več kot enim golom razlike. Temu primeren je bil tudi odgovor Portugalcev, ki so vse moči usmerili v napad. Takšna taktika se jim je obrestovala v 35. minuti, ko je z natančnim strelom z roba kazenskega prostora za novo vodstvo gostiteljev poskrbel Oscar Cardozo.

Trenutno vodilno moštvo portugalskega prvenstva je ofenzivo nadaljevalo tudi v drugem polčasu. Priložnosti so se kar vrstile, a zaključki akcij so bili vse do 67. minute jalovi. Takrat je na sceno znova stopil Paragvajec Cardozo, ki je v kazenskem prostoru spretno zaustavil žogo in s svojim drugim golom na tekmi poskrbel za delirij med domačimi navijači. Domači so se sprijaznili z minimalnim vodstvom v skupnem seštevku, gostom iz Carigrada pa kaj več kot priložnosti Miroslava Stocha ni uspelo sestaviti in v veliki finale se je zasluženo uvrstila četa trenerja Jorgeja Jesusa.

David Luiz se je izkazal z mojstrskim strelom.
David Luiz se je izkazal z mojstrskim strelom. FOTO: Reuters

Chelseajev "blitzkrieg" v drugem polčasu odpihnil Basel

Nogometaši Chelseaja so velik korak proti finalu na amsterdamski Areni naredili že na prvi tekmi, ko so Basel na St. Jakob Parku ugnali z 2:1. Londončani so bili v prvem polčasu nevarnejši nasprotnik. Najlepši priložnosti sta imela Frank Lampard in Fernando Torres. Angleški reprezentant je zadel okvir vrat, strel španskega napadalca pa je ubranil Yann Sommer. Na drugi strani se Švicarji niso ustrašili težke naloge in so bili ob koncu prvega polčasa nagrajeni za svoj pogum. Valentin Stocker je lepo podal do Mohameda Salaha, ki je ušel "offside" zanki in ugnal nemočnega Petra Čecha.

Če so Švicarji po prvem polčasu lahko znova sanjali o sanjskem preboju v finale, so se sanje spremenile v prah zgolj po sedmih minutah nadaljevanja. Torres in Victor Moses sta namreč v razmiku zgolj dveh minut odločila potnika v zadnjo fazo tekmovanja. Če sta bila prva gola Chelseaja bolj plod spleta okoliščin kot izdelanih akcij, je za pravo mojstrovino poskrbel David Luiz. Brazilec, ki je tokrat igral na položaju defenzivnega vezista, je z izjemnim strelom z dobrih dvajsetih metrov "snel pajčevino" z desnega zgornjega kota vrat Basla. Gostje se še niso predali, v 63. minuti je Fabian Frei zatresel okvir vrat. Do konca tekme se je dogajanje nekoliko umirilo in Chelsea si je zasluženo priigral finalni "zmenek" z Benfico.