V polfinalu Valencia, Atletico, Athletic in Sporting

Ljubljana, 05. 04. 2012 23.09 |

Po povratnih četrtfinalnih tekmah evropske nogometne lige so znani štirje udeleženci polfinala. Vsi polfinale so se uvrstili španski klubi Valencia, Atletico Madrid in Athletic Bilbao ter portugalski Sporting iz Lizbone.

Radamel Falcao
Radamel Falcao FOTO: Reuters

Valencia je na povratni tekmi danes prepričljivo premagala nizozemski AZ Alkmaar s 4:0 (2:0) in se napredovanja veselila s skupnim izidom 4:2, madridski Atletico je še enkrat, tokrat v gosteh, z 2:1 (0:0) premagal nemški Hannover. Athleticu iz Bilbaa je po zmagi v gosteh s 4:2 proti nemškemu Schalkeju tokrat zadoščal že neodločen izid 2:2 (0:1), Sporting pa je danes v gosteh igral 1:1 (1:0) z Metalistom iz Harkova in se v polfinale uvrstil s skupnim izidom 3:2.

Tri prve tekme so se končale z izidom 2:1, ki je vsaj šestim ekipam ponujal dokaj realne možnosti za napredovanje. Edina tekma, kjer je bila verjetnost polfinalista večja, je bil dvoboj Athletic Bilbao - Schalke, saj so si Baski na prvi tekmi s štirimi goli v gosteh in zmago močno odprli vrata v polfinale. V Bilbau je bilo nazadnje za veliko slavje dovolj že neodločenih 2:2, kanček upanja za goste je sicer z zadetkom v 29. minuti prižgal Klaas-Jan Huntelaar, toda Ibai Gomez (41.) je Nemce hitro ohladil. Podobno je bilo v drugem polčasu, Schalke je z golom veterana Raula spet povedel (52.), toda odgovor Athletica je bil še enkrat hiter, gol Markela Susaete v 55. minuti je zapečatil usodo kluba iz Gelsenkirchna.

Tudi v drugem špansko-nemškem obračunu so bili boljši Španci. Atletico je dobil že prvo tekmo v Hannovru, v Madridu pa je bil izid isti (2:1), zmagovalec pa tudi. Adrian Lopez je z zadetkom v 63. minuti popeljal Atletico na prag uspeha, Mame Diouf je sicer izenačil v 81., a so imeli zadnjo besedo domači rdeče-beli in Falcao je tri minute pred koncem potrdil polfinale.

Za še tretji španski klub v polfinalu so poskrbeli v Valencii. Domači netopirji so s hitrimi zadetki poskrbeli, da se je prednost Alkmaarja s prve tekme stopila že po slabih 20 minutah. Usoden za Nizozemce je bil Adil Rami, ki je v razmaku pičlih 135 sekund dvakrat udaril in z goloma v 15. in 17. minuti svoji ekipi zagotovil naskok, ki ga ni več izpustila iz rok. V drugem polčasu je delo nadaljeval Jordi Alba v 56., Pablo Hernandez pa je v 80. minuti postavil le še piko na i.

Še najbolj negotovo je bilo na tekmi Metalist - Sporting. Metalistu je zmanjkal en gol, toda Ukrajinci so tudi zgrešili enajstmetrovko. Goste je v vodstvo povedel Ricky van Wolfswinkel ob koncu prvega dela, nadaljevanje pa je bilo domače. Gol Cristalda v 57. minuti je naznanil lov domačih na skupno izenačenje, tragični junak pa je postal Xavier, saj je njegov strel z bele točke sedem minut pozneje Patricio ubranil in Sporting se je pridružil španskim sosedom v polfinalu. Portugalci bodo igral z Bilabom, enega predstavnika pa Španci že imajo v finalu, saj je drugi par Atletico - Valencia.