Kostarika pripravila prvo veliko presenečenje na SP

Fortaleza, 14. 06. 2014 22.07 |

V Fortalezi sta se na uvodni tekmi skupine D na nogometnem SP pomerili reprezentanci Urugvaja in Kostarike. Nogometaši Kostarike so pripravili prvo veliko presenečenje na SP, saj so s 3:1 premagali favorizirani Urugvaj, vse tri gole so dosegli v drugem polčasu.

A začetek tekme in prvi polčas nista napovedala presenečenja, saj je Urugvaj zanesljivo obladoval položaj na igrišču in pričakovati je bilo, da bo favorizirano moštvo zanesljivo dobilo uvodno srečanje skupine D proti Kostariki. Še posebej po prvem polčasu, ki so ga dobili z izidom 1:0. V 24. minuti je Junior Diaz v kazenskem prostoru s prekrškom ustavil kapetana Urugvaja Diega Lugana in sodnik je zapiskal enajstmetrovko. Izvedel jo je Edinson Cavani in z vodstvom 1:0 se je začel drugi polčas. Nato pa je prišlo do nepričakovanega preobrata, saj so igralci Kostarike dosegli dva gola v pičlih treh minutah. Najprej je bil uspešen Joel Campbell v 54. minuti, v 57. minuti pa je Kostariko v vodstvo povedel Oscar Duarte. V nadaljevanju je urugvajska reprezentanca delovala brezidejno in brez pravih priložnosti, končni izid za presenetljivo zmago pa je postavil Marcos Urena z golom v 84. minuti za končnih 3:1. V sodnikovem podaljšku (94.) je Maximiliano Pereira dobil rdeči karton zaradi grobega prekrška nad Campbellom in Urugvaj je tekmo končal z desetimi igralci in hudim porazom. V skupini D sta tudi reprezentanci Anglije in Italije.

Veselje nogometašev Kostarike ob doseženem golu.
Veselje nogometašev Kostarike ob doseženem golu. FOTO: Reuters

V dvoboju favoriziranega Urugvaja in palčka Kostarike se je vse postavilo na glavo. Srednjeameriška izbrana vrsta, ki so jo mnogi imeli za velikega "outsiderja" v skupini, v kateri sta še Italija in Anglija, je pripravila senzacijo in prizemljila visokoleteča pričakovanja Cavanija in soigralcev iz vrst južnoameriškega prvaka. Urugvajci so bili sicer v prvem polčasu pričakovano podjetnejša ekipa, ki si je priigrala tudi praktično vse omembe vredne priložnosti. Med drugim je v 15. minuti dosegla zadetek prek Diega Godina, ki pa je bil v prepovedanem položaju. Minuto pozneje je prvič nase opozoril Cavani, ki pa ni najbolje zadel žoge, tako da je njegov volej zletel precej mimo gola. V 24. minuti so izbranci Oscarja Tabareza le povedli. Junior Diaz je v kazenskem prostoru z objemom zaustavil Diega Lugana, sodnik je pokazal na belo točko, najstrožjo kazen pa je zanesljivo izvedel Cavani. Ob koncu polčasa je zagrozil še Diego Forlan, Keilor Navas pa je bil na mestu.

A v drugem polčasu se je senzacija začela uresničevati. Ob nerazumljivo "nazaj potegnjenim" in brezidejnim Urugvajcem so Kostaričani najprej zapretili v 51. minuti po strelu z glavo Oscarja Duarteja, nato pa so hitro preobrnili izid. V 54. minuti je eden zvezdnikov kostariške ekipe Joel Campbell po podaji z desne strani prejel žogo na dobrih desetih metrih in zabil žogo v gol. Še večji šok pa je sledil tri minute pozneje, ko je ekipa iz Srednje Amerike povedla z 2:1. Cristian Bolanos je izvedel prosti strel, Duarte pa se ni ustrašil oviranja Christiana Stuanija s čevljem in z glavo premagal Fernanda Muslero. Tabarez je reagiral z dvema menjavama, Urugvajci so spet začeli malce "igrati" in pritiskati proti vratom Kostarike. Cavanijev strel z glavo je v 70. minuti Navas obranil, a zatem za mnoge enim tihim favoritom spet ni šlo nič od nog. To so še enkrat izkoristili Kostaričani, v 84. minuti je namreč Campbell z lepo podajo našel rezervista Marcosa Ureno, ki je zadel za 3:1 in veliko zmago svoje reprezentance.

Izid,skupina D:
Urugvaj - Kostarika 1:3 (1:0)
strelci: 1:0 Cavani (24./11 m), 1:1 Campbell (54.), 1:2 Duarte (57.), 1:3 Urena (84.)