Manchester je po prvem derbiju moder: Mourinhovi vragi klonili proti Pepovemu Cityju

Manchester, 10. 09. 2016 13.07 |

Na Old Traffordu je bila na sporedu prva bitka za Manchester v letošnji sezoni. V 4. krogu angleške Premier League sta se namreč pomerila mestna tekmeca Manchester United in Manchester City. Zmage pa so se na koncu veselili sinjemodri, ki so slavili z 2:1.

Kevin De Bruyne je sodeloval pri obeh zadetkih Cityja in še enkrat stresel okvir vrat. FOTO: AP

Ljubitelji nogometa so končno dočakali težko pričakovani obračun med Josejem Mourinhom in Josepom Guardiolo v angleški Premier League. Domači strateg se je glede na zadnjo tekmo odločil za dve spremembi v prvi postavi. Namesto Juana Mate in Anthonyja Martiala sta tekmo začela novinec Henrikh Mkhitarjan in Jesse Lingard. Na drugi strani je največ preglavic Guardioli povzročila odsotnost prvega strelca Sergia Kun Agüera, ki mora prestati tri tekme kazni zaradi prekrška, ki ga je storil na tekmi proti West Ham Unitedu. Namesto Argentinca je v prvi postavi začel Kelechi Iheanacho.

Tekmo so nekoliko bolje začeli sinjemodri, ki so takoj zagospodarili na igrišču in imeli večino časa žogo v svoji posesti, a prave priložnosti si niso priigrali. Na drugi strani so rdeči vragi zapretili v prvem napadu, ki so ga izpeljali. Po prodoru Wayneja Rooneyja je do strela prišel Paul Pogba, a je žogo zletela preko vrat Claudia Brava. To se je zgodilo v sedmi minuti. V 15. minuti pa je City povedel z 1:0. Akcijo, ki se je začela z dolgo žogo Otamendija s svoje polovice je z zadetkom kronal Kevin De Bruyne. Žogo je z glavo lepo podaljšal Iheanacho, Belgijec pa je nato le še preigral neodločnega Dalyeja Blinda in žogo hladnokrvno poslal za hrbet Davida de Gee. United je po zadetku želel takoj odgovoriti, a domači nogometaši si niso pripravili resnih priložnosti, saj so vselej zelo hitro izgubljali žogo na sredini igrišča. City pa je kljub vodstvu še naprej držal žogo v svojih nogah in iskal drugi zadetek. Toda tudi gostje niso prihajali do nevarnejših zaključkom akcij. V 36. minuti pa je City povedel z 2:0. De Bruyne je preigraval v kazenskem prostoru in prišel do strela, a mu je drugi zadetek preprečila vratnica, toda na odbitek je lepo počakal Iheanacho in žogo le potisnil v prazno mrežo. De Gea je bil brez moči, United pa je za razliko od prvih tekem deloval zelo medlo v obrambi. Ko se je že zdelo, da bo City dobil prvi polčas z dvema zadetkoma prednosti, pa so domačini dosegli prvi zadetek na srečanju. Rooney je poslal predložek v kazenski prostor, kjer je žogo poskušal uloviti Bravo, a to je storil slabo. Žoga se je odbila a nogo Zlatana Ibrahimovića, ki pa ni okleval in sprožil s 'prve' in z volejem žogo poslal v mrežo Cityja za znižanje na 2:1. Rdeči vragi bi lahko še pred koncem prvega polčasa prišli celo do izenačenja. V dveh minutah sodnikovega dodatka je dvakrat do priložnosti prišel Ibrahimović. Enkrat mu je veselje preprečil Bravo, drugič pa John Stones, ki je dobro posredoval, ko si je novo napako privoščil Cityjev novi vratar.

Zlatan je zadel še četrtič v letošnji sezoni Premier League, a to je bilo na koncu premalo za točko. FOTO: AP

Mourinho je v drugi polčas krenil s povsem napadalno nastrojeno enajsterico. V igro je namesto Lingarda in nerazpoloženega Mkhitarjana poslal mladega Marcusa Rashforda, ki je odločil zadnji prvenstveni obračun proti Hull Cityju in pa Anderja Herrero. In že v prvem napadu je z lepim preigravanjem nase opozoril Rashford, ki je iskal Ibrahimovića, a so bili gostujoči branilci dovolj pozorni in ostalo je pri 2:1 za City. United je v drugem polčasu zaigral povsem drugače, kot v prvem. Veliko več so imeli žogo v svoji posesti, veliko več so napadli, a tako želenega izenačujočega zadetka ni bilo. Znova je imel nekaj težav Bravo, ki je tudi zrušil Rooneyja v svojem kazenskem prostoru, a enajstmetrovke ni bilo. V 70. minuti so rdeči vragi prišli do izenačenja, a so jim sodniki gol zaradi prepovedanega položaja razveljavili. Do strela je prišel Rashford, na poti do gola pa je žoga zadela Ibrahimovića in končala za hrbtom Brava. Toda Šved je bil v prepovedanem položaju in ostalo je 2:1 za City. Kmalu za tem bil lahko City zadel še tretjič, a je Fernandinhu in Otamendiju veselje preprečil požrtvovalni De Gea. V 75. minuti je znova zapretil De Bruyne, kateremu je še drugič na srečanju veselje preprečil okvir vrat. Takoj za tem je poskusil še David Silva, a tudi njegov strel je zletel prek vrat Uniteda. Do konca srečanja je United silovito pritisnil na vrata Brava, a zadetka ni bilo in City je prišel do zmage ne prvem derbiju v novi sezoni. Guardiola pa je dobil prvi menedžerski dvoboj z Mourinhom na Otoku. City v prvenstvu še vedno ostaja stoodstoten, saj je zabeležil še četrto zmago. United pa je doživel prvi poraz in ostaja pri treh točkah v prvenstvu.