Srbi in Avstralci potujejo domov

Johannesburg, 23. 06. 2010 21.52 |

Avstralija je z 2:1 premagala Srbijo, Nemčija pa je bila z 1:0 boljša od Gane. V osmino finala gresta reprezentanci Nemčije in Gane.

Dvoboj Srbije in Avstralije
Dvoboj Srbije in Avstralije FOTO: Reuters

Nogometaši Avstralije so v zadnjem krogu prvega dela svetovnega prvenstva v JAR v skupini D premagali Srbijo z 2:1 (0:0). Omenjeni ekipi se nista uvrstili v osmino finala, saj sta si tega zagotovili Nemčija in Gana. Gola za Avstralce sta prispevala Tim Cahill v 69. in Brett Holman v 73. minuti, za Srbe pa je v 84. minuti zadel Marko Pantelić. Nogometaši Nemčije so v zadnjem krogu prvega dela svetovnega nogometnega prvenstva v skupini D v Johannesburgu premagali Gano z 1:0 (0:0). Edini gol na tekmi je v 60. minuti dosegel Mesut Özil.

Avstralcem pirova zmaga

Po izpadu Slovenije se od svetovnega prvenstva poslavlja še druga reprezentanca z območja nekdanje Jugoslavije. Za Srbe so bili usodni Avstralci, ki so pred štirimi leti izločili že Hrvate, le z eno razliko, v Nemčiji so se Avstralci z neodločenim izidom proti Hrvatom uvrstili v osmino finala, tokrat pa jim zmaga za tak dosežek ni pomagala. Obe reprezentanci sta se dobro zavedali, da za uvrstitev v osmino finala nujno potrebujejo popoln izkupiček (Avstralcem bi morala pomagati še Gana). Zato so se odločili za napadalno igro brez veliko taktiziranja. V taki igri so se na začetku boljše znašli Srbi, ki bi lahko že v prvem polčasu rešili vprašanje zmagovalca. Pripravili so si kar nekaj priložnosti, ki pa jih niso izkoristili.

Avstralcem je v uvodnih minutah veliko težav na desni strani povzročal Miloš Krasić. Ta je prišel do prvega strela na tekmi, ki ga je avstralski vratar Mark Schwarzer ubranil. Še lepšo priložnost je imel Krasić v 12. minuti, ko je po protinapadu ušel avstralski obrambi, že preigral vratarja, a nato začetniško streljal. Boljše rešite kot podajo je imel v 20 minuti tudi Zdravko Kuzmanovič, Nikola Žigić pa ni znal izkoristiti svoje višine, njegova strela z glavo sta bila daleč od cilja.

Avstralci so si v prvem delu pripravili le eno polpriložnost, zato pa so bili mnogo nevarnejši v drugem delu. Srbski vratar Dejan Stojković je najprej dvakrat rešil zadetek ob strelih Marka Bresciana od daleč, v 69. minuti pa je bil brez moči. Po predložku z leve strani in visokem skoku ga je z glavo premagal Tim Cahill. Srbski upi so bili dokončno pokopani v 72. minuti. Rezervist Brett Holman je potegnil žogo s sredine igrišče, približno 30 metrov od gola se je odločil za strel. Ta je bil dovolj natančen, da je bil Stojković nemočen, žoga je ob njegovi desni vratnici končala v mreži. Do konca so Srbi prek Marka Pantelića, ki je izkoristil veliko napako vratarja Schwarzerja, izid znižali, do konca tekme pa je bilo še nekaj nevarnih akcij na obeh straneh, toda izid se ni spremenil. Najlepšo priložnost za izenačenje je zapravil Pantelić, le z nekaj metrov je žogo poslal čez gol.

Nemčija si je zagotovila osmino finala.
Nemčija si je zagotovila osmino finala. FOTO: Reuters

Nemci zmagali z 1:0

Zgodovina je znova pokazala zobe. Če se je po uvodnih 45 minutah tekme še zdelo, da bi se lahko srečanje med Gano in Nemčijo končalo brez zadetkov, pa so varovanci selektorja Joachima Löwa v drugem delu le strnili vrste in tako Gano ugnali še drugič po letu 1993, ko so bili po zaostanku z 0:1 v polčasu na koncu od njih boljši s kar 6:1. Tokrat jim je za novo zmago zadostoval le zadetek Mesuta Özila, ki pa je prišel v pravem trenutku.

Tako Nemci kot tudi Ganci so si v prvem polčasu pripravili le malo priložnosti. Nosilec nemške igre Mesut Özil se je v 25. minuti sam znašel pred ganskim vratarjem, a je bil Richard Kingson dobro postavljen. Že minuto kasneje je za Gano po kotu zapretil Asamoah Gyan, a je njegov poskus z glavo odbil kapetan Philipp Lahm. Tudi v 32. minuti je lepo priložnost za vodstvo imela Gana, vendar pa je Kevin-Prince Boateng z glavo meril premalo natančno. Kingson je nato v nadaljevanju ubranil dva strela Cacaua, tudi kot nekaj minut kasneje, ko je žogo preusmeril branilec Jonathan Mensah, pri Nemcih ni obrodil sadov. Kingson prav tako ni imel težav pri obrambi prostega strela Bastiana Schweinsteigerja.

V drugem polčasu so prvi zapretili Ganci, a je Kwadwo Asamoah streljal naravnost v vratarja Manuela Neuerja. Nemci pa so nato v 60. minuti izkoristili že svojo prvo pravo priložnost drugega dela. Thomas Müller je na robu kazenskega prostora lepo našel Özila, ki je s sijajnim udarcem s približno 16 metrov žogo poslal za Kingsonov hrbet. V 65. minuti je imela Gana še eno lepo priložnost, a je Arne Friedrich blokiral strel Andrea Ayewa in tako preprečil gol. V tem času je Avstralija proti Srbiji že vodila z 2:0, zato so Ganci svoj ritem upočasnili, Nemci pa so se veselili nove zmage in uvrstitve v drugi krog. Nemčija se bo zdaj v osmini finala pomerila z Anglijo, Gana pa z ZDA.