Slovenski nogometaši se z gostovanja na Slovaškem vračajo s porazom, Nemec še dodatno otežil pot na SP

Trnava, 01. 09. 2017 22.25 |

Slovenska nogometna izbrana vrsta je v 7. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo izgubila na gostovanju na Slovaškem (1:0) V 81. minuti je žogo za hrbet Jana Oblaka poslal Adam Nemec, ki je s tem močno otežil slovenske sanje po SP. V preostalih tekmah skupine F je Anglija s štirimi zadetki ugnala Malto (0:4), Škotska pa je slavila na gostovanju v Litvi (0:3).

Slovenci si v prvem polčasu niso priigrali niti ene resne priložnosti.
Slovenci si v prvem polčasu niso priigrali niti ene resne priložnosti. FOTO: AP

Slovenska nogometna reprezentanca je na sedmi tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2018 v Trnavi izgubila proti Slovaški z 0:1 (0:0). Za Slovake je zadel Adam Nemec v 81. minuti. Naši nogometaši so si na gostovanju želeli iztržiti vsaj točko, a je niso dobili. Potem ko so bili Slovaki večji del tekme konkretnejši, jim je pomembne tri točke prinesel Nemec v 81. minuti. Srečko Katanec je v začetni postavi poskrbel za eno presenečenje, v romb na sredini igrišča je na levo stran postavil Amedeja Vetriha namesto (pričakovanega) Benjamina Verbiča. V napadu je začel Tim Matavž, ob njem je bil Josip Iličič, za njima pa Valter Birsa.

Slovenska vrsta, v kateri je selektor zaradi poškodbe Bojana Jokića že v deveti minuti v igro poslal Mitjo Vilerja na levi bočni položaj, pa v prvem polčasu ni blestela v napadu. V vseh 45 minutah si ni priigrala praktično niti ene resne priložnosti, na drugi strani pa so imeli Slovaki večji del tega dela igre pobudo in tudi nekajkrat ogrozili vrata Jana Oblaka. Že v sedmi minuti je slovenski vratar odbil žogo po strelu Petra Pekarika, v 15. minuti je obranil še strela Adama Nemca iz bližine in Mareka Hamšika z roba kazenskega prostora, v 34. minuti pa je z levo roko odbil še žogo po Hamšikovem prostem strelu z 18 metrov. Minuto pozneje je Nemec z glavo žogo poslal malo mimo cilja, v 44. minuti je Oblak znova ustavil strel, takrat Roberta Maka, v 45. minuti pa je Pekarik iz bližine z desne strani zadel le zunanji del mreže.

Po zaslugi Jan Oblaka poraz slovenske izbrane vrste ni bil še višji.
Po zaslugi Jan Oblaka poraz slovenske izbrane vrste ni bil še višji. FOTO: AP

V 51. minuti so Slovaki zapravili novo lepo priložnost, ko se je sam pred Oblakom znašel Mak, a zgrešil cilj. Dve minuti pozneje je Viler z leve strani poslal uporabno žogo pred vrata gostiteljev, a je Milan Škriniar blokiral Matavžev poskus. V 59. minuti je praktično čez dve tretjini igrišča povlekel Iličić, na koncu pa žogo poslal čez gol. Slovenija je tako kot v prvem polčasu predvsem čuvala potencialno točko, pobuda je bila na strani domačih, ki pa dolgo niso znali najti luknje v strnjeni obrambi gostov. V 81. minuti pa jim je to uspelo, ko je po podaji z leve strani žoga ob posredovanju Oblaka najprej zletela v prečko, odbito žogo pa je v mrežo potisnil Nemec. To je bil tudi končni izid, kar pomeni, da si je Slovenija močno otežila delo, če si želi do drugega mesta v skupini F. Za Slovaško zdaj zaostaja že štiri točke, do konca kvalifikacij pa jih ob Litvi čakata še gostovanje v Angliji in domača tekma s Škotsko.

Škoti ugnali Litvo, Anglija štirikrat zatresla mrežo Malte

Poleg slovaško-slovenske tekme v Trnavi so nogometaši v kvalifikacijah skupine F za svetovno prvenstvo 2018 odigrali še dva dvoboja. Litva je gostila Škotsko, izid je bil 0:3, Anglija pa je gostovala na Malti in pričakovano, a vendarle ne tako brez težav, kot kaže končni izid, zmagala s 4:0. Škoti so za priključitev zgornjemu delu lestvice nujno potrebovali zmago in jo tudi dosegli. Že v prvem polčasu sta temelje z zadetkoma v petih minutah postavila Stuart Armstrong in Andrew Robertson, do konca pa Litva, v ponedeljek v Stožicah naslednji tekmec Slovenije, ni mogla več narediti preobrata. Za škotsko piko na i je poskrbel James McArthur v 72. minuti.

Vodilni Angleži so imeli na Malti jasen status favorita, a so se z borbenimi domačini pošteno mučili. V prvem polčasu kljub premoči in zrelim priložnostim niso spravili žoge v mrežo, nadaljevanje pa je vendarle prineslo pričakovan razplet. Malta je prvič klonila v 56. minuti, po golu Harryja Kanea pa so si dokončno oddahnili šele v 86. minuti, ko je zmago z reprezentančnim prvencem potrdil Ryan Bertrand. Povsem ob koncu sta nato v polno zadela še Danny Welbeck in drugič na tekmi Kane.

Slovaška - Slovenija 1:0 (0:0)
Nemec 81.

Slovaška: Dubravka, Hubočan, Škriniar, Gyömber, Pekarik, Weiss (od 55. Rusnak), Hamšik (od 87. Duda), Lobotka, Kucka (od 65. Greguš), Mak, Nemec.
Slovenija: Oblak, Jokić (od 9. Viler), Cesar, Mevlja, Skubic, Krhin (od 80. Rotman), Vetrih, Kurtić, Birsa (od 60. Verbič), Iličić, Matavž.