VIDEO in FOTO: Slovenci drugič na SP!

Maribor, 18. 11. 2009 20.35 |

Slovenska nogometna reprezentanca je na povratni tekmi dodatnih kvalifikacij z 1:0 premagala Ruse in se drugič v slovenski nogometni zgodovini uvrstila na svetovno prvenstvo.

Avtorja zmagovalnega zadetka - Valter Birsa in Zlatko Dedić
Avtorja zmagovalnega zadetka - Valter Birsa in Zlatko Dedić FOTO: Damjan Žibert

Slovenska nogometna reprezentanca je imela pred povratnim dvobojem dodatnih kvalifikacij le en cilj, in sicer uvrstiti se na svetovno prvenstvo v Južnoafriški republiki. Izbranci Matjaža Keka so na travniku Ljudskega vrta to kazali iz minute v minuto. S srčno borbo so uspešno prebijali obrambo Zbornaje komande, morebitni zadetek pa je vedno znova preprečeval vratar Igor Akinfejev. Da se borbenost izplača je lahko več kot 12 tisoč gledalcev, vključno s slovenskim in ruskim političnim vrhom, videlo v 44. minuti. Takrat je namreč Valter Birsa s prostega strela podal uporaben predložek do Zlatka Dedića, Primorec pa je s konico nogometnega čevlja poskrbel za veselje na tribunah.

Milivoje Novaković
Milivoje Novaković FOTO: Damjan Žibert

Mogočni Rusi so nato v nadaljevanju vse stavili na napad. Guus Hiddink je iz igre 'potegnil' Romana Pavljučenka, namesto njega je na igrišče prišel Aleksander Keržakov. Ravno omenjeni je nekoč z Andrejem Aršavinom tvoril odličen napadalni dvojec Zenita iz St. Petersburga in v uvodnih minutah nadaljevanja so skušali gostje vzpostaviti ravnotežje na terenu. To jim je nekaj časa uspevalo, nato pa so Slovenci spet pritisnili na vso moč. Aktivna sta bila predvsem Dedić in Novaković, vendar mreža Akinfejeva se ni zatresla. V 67. minuti pa so Rusi, zaradi neumnosti Keržakova – potem, ko je Handanović že ujel žogo ga je le ta nešportno brcnil – ostali z igralcem manj na igrišču. To Hiddinkove čete ni posebej zmedlo, saj so začeli nizati nevarne napade, za nameček pa je v igro vstopil še igralec konice napada Pavel Pogrebnjak.

Pet minut pred koncem dvoboja je imel Jurij Žirkov priložnost, da popelje Ruse v Južnoafriško republiko, na drugi strani pa je Zlatko Dedić prišel sam pred vratarja Akinfejeva, a slabo meril in rezultat se ni spremenil. V infarktni končnici je bila Kekova četa dovolj zbrana, da je zadržala prednost zadetka in po 90. minutah čiste igre in sodniškem dodatku so se slovenski nogometaši drugič v zgodovini veselil uvrstitve na svetovno prvenstvo.

Slovenija – Rusija 1:0 (1:0)
Dedič (44.)

Slovenija: S. Handanovič, Brečko, Cesar, Šuler, Jokič, Birsa (Pečnik 79.), Radosavljevič, Koren, Kirm, Dedič (Stevanović 90.+), Novakovič; selektor Matjaž Kek

Rusija: Akinfejev, Anjukov, Ignaševič, V. Berezukcij, Biljaletdinov (Pogrebnjak 77.), Denisov, Aršavin, Janbajev (Semak 46.), Zirjanov in Žirkov, Pavljučenko (Keržakov 46.); selektor Guus Hiddink

Izjave po tekmi

Matjaž Kek, selektor Slovenske nogometne reprezentance: "Naša želja, naš cilj, naše sanje – vse to se nam je uresničilo. Fantom se globoko priklanjam. Naj se veselijo vsako sekundo. Slovenija se veseli, zgodbo smo spisali za Slovenijo, tudi za tiste, ki so bili naši kritiki. Po zlati generaciji so to eni novi fantje, ki so pustili srce za Slovenijo.“

Zlatko Dedić, strelec odločilnega zadetka: "Sanje! Vsi so zaslužni za ta uspeh. Od prvega do zadnjega igralca, od prvega do zadnjega gledalca."

Bojan Jokič: "Zmage smo si želeli bolj kot nasprotnik. Danes je bila cela Slovenija z nami, vsi so stiskali pesti in uspelo nam je. Težko je igrati v gosteh, kjer moraš paziti na rezultat, na domačem terenu pa smo imeli samo en cilj. Lahko bi zabili še kakšen gol za publiko."

Ivan Simič, predsednik Nogometne zveze Slovenije: "Naredili smo to, kar smo naredili. Hvala vsem navijačem, tako tistim, ki so bili na tribunah, kot tistim pred televizijskimi sprejemniki. Uresničile so se sanje. Na tribuni smo odštevali minute, z Rusi ostajamo prijatelji. Danes smo bili srečnejši mi, drugič bodo oni. Življenje gre naprej. V Južnoafriški republiki se bomo skušali predstaviti v najlepši luči. Ta uvrstitev pomeni veliko za samo promocijo Slovenije in nogometne zveze. Jutri je nov dan, potrebno je pogledat, kaj nam je to prineslo. Gremo trezno naprej."