Katanec ima razloge za nasmešek: po mojstrovini branilca Mevlje do remija s četrtfinalisti Eura 2016 Poljaki

Vroclav, 14. 11. 2016 22.45 |

Nogometaši Slovenije so na prijateljski tekmi v Vroclavu pred 40.119 gledalci v prijetnem nogometnem vzdušju na stadionu Miejski remizirali z reprezentanco Poljske (1:1). Slovenijo je v vodstvo popeljal Miha Mevlja v 24. minuti, na končnih 1:1 pa je v 80. minuti izenačil Lukasz Teodorczyk. Katančeva četa je tako leto 2016 zaključila z nizom petih tekem brez poraza.

Niti Poljaki niti Slovenci niso zaigrali v najboljši zasedbi. Pri domačinih je manjkal prvi zvezdnik Robert Lewandowski (počitek), zaradi poškodbe pa je že dalj časa odsoten Arkadiusz Milik. Katančevo četo so na drugi strani dodobra zdesetkale poškodbe (Trajkovski, Aljaž Struna, Robert Berić, Kevin Kampl, Roman Bezjak), predčasno pa sta v klube odšla vratar Jan Oblak in steber obrambe Boštjan Cesar. Valter Birsa in Milivoje Novaković, ki sta začela kvalifikacijsko tekmo z Malto, sta tokrat obsedela na klopi.

V prvih dvajsetih minutah tekme pravih priložnosti ni bilo niti na eni niti na drugi strani. Prva obetavnejša situacija za slovensko reprezentanco je bil prosti strel z leve strani, kar so Slovenci nemudoma izkoristili. Po podaji Josipa Iličića je v slogu napadalca zabil osrednji branilec Miha Mevlja. Novogoričan, ki v tej sezoni dresu Rostova igra v elitni Ligi prvakov, je mrežo zatresel z desnico, potem ko je po podaji na bližnjo vratnico sprožil 's prve'. Sledila sta dva hitra odgovora Poljakov. Prvi poskus je letel prek vrat Vida Belca, ki je četrtič branil barve slovenske reprezentance. Prvič je slovenski čuvaj mreže moral resneje posredovati v 26. minuti, ko je z razdalje po tleh sprožil Grzegorz Krychowiak, a meril preveč po sredini vrat, tako da je Belec žogo zanesljivo ujel. V 34. minuti je sledil hiter protinapad Slovenije, toda Nik Omladič je malce prepozno zaposlil Miho Zajca, tako da je obramba Poljakov zadnji hip uspela posredovati pred vezistom Olimpije. Roke vratarja Arturja Boruca je v 40. minuti preizkusil še Zajc, ki je sprožil z velike razdalje, poljski vratar pa je žogo, ki se je neugodno odbila pred njim, uspel odbiti stran od svojih vrat. Poljaki so nevarno zapretili v izteku 44. minute, ko je po desni strani prodiral Bartosz Bereszynski. Ta je podajal do Krzysztofa Maczynskega, ki je čakal v središču kazenskega prostora, a je Rene Krhin še pravočasno žogo odbil v kot, tako da se je polčas zaključil z vodstvom Slovenije z 1:0.

Teodorczyk je zabil zadetek za izenačenje Poljakov na 1:1.
Teodorczyk je zabil zadetek za izenačenje Poljakov na 1:1. FOTO: AP

Mevlja je bil junak slovenske reprezentance tudi v 49. minuti, ko se je do strela v kazenenskem prostoru dokopal osamljeni Lukasz Teodorczyk, a se je s požrtvovalnim drsečim startom izkazal strelec prvega zadetka in blokiral strel poljskega napadalca. Pri tem je Mevljo žoga zadela tudi v roko, a glavni sodnik tekme Björn Kuipers ni pokazal na belo točko. Slovenski selektor Srečko Katanec je v nadaljevanju – že ob polčasu je v igro poslal Antonia Delamea Mlinarja (Miral Samardžić) in Roka Kronavetra (Zajc) – priložnost za igro ponudil še Andražu Šporarju (Iličić) in Aleksu Pihlerju (Benjamin Verbič). Poljaki so v nadaljevanju prevzeli pobudo, a do resnejših priložnosti niso prihajali. Selektor Adam Nawalka je v igro poslal tudi Jakuba Blaszczykowskega (Wolfsburg) in Kamila Grosickega (Rennes) z namenom, da bi Poljaki dobili več idej na sredini igrišča. Prav rezervist Blaszczykowski je v 80. minuti ušel obrambi Slovenije po desni strani (zamudil je debitant Gregor Sikošek) in v kazenskem prostoru našel osamljenega Teodorczyka. Napadalec Anderlechta je nato iz neposredne bližine slovenskih vrat rutinirano matiral vratarja Belca. Prav Belec se je v 83. minuti izkazal s pravočasnim odhodom iz vrat in zadnji hip odbil žogo pred Grosickim. Prav po tem 'izletu' je Katanec Belca potegnil na klop in v vrata poslal Jana Koprivca. Do konca tekme se izid ni več spremenil, tako da se je Slovenija lahko razveselila pete zaporedne tekme brez poraza (pred tem remi v Litvi, zmaga nad Slovaško, remi z Angleži in zmaga na Malti). Na drugi strani so Poljake, četrfinaliste letošnjega Eura, v koledarskem letu 2016 (po rednem delu) premagali zgolj Nizozemci na prijateljski tekmi.