Samaras iz enajstmetrovke v izdihljajih tekme Grke popeljal v osmino finala

Fortaleza, 24. 06. 2014 23.43 |

Grčija je na tretji tekmi skupinskega dela nogometnega svetovnega prvenstva z 2:1 ugnala Slonokoščeno obalo in si kot druga v skupini C zagotovila preboj v osmino finala. Že pred tem krogom si je napredovanje zagotovila Kolumbija, ki je na zadnji tekmi ugnala Japonsko (3:1).

Giorgios Samaras je tako zadel iz enajstmetrovke in popeljal Grčijo v osmino finala. FOTO: Reuters

Čeprav je na Grke malokdo računal, pa so ti poskrbeli za njihov največji uspeh na svetovnih prvenstvih. V izdihljajih tekme so prišli do zmage nad Slonokoščeno obalo, ki jih je popeljala v osmino finala. Grki so bili sicer večino tekme precej konkretnejši tekmec, med drugim so tudi trikrat zatresli okvir vrat. Grki se bodo v osmini finala merili s Kostariko.

Uvodne minute niso bile posebej razburljive, velja pa omeniti, da so Grki že po 24 minutah morali menjati dva igralca zaradi poškodb. Igro sta morala zapustiti Panagiotis Kone in vratar Orestis Karnezis. Kljub menjavam pa so bili Grki tisti, ki so v prvem polčasu izvedli konkretnejše akcije. V 33. minuti je najprej Hristos Holebas z roba kazenskega prostora zadel prečko, minuto pozneje pa je prosti strel Georgiosa Karagunisa obranil Boubacar Barry.

Ta pa je klonil v 42. minuti. Ismael Tiote je slabo podal nazaj proti soigralcu, žogo je prestregel Giorgios Samaras, jo podal proti rezervistu Andreasu Samarisu, ki je potegnil v kazenski prostor in ob razredčeni obrambi brez težav ukanil vratarja Slonokoščene obale.

Grki so napadali tudi v drugem polčasu. V 54. minuti je proti kazenskemu prostoru lepo prodrl Lazaros Christodulopulos, a na koncu za malo zgrešil cilj. Štiri minute pozneje je z roba kazenskega prostora sprožil še Dimitrios Salpingidis, Barry pa je bil na mestu. V 69. minuti so - za razliko od "slonov", ki praktično niti enkrat niso resno ogrozili vrat Grkov - znova zagrozili Grki, Karagunis pa je od daleč zatresel prečko.

Wilfried Bony je poskrbel za izenačenje.
Wilfried Bony je poskrbel za izenačenje. FOTO: Reuters
Malce zatem je nekaj decimetrov nad prečko meril še Christodulopulos s prostega strela, v 74. minuti pa so iz prve resne akcije zadeli afriški nogometaši. Salomon Kalou je podal na rob kazenskega prostora do Gervinha, ta je žogo oddal na desno stran do Wilfrieda Bonyja, ki je žogo z dobrih desetih metrov poslal v mrežo.

Vasilis Torosidis je v 80. minuti znova zatresel okvir vrat Slonokoščene obale, v prvi minuti sodniškega dodatka pa je Giovanni Sio v kazenskem prostoru storil prekršek nad Samarasom, taisti igralec pa je nato uspešno izvedel najstrožjo kazen za uvrstitev med najboljših 16.

Jackson Martinez je dosegel dva gola za tretjo zmago Kolumbije.
Jackson Martinez je dosegel dva gola za tretjo zmago Kolumbije. FOTO: Reuters

Kolumbija naprej s tremi zmagami

Kolumbija si je predčasno zagotovila osmino finala, za Japonsko pa se je z le eno osvojeno točko svetovno prvenstvo že končalo v predtekmovanju. Kolumbija se bo v osmini finala pomerila z Urugvajem. Vodstvo z 1:0 na tekmi so prvi priigrali Kolumbijci po uspešno izvedeni enajstmetrovki. Streljal je Juan Cuadrado. Šindži Okazaki je tik pred polčasom izenačil na 1:1. Napadalec Porta Jackson Martinez pa je v 55. minuti poskrbel za še drugo kolumbijsko vodstvo na tekmi. Martinez je v 82. minuti še enkrat zatresel japonsko mrežo za 3:1. Tik pred koncem tekme je končni izid na 4:1 postavil James Rodriguez.