Chelsea razbil Newcastle in opozoril evropske tekmece, Van Gaala spet bolela glava

London, Sunderland, 13. 02. 2016 16.06 |

Nesrečen avtogol Davida de Gee je Manchester United obsodil na še en ligaški poraz v podpovprečni sezoni. Rdečim vragom je mero vzel Sunderland, ki se bori za obstanek (2:1). Chelsea pred derbijem Arsenala in Leicester Cityja visoko odpravil Newcastle United (5:1).

Van Gaal se je lahko tudi tokrat le držal za glavo.
Van Gaal se je lahko tudi tokrat le držal za glavo. FOTO: AP

Sedmi poraz ligaške sezone je nov udarec za na videz še vedno nedotakljivega trenerja Louisa van Gaala, čigar ekipa Manchester Uniteda je tokrat orožje položila pred Sunderlandom, ki je tudi pod strokovnjakom za preživetje Samom Allardyceom še vedno globoko v bitki za obstanek. Vsega je bilo za United konec slabih deset minut pred iztekom rednega dela tekme, ko sta se vratar David de Gea in strelec izenačujočega zadetka Anthony Martial zapletla pri izbijanju strela z glavo Lamineja Koneja, žoga pa je po odboju od Špančevega hrbta končala v mreži. S tekmo več United zdaj že za šest točk zaostaja za četrtim mestom, Sunderland pa je s prvo nad velikim tekmecem na domačem stadionu po letu 1997 prehitel Norwich City na 18. mestu. Črne mačke so na domači zelenici letele po zaslugi januarskih okrepitev in že po treh minutah povedle. Novi član Wahbi Khazri je zabil prvi gol za klub s srečnim prostim strelom, ki je v kazenskem prostoru zgrešil vse (so)igralce in končal v mreži. Jermain Defoe bi lahko že pred koncem polčasa podvojil vodstvo, medtem ko so rdeči vragi pokazali bore malo. Van Gaal je za nameček v 38. minuti ostal še brez Mattea Darmiana, ki je utrpel poškodbo rame. Mladi škotski reprezentant Donald Love je zato nepričakovano debitiral in hitro proslavljal tudi izenačenje. V 39. minuti je Vito Mannone dobro ustavil poskus Juana Mate, Martial pa ga je ukanil s pomočjo odbitka iz težkega položaja. Sunderland je dobro začel tudi nadaljevanje in najprej so domači nemočno protestirali ob domnevni igri z roko gostujočega kapetana Wayna Rooneyja, Defoe pa je bil le za las prekratek po podaji s strani. V nadaljevanju je za rdeče-bele debitiral tudi Dame N'Doye in posojeni član Trabzonsporja bi lahko matiral De Geo za sanjski zadetek, a se je Španec v matni situaciji izkazal z izjemno obrambo. Toda Sunderland je vseeno zabil zasluženi zadetek za zmago - po kotu je Kone, še ena januarska okrepitev iz Lorienta, ustrelil z glavo, žoga pa je s pomočjo De Gee in Martiala prečkala golovo črto za noro slavje na severovzhodu.

Na ostalih sobotnih tekmah je Chelsea na domačem Stamford Bridgeu zanesljivo premagal Newcastle United in pred nadaljevanjem Lige prvakov poslal resno opozorilo nasprotnikom (5:1). Že po desetih minutah je bilo na semaforju 2:0, Diego Costa je po preboju pred vratarja v padcu lepo poskrbel za vodstvo, ki ga je v deveti minuti z natančnim strelom z roba kazenskega prostora podvojil razpoloženi Pedro Rodriguez. Willian je po dobrih 15 minutah poskrbel že za tretji zadetek večera in postavil končni rezultat polčasa, ki se za Chelsea ni končal pozitivno. John Terry je moral po nerodnem pristanku ob Aleksandru Mitroviću z zelenice. Steve McClaren je za drugi polčas iz igre potegnil prvega strelca Georginia Wijnalduma in jasno je bilo, da želi nekdanji angleški selektor zgolj še omejiti škodo. Srake bi si morda zaslužile vsaj zadetek, Mitrović je po zelo grobem štartu Cesca Fabregasa obležal, a ni dobil najstrožje kazni, nato pa je tudi za las zgrešil s strelom znotraj kazenskega prostora. Za nameček so se modri veselili še četrtega zadetka, znova je bil strelec Pedro, ki si je prekrasno ustavil lepo dolgo podajo rojaka Fabregasa in spet hitro ter natančno zadel ob vratnico. Ena redkih pozitivnih strani v drugem polčasu je bila za črno-bele debitantski nastop novega napadalca Seydouja Doumbiaja, ki je s soigralci uspel vsaj ublažiti poraz. A šele po tem, ko je rezervist Bertrand Traore s svojim ligaškim prvencem poskrbel za "petardo" v gostujoči mreži, še en novi obraz v vrstah Uniteda Andros Townswend pa je z izvrstnim strelom z roba kazenskega prostora v eni zadnjih akcij poskrbel za vsaj nekaj navdušenja na gostujočem sektorju. S porazom so srake spet padle na nepriljubljeno 18. mesto, medtem ko so Londončani šest mest višje.

Chelseajevi nogometaši se veselijo enega od zadetkov v prvem polčasu.
Chelseajevi nogometaši se veselijo enega od zadetkov v prvem polčasu. FOTO: AP

Watford je dobil mestni obračun s Crystal Palaceom po zaslugi zadetka junaka navijačev Troya Deeneyja v zadnjih minutah (1:2). Sršeni še vedno brenčijo glasno in so osmi, približali pa so se tudi mestnemu tekmecu West Ham Unitedu, ki je uspel le remizirati pri Norwich Cityju (2:2). Dimitri Payet in Mark Noble sta točko sicer "ukradla" po že konkretnem zaostanku. Southampton se je na šestem mestu na le točko približal Manchester Unitedu. Svetniki Ronalda Koemana so v gosteh premagali Swansea City (0:1). Shane Long je zadel 20 minut pred iztekom rednega dela.