Perfekten uvod za Mourinha in Ibrahimovića: United slavil s prvencem 'Ibre', Liverpool dobil divji derbi pri Arsenalu

London, Bournemouth, 14. 08. 2016 16.04 |

Jose Mourinho je na klopi Manchester Uniteda dobil tudi drugo uradno tekmo. Rdeči vragi so v prvem krogu Premier League slavili pri Bournemouthu (3:1) in med strelci je bil na svoji prvi ligaški tekmi na Otoku spet tudi Zlatan Ibrahimović. Derbi kroga, ki so ga zaznamovali izvrstni zadetki, je v Londonu pripadel Liverpoolu.

Zlatan Ibrahimović (št. 9) je mrežo v dresu Manchester Uniteda zatresel na obeh uvodnih (uradnih) tekmah. FOTO: AP

Zlatan Ibrahimović je po zadetku na prvi uradni tekmi za Manchester United uspel zadeti tudi ob premiernem nastopu v Premier League in varovanci novega trenerja Joseja Mourinha so s pomočjo novega napadalca v nedeljo popoldne slavili na gostovanju pri Bournemouthu. Med strelce sta se vpisala tudi Juan Mata in Wayne Rooney. V sicer slabem prvem polčasu je Mata, na katerega bo Mourinho očitno v nasprotju s pričakovanji vseeno resno računal v novi sezoni, tik pred iztekom prvih 30 minut lepo našel Rooneyja, čigar strel pa je bil preslab za Arturja Boruca. Nato je na drugi strani zagrozil še Harry Arter, toda strel z ogromne razdalje je bil slaba tolažba za domače navijače, ki so spremljali nemoč češenj v boju z močnim nasprotnikom. Za nameček je moštvo z južne obale tik pred polčasom zaostalo, ko je po napaki obrambe (Simon Francis je slabo podajal vratarju Borucu), ki je Mato najprej ustavil, nato pa je po srečnem odboju žoge od Francisa produkt šole Real Madrida zadel v prazno mrežo. Rooney bi lahko prednost tudi podvojil kmalu po začetku drugega polčasa, ko je dobil dvoboj s Stevom Cookom in prišel pred poljskega čuvaja mreže, ki ga je še enkrat ukanil. Ibrahimović je pripravil še eno priložnost Rooneyju, ki pa je teatralno padel ob Andrewu Surmanu in imel morda celo srečo, da namesto najstrožje kazni ni dobil rumenega kartona.

Se pa je najboljši strelec v zgodovini angleške reprezentance med strelce uspel vpisati v 59. minuti, ko je po ponesrečenem voleju Anthonyja Martiala s težkega položaja znotraj kazenskega prostora lepo zadel za podvojitev vodstva. Boruc je moral ustaviti še močen poskus Ibrahimovića s prostega strela, toda Šved se mu je kmalu maščeval in po prvem spektakularnem zadetku na pripravah in pomembnemu golu na nedavni tekmi za Community Shield je razvpiti napadalec uspel zabiti tudi na svojem ligaškem debiju. S strelom po tleh je po prodoru do roba 16-metrskega prostora zadel ob vratnico Bournemoutha in s stola med proslavljanjem dvignil tudi svojega najljubšega trenerja. Tega je zaključek tekme gotovo razočaral, saj je Bournemouth s prekrasnim zadetkom Adama Smitha v 69. minuti znižal izid, United pa je imel precej sreče (David de Gea je morda zakrivil celo enajstmetrovko v sodnikovem podaljšku), da se obračun do konca ni še bolj zakuhal.

Philippe Coutinho je z dvema zadetkoma in podajo zaznamoval prvi večji derbi nove otoške sezone pri Arsenalu, kjer je Liverpool najprej preživel zapravljeno enajstmetrovko Thea Walcotta, ki je nato vseeno poskrbel za vodstvo topničarjev. Rdeči Jürgna Kloppa so imeli prvo lepšo priložnost za zadetek, ko je Nathaniel Clyne z roba kazenskega prostora meril točno v dobro postavljenega Petra Čecha. Arsenal je nato prevzel pobudo in Alberto Moreno je nepremišljeno v svojem kazenskem prostoru podrl Walcotta, nekdanji član Southamptona pa z bele točke ni uspel ustaviti Simona Mignoleta. Vseeno se je hitro odkupil in izkoristil podajo Alexa Iwobija, potem ko je veliko napako spet storil Moreno in mu omogočil precej neoviran in natančen strel po tleh ob vratnico. Liverpool je malce nezasluženo izenačil tik pred koncem prvega polčasa, ko je Coutinho s prostega strela in z več kot 30 metrov izjemno zadel v zgornji kot Čechovih vrat. Prekršek nad Coutinhom je storil debitant v Arsenalovi obrambi Holding in Brazilec ni grešil s spektakularnim strelom. Liverpoolčani so tekmo obrnili na glavo že po nekaj mintuah nadaljevanja - Coutinho je z visoko žogo našel Lallano, ki je s težkega položaja spravil žogo mimo Čecha in branilcev v mrežo. Navijači so domačega trenerja Wengerja že začeli nagrajevati s ponarodelo pesmijo "Ne veš, kaj počneš!", ko je v 56. minuti Coutinho v mrežo z nekaj metrov pospravil ostro žogo Clyna. Čech je preprečil še hujši zaostanek, toda rdeči so lahko hitro spet slavili. Še en debitant Sadio Mane je neustavljivo prodrl po krilu in mojstrsko zadel ob vratnico in Arsenal se je zdel razbit. Vseeno so se domači izvrstno vrnili v igro in po zadetkih Alexa Oxlada-Chamberlaina ter Calluma Chambersa (Coutinho je moral poškodovan iz igre v 70. minuti), a točke jim v nepozabnem popoldnevu ni uspelo rešiti.