Tottenham blesti, toda lisjakov ne ulovi: Vardy zadel za morda ključno zmago, Spursi opravili z Man. Unitedom

Sunderland, London, Liverpool, 10. 04. 2016 16.10 |

Prvi zadetek Jamieja Varyja po šestih tekmah je prišel ob pravem času. Leicester City je imel težave pri Sunderlandu, a je z zadetkoma angleškega reprezentanta odpravil črne mačke ter na vrhu Premier League ostal sedem točk pred Tottenhamom (0:2). Londončani so popoldne dobili derbi proti Man. Unitedu.

Ključni trenutek tekme: Vardy je pobegnil Younesu Kaboulu in matiral Mannoneja.
Ključni trenutek tekme: Vardy je pobegnil Younesu Kaboulu in matiral Mannoneja. FOTO: AP

Leicester je vsaj za nekaj ur na vrhu Premier League zbežal na dvomestno število točk, potem ko je v nedeljo prišel do izjemno pomembne zmage pri Sunderlandu (0:2). Po šestih tekmah brez klubskega zadetka je reprezentančni napadalec in odkritje letošnje sezone Jamie Vardy prekinil svoj post v idealnem trenutku, ko so ga soigralci in navijači lisjakov najbolj potrebovali. Po prvem polčasu z redkimi priložnostmi je bil najbližje uspehu kapetan gostov Wes Morgan, ki je po kotu slabo meril z glavo in izpustil priložnost, da bi bil še drugič zapored junak svojega moštva, potem ko je odločil že zadnjo izenačeno tekmo s Southamptonom. Leicester je imel tudi nekaj sreče, Kasper Schmeichel je zgolj refleksno ustavil preusmerjen poskus Fabia Borinija v zaključku polčasa. Obe moštvi sta tudi neuspešno zahtevali najstrožje kazni, DeAndre Yedlin je brcnil Šindžija Okazakija v predel prsnega koša, podaja po tleh pa je v roko zadela gostujočega branilca Roberta Hutha, ki je ležal na tleh.

V drugem polčasu bi lahko Danny Drinkwater bolje reagiral, ko je pred vrati črnih mačk poskusil sprejeti dolgo žogo, a mu je le-ta ušla. Toda odkupil se je s podajo za 20. zadetek sezone Vardyja, ki je v 66. minuti pobegnil prepočasnemu Younesu Kaboulu in z lepim strelom zadel mimo Vita Mannoneja. Ekipa Claudia Ranierija je kot že nekajkrat v letošnji sezoni, v kateri se je specializirala za minimalne zmage z 1:0, uspešno preživela zadnje napade. Vezist domačih Jack Rodwell je imel izjemno priložnost v 81. minuti, ko je se je žoga znotraj kazenskega prostora nenadoma znašla v njegovih nogah, toda njegov neoviran poskus je zletel mimo stičišča vratnice in prečke. Vardy bi lahko tekmo odločil že dolgo pred iztekom sodnikovega podaljška, toda Mannone je ustavil tako Angleža kot Daniela Amarteyja. A v praktično zadnji akciji na tekmi je Vardy na silo prišel skozi obrambo rdeče-belih in nato obšel še Mannoneja ter zatresel prazno mrežo za delirij med gostujočimi navijači. Naslov je zdaj, ko je  do konca še pet tekem, že na dosegu rok.

Strelcu Tobyju Alderweireldu čestitajo Harry Kane, Eric Dier in Jan Verthongen.
Strelcu Tobyju Alderweireldu čestitajo Harry Kane, Eric Dier in Jan Verthongen. FOTO: AP

Tottenham je na izziv Leicestra sicer uspešno odgovoril na domačem derbiju z Manchester Unitedom, a so Spursi spet uspeli zgolj razveseliti vodilno ekipo lige (3:0). Njihova zmaga nad Unitedom namreč pomeni, da so si lisjaki zagotovili vsaj četrto mesto in kvalifikacije za Ligo prvakov. Nazadnje so v Evropi igrali v pokalu Uefa leta 2000, ko jih je izločila Crvena zvezda. Na White Hart Laneu je Man. United odigral še en polčas brez zadetkov, nato pa so Dele Alli, Toby Alderweireld in Erik Lamela v šestih norih minutah sredi drugega polčasa odločili tekmo, ki se je zaradi zamujanja avtobusa z igralci gostov začela s 30-minutno zamudo. Lamela bi lahko že v prvem polčasu poskrbel za vodstvo Tottenhama, toda po tem, ko je ušel prepovedanemu položaju, je Argentinec zgrešil z glavo. Kyle Walker se je prav tako znašel v obetavni situaciji, toda njegova podaja oziroma strel ni poskrbela za veselje na tribunah. Hugo Lloris je moral na drugi strani ustaviti rojaka Anthonyja Martiala v sicer vzpodbudnem polčasu za United, a so domači nato povedli v 70. minuti, ko je po lepi akciji Christian Eriksen zaposlil enega od igralcev sezone Allija za 1:0. Branilec Alderweireld je za 2:0 skakal najvišje po predložku Lamele, Južnoameričan pa je za piko na i z roba kazenskega prostora mimo nemočnega Davida de Gee pospravil tretji zadetek popoldneva.

Že prej je Liverpool na Anfieldu visoko odpravil Stoke City in napovedal spektakularno povratno tekmo Lige Evropa proti Borussii Dortmund (4:1). Zadetki Alberta Morena, Daniela Sturridgea in "dvojček" dortmundskega junaka, tokrat pa rezervista Divocka Origija, so Liverpool na lestvici poslali prek nedeljskih gostov. Moreno je načel mrežo lončarjev v osmi minuti, ko je po podaji Jamesa Milnerja lepo meril s svojo močnejšo levico. Sturridge je po igranju vloge rezervista v Dortmundu nato odgovoril na izenačenje Bojana Krkića v 32. minuti, ko je v mrežo preusmeril podajo iz kota Sheyija Ojoja. Slednjega je za drugi polčas zamenjal Origi in skorajda nemudoma zadel. Belgijski reprezentant je po še enem kotu izkoristil predložek Milnerja, 15 minut kasneje pa je še mojstrsko zadel z zavitim strelom v daljši kot s precejšnje razdalje.