Poleg Belgije v osmino finala še Alžirija, Rusi praznih rok

Sao Paulo, 26. 06. 2014 22.40 |

T.Š./M.F.
15

Po zadnjih dveh tekmah v skupini H je znanih vseh 16 reprezentanc, ki so napredovale v osmino finala. Iz skupine H sta to Belgija, ki je premagala Južno Korejo (1:0) in Alžirija, ki je remizirala z Rusijo (1:1).

Aleksander Kokorin je dosegel gol za Rusijo.
Aleksander Kokorin je dosegel gol za Rusijo. FOTO: Reuters

V skupini H si je napredovanje že pred zadnjo tekmo zagotovila Belgija, zbrala je šest točk, tri je imela Alžirija, po eno točko pa Rusija in Južna Koreja. Belgija je zato na zadnji tekmi skupinskega dela nastopila brez nekaj udarnih igralcev, selektor Marc Wilmots je malce premešal postavo, na klopi sta bila Edin Hazard in Romelu Lukaku, zaradi lažje poškodbe sta manjkala Vincent Kompany in Thomas Vermaelen. V prvem polčasu sta si obe ekipi pripravili po eno izrazito priložnost, ob izteku polčasa pa je Belgija ostala le z desetimi igralci. V 45. minuti je bil izključen Steven Defour zaradi prekrška, prvi polčas pa se je končal brez golov. V drugem delu so Belgijci dosegli vodilni gol in dosegli tretjo zmago na SP. Strelec gola je bil Jan Vertonghen v 78. minuti. Belgija je tako zbrala devet točk in je zasedla prvo mesto v skupini, druga je po remiju z Rusijo Alžirija.

Islam Slimani je izenačil izid na tekmi z Rusijo.
Islam Slimani je izenačil izid na tekmi z Rusijo. FOTO: Reuters

Bolj zanimiv je bil razplet druge tekme v skupini med Rusijo in Alžirijo. Rusi pod taktirko Fabia Capella so potrebovali zmago, da prehitijo Alžirce na lestvici v boju za napredovanje v osmino finala, Alžircem je bila za napredovanje dovolj točka. Italijan Capello je v prvo postavo postavil Keržakova, Rusom pa je uspel dober uvod v tekmo, saj je že v 6. minuti lep gol dosegel Aleksander Kokorin in povedel svoje moštvo v vodstvo z 1:0. Alžirci so najbolj nevarno zapretili v 29. minuti, z glavo je žogo udaril Islam Slimani, a je z obrambo zablestel vratar Igor Akinfejev. Prvi polčas se je končal z minimalnim vodstvom Rusov. V drugem polčasu je Alžirija izenačila. V 60. minuti je z glavo zadel Slimani, vratar Akinfejev je skočil v prazno in Alžirci so bili ob remiju potniki v osmino finala. Izenačenje je prebudilo rusko reprezentanco, ki je pritiskala proti alžirskim vratom. Poskusi so se vrstili, precej dela je imel vratar M'bolhi, a se je tekma končala z 1:1. Alžirija je v skupini H zasedla drugo mesto s štirimi točkami, selektor Vahid Halihodžić pa je s svojimi varovanci dosegel izjemen uspeh, saj je za Alžirce prvič v zgodovini, da so se na SP prebili v osmino finala.