Ponižanje na Stamford Bridgeu: City dobil 'petardo' Chelseaja, West Ham naprej, Spursi izpadli

London, Blackburn, 21. 02. 2016 16.53 |

Chelsea je po vzpodbudnem rezultatu iz Pariza svoje navijače razveselil še z visoko zmago v pokalu FA. Modri so na derbiju potolkli Manchester City, ki ni igral z najmočnejšo postavo (5:1). West Ham United povozil Blackburn (1:5), Crystal Palace presenetil Tottenham (0:1). Pari naslednjega kroga že znani.

Diego Costa je zabil prvi zadetek porozni obrambi gostov.
Diego Costa je zabil prvi zadetek porozni obrambi gostov. FOTO: AP
Takoj po zadnji nedeljski tekmi, v ponedeljek s Shrewsbury Townom igra še Manchester United, je bil na sporedu žreb četrtfinala. Branilca naslova Arsenal v primeru zmage na ponovljeni tekmi s Hull Cityjem čaka Watford, Chelsea pa bo gostoval pri Evertonu. Ostala para sta Reading - Crystal Palace in Shrewsbury/Man. United - West Ham. Tekme bodo na sporedu med 11. in 14. marcem.

Trener Manchester Cityja Manuel Pellegrini je že z izborom začetne enajsterice jasno pokazal, da ga na derbiju 5. kroga pokala FA napredovanje ne zanima preveč. Čilenec že pred tekmo na Stamford Bridgeu proti Chelseaju grozil, da bo v neverjetno napornem razporedu odpočil številne zvezdnike in tako je pred gostovanjem v Kijevu na tekmi Ligi prvakov tudi bilo - v postavi sinje modrih je bilo kar pet debitantov, kar so mnogi razumeli kot nespoštovanje do najstarejšega pokalnega tekmovanja na svetu. Toda v prvem polčasu se poteza Pellegriniju še ni maščevala, Chelsea je sicer povedel z golom Diega Coste, na katerega sta po akciji Cesca Fabregasa in Edena Hazarda v sredini pozabila Martin Demichelis in Nicolas Otamendi, toda City je hitro izenačil. Manu Garcia je našel Kelechija Iheanacha, žoga pa je odboju od David Faupale končala v mreži. Chelsea je bil boljši, toda na odmor odšel brez prednosti, ki si jo je branilec državnega naslova spet priboril v eni prvih akcij nadaljevanja. Cityjevi nogometaši so izgubili žogo, Gary Cahill pa je našel Williana, ki si je izmenjal podajo z razpoloženim Hazardom in elegantno zadel. Cahill se je med strelce vpisal tudi sam že čez nekaj minut, ko je po slabem izbijanju kota angleški branilec z lepim strelom zabil žogo mimo Willyja Caballera. Tekma je bila praktično odločena, za to pa je dokončno poskrbel prebujeni Hazard s šele drugim zadetkom sezone, ki ga je prekrasno dosegel s prostim strelom. Caballero je šel v napačno smer, žoga pa je končala tik ob vratnici za 4:1. Na Stamford Birdgeu bi lahko odjeknila tudi "petarda", Oscar je vzel žogo po prekršku Demichelisa, a je Caballero prebral namero južnoameriškega soseda. Pred koncem tekme se je zatresla tudi Cityjeva vratnica po strelu Bertranda Traoreja, ki se je pred zadnjim sodnikovim žvižgom vseeno veselil precej komičnega zadetka, ko je z glavo sicer fantastično meril na drugo vratnico, žoga pa je preletela Caballera in s pomočjo aluminija končala v mreži.

Crystal Palace je na bližnjem White Hart Laneu končal upe Tottenhama v nepričakovanem lovu za trojno krono (0:1). Londonski derbi je na severu mesta prinesel izpad resnih kandidatov za državni naslov, ki so ostali brez uvrstitve v četrtfinale. Odločil je zadetek nepričakovanega strelca, rezervnega branilca Martina Kellyja, nekdanji član Liverpoola pa je tako uspel vsaj malce razveseliti tabor južnjakov, ki so ga v zadnjih tednih razžalostili številni porazi. Trener Mauricio Pochettino je po remiju v Firencah na tekmi 1/16 finala Lige Evropa spet opravil kar nekaj rotacij, začeli so Harry Kane, Kyle Walker, Danny Rose in Eric Dier, v vratih pa je ob poškodbi Huga Llorisa ostal Michel Vorm. Palace, ki je v novem letu slavil le na pokalnih tekmah, je vnovič dokazal, da je povsem drugačna ekipa v tekmah na izpadanje. Spursi so dobili tudi medsebojno ligaško tekmo pred nekaj tedni, toda južni Londončani so se lačni vrnili z "mini-priprav" v Španiji. V konici napada je tekmo začel tudi nekdanji član Spursov Emmanuel Adebayor, ki pa je s svojim moštvom srečno ušel zaostanku. Yohan Cabaye je blokiral strel Dele Allija na golovi črti, Kyle Walker pa bi na drugi strani kmalu premagal lastnega vratarja. Palace je neverjetno preživel tudi v eni izmed naslednjih akcij, ko je strel Allija zadel vratnico in se kotalil po črti, od koder je izbil Joel Ward. Nato pa so praktično iz ničesar "orli" povedli ‒ Wilfried Zaha je našel vtekajočega Kellyja, ta pa je lepo zadel ob vratnici za vodstvo tik pred polčasom. Čeprav bi bila ponovljena tekma verjetno razlog za še dodatne sive lase v domačem taboru, je Pohettino s Christianom Eriksnom, Nacerjem Chadlijem in Ryanom Masonom poskušal rešiti, kar se je rešiti dalo, a neuspešno.

V nedeljo je igral še en londonski klub, West Ham United, ki je z dvema goloma izjemnega Dimitrija Payeta (prvi zadetek je bil krasen prosti strel) ter "dvojčkom" novega člana Emmanuela Emenikeja napolnil mrežo nekdanjega državnega prvaka Blackburna (1:5). Roversi so sicer povedli, v 20. minuti je zadel Marshall, nato pa sta še pred polčasom za preobrat poskrbela Victor Moses in Payet, ki je po evrogolu s prostega strela stekel v objem trenerju Slavenu Biliću. Emenike je z dvema goloma v 64. in 85. minuti odločil obračun, piko na i pa je pritisnil prvi igralec "kladiv" v eni zadnjih akcij.