Ljubljana, 08. 10. 2010 22.30 |

Slovenska nogometna reprezentanca je v tretjem krogu kvalifikacij za nastop na evropskem prvenstvu leta 2012 s 5:1 premagala Ferske otoke. S tremi zadetki je bil junak obračuna Tim Matavž.

Pred tekmo proti Ferskim otokom je seletkor Matjaž Kek "uslišal" želje mnogih navijačev in priložnost od prve minute ponudil Josipu Iličiću, ki je nase prvič opozoril že v sedmi minuti. Vezist Palerma je lepo našel Tima Matavža, čigar strel je branilec Egil a Bo blokiral in žoga je končala v kotu. Nova lepa priložnost se je slovenskim nogometašem ponudila v 15. minuti. Akcijo je začel Robert Koren, Matavž je mojstrsko podaljšal do Milivoja Novakovića, ki pa je iz zelo ugodnega položaja meril prek vrat. Deset minut kasneje pa se je ofenziva obrestovala. Iličić je na boku lepo našel Miša Brečka, ta je še lepše podal v sredino, kjer je Matavž z glavo matiral nemočnega Jakupa Mikkelsena. Napadalec nizozemskega Groningena se je ponovno med strelce vpisal v 36. minuti. Enaindvajsetletnik iz Šempetra pri Novi Gorici je lepo sprejel žogo in s približno 20 metrov zadel v daljši vratarjev kot.

Slovenska četa je še naprej nadaljevala napadalno in zgolj dve minuti kasneje je kapetan Koren z izjemnim strelom z razdalje že premagal Mikkelsena, žoga pa je zadela stičišče prečke in vratnice. V naslednjem napadu je svoj strel preizkusil tudi Brečko, ki pa je meril mimo desne vratnice. Kekovi varovanci so tako na odmor odšli z zasluženo prednostjo dveh golov.

Tim Matavž je tako dosegel prvi zadetek na srečanju.
Tim Matavž je tako dosegel prvi zadetek na srečanju. FOTO: Damjan Žibert

Tudi po 15-minutnem odmoru se slika na travnati površini stadiona v Stožicah ni pretirano spremenila. Slovenska izbrana vrsta je še naprej pritiskala, gostje s Ferskih otokov pa so se osredotočili predvsem na protinapade, iz katerih pa niso bili pretirano nevarni. Kek se je kmalu odločil za dve menjavi in iz igre potegnil Valterja Birso ter Aleksandra Radosavljevića, v igro pa sta vstopila Andraž Kirm in Armin Bačinović. In prav ob Iličiću drugi član Palerma v slovenski četi je bil eden izmed glavnih akterjev pri tretjem zadetku v mreži gostov. Nekdanji nogometaš Maribora je poskusil s strelom z roba kazenskega prostora, žoga se je odbila od tal, z glavo pa jo je v gol pospremil Matavž.

V 70. minuti je v kazenski prostor lepo prodrl Iličić, Hendrik Rubeksen ga je ustavil s prekrškom, sodnik Stanislav Todorov pa je takoj pokazal na belo točko. Odgovornost je prevzel Novaković in hladnokrvno zadel, bolgarski sodnik pa je pokazal, da je treba strel izvesti še enkrat. Napadalec Kölna je bil uspešen tudi v drugo in zadel za vodstvo Slovenije s 4:0. Nogometaši v belo-zelenih dresih so kmalu zatem zadeli še petič. Po podaji Iličića je zadel Boštjan Cesar, a sodnik Todorov je dosodil prekršek slovenskega branilca in zadetek razveljavil. "Petarda" pa je v Stožicah odjeknila v 84. minuti. Znova je akcijo začel izjemno razpoloženi Iličić, podal do rezervista Zlatka Dediča, ki mu ni bilo težko zadeti. Kekovi varovanci so imeli do konca srečanja še nekaj priložnosti za šesti zadetek, a sta bila Iličić in Brečko neuspešna. Končni vtis je nekoliko pokvaril Christian Mouritsen, ki je po veliki napaki Cesarja ugnal Samirja Handanovića.

Josip Iličić je potrdil zaupanje Matjaža Keka.
Josip Iličić je potrdil zaupanje Matjaža Keka. FOTO: Damjan Žibert

Slovenska zmaga proti Ferskim otokom pomeni še toliko več, saj sta si glavna konkurenta za prvi dve mesti v skupini C Srbija in Italija privoščila spodrsljaj. Azzuri so na gostovanju v Belfastu z 0:0 remizirali s Severno Irsko, Srbi pa so na domačem terenu doživeli hladen tuš proti Estoncem. Gostje so slavili s 3:1, med strelce pa se je vpisal tudi član lendavske Nafte Konstantin Vassiljev.