Lukaku zablestel v Teatru sanj, vragi pa 'potolkli' kladiva za skok na vrh, ostroge 'oskubile' srake

Newcastle, Manchester, 13. 08. 2017 19.13 |

V zadnjem obračunu uvodnega kroga nove sezone v angleški Premier League sta se na stadionu Old Trafford pomerila Manchester United in West Ham United. Prepričljive zmage s 4:0 pa so se veselili domačini, za katere je z dvema goloma zablestel novinec Romelu Lukaku. Še prej je Tottenham v gosteh z 2:0 ugnal povratnika med elito Newcastle United.

Romelu Lukaku je na prvi tekmi sezone dvakrat zatresel nasprotnikovo mrežo.
Romelu Lukaku je na prvi tekmi sezone dvakrat zatresel nasprotnikovo mrežo. FOTO: AP

Po razočaranju v evropskem superpokalu, kjer jih je sredi Skopja z 2:1 premagal aktualni prvak Lige prvakov madridski Real, so nogometaši Manchester Uniteda sezono 'odprli' tudi v domačem prvenstvu. V prvem krogu pa je na Old Traffordu gostoval West Ham, pri katerem je Slaven Bilić od prve minute v začetno enajsterico uvrstil tudi nekdanjega ljubljenca domačih navijačev Javierja Hernandeza "Chicharita". Hrvaški strateg pa je začel tudi z dvema manj priljubljenima likoma v rdečem delu Manchestra, in sicer s Pablom Zabaleto in Joejem Hartom, ki sta bil pred tem vrsto let člana Manchester Cityja. Na drugi strani je Jose Mourinho od prve minute na zelenico poslal najdražjo okrepitev kluba v tem prestopnem roku Romela Lukakuja in tudi Nemanjo Matića. Lukakuja sta družbo v napadu delala še Marcus Rashford in Henrikh Mkhitarjan. Domačini so v uvodnih minutah sicer gospodarili na domači zelenici, a nikakor niso našli poti do gola. A to se je spremenilo v 33. minuti. Rashford je izkoristil svojo izjemno hitrost in prodrl po sredini igrišča, nato pa s krasno globinsko podajo zaposlil Lukakuja, ki pa se je gledalcem na Old Traffordu nemudoma predstavil z zadetkom. Belgijec je z močnim in natančnim strelom, tudi s pomočjo vratnice, poslal žogo za hrbet nemočnega Harta in poskrbel, da je United na odmor odšel z minimalno prednostjo.

Če se v prvem polčasu igra nikoli ni povsem razživela, pa je bila slika povsem nasprotna v nadaljevanju. Vragi so silovito krenili v nadaljevanje in predvsem preko razpoloženega Rashforda svoje priložnosti iskali iz protinapadov. A drugi zadetek je vseeno padel iz prekinitve. Mkhitarjan je izvedel prosti strel na robu kazenskega prostora in odlično zaposlil Lukakuja, kateremu ni bilo težko z glavo še drugič na srečanju premagati Harta. Robustni napadalec je tako dokazal, zakaj ga je Mourinho v poletnem prestopnem roku pripeljal iz Evertona. Kmalu za tem bi se lahko sicer gostje vrnili v igro, a je zvit strel Marka Aranutovića z glavo zaustavila prečka, potem ko je bil domači vratar David de Gea že premagan. Na drugi strani je bil še naprej nevaren Rashford, kateremu je prav tako okvir vrat preprečil veselje. Nevaren je bil tudi Mkhitarjan, ki je 'premešal' celotno obrambo West Hama, a mu je za zaključek zmanjkalo nekaj moči in Hart je strel ubranil. V zaključku tekme je Mourinho na zelenico namesto Rashforda poslal še enega hitrega nogometaša, in sicer Anthonyja Martiala in Francoz je v 87. minuti po novi asistenci Mkhitarjana brez težav z elegantnim strelom matiral Harta in povedel Manchester v vodstvo s 3:0. A to še ni bilo konec, v zadnji minuti rednega dela je gostujoča obramba pustila, da se Paul Pogba sprehodi do roba kazenskega prostora in neoviran pride do strela. In to je Francoz odlično izkoristil, saj je tudi sam dosegel prvi gol v novi sezoni. Je pa res, da bi lahko vratar Hart posredoval veliko bolje, oziroma bil postavljen veliko bolje. To je bil tudi zadnji zadetek na srečanju in United se je po dolgem času veselil prepričljive zmage v Premier League, s katero so za voljo gol razlike, tudi zavzeli vrh prvenstvene lestvice po prvem krogu.

Nogometaši Tottenhama so sezono začeli z zmago. Jim lahko letos uspe stopiti še stopničko višje in se lahko morda veselijo naslova v Premier League? FOTO: AP

Nogometaši Tottenhama so lansko sezono zaključili na drugem mestu in v letošnjo krenili z enakimi, če ne še z večjimi ambicijami. Čeprav Mauricio Pochettino ni pripeljal nič novih obrazov in so bili otoški mediji skeptični o dosegu Londončanov v letošnji sezoni Premier League, pa so Spurs sezono začeli na najboljši možen način. Na gostovanju na stadionu, kjer so na zadnje izgubili s kar 5:1, so namreč premagali povratnika v ligi Newcastle United. Gledalci sicer v prvem polčasu, kjer je bil pri gostih najbolj nevaren Cristian Eriksen, niso videli zadetkov. Je pa bil v prvem delu igre domači strateg Rafael Benitez prisiljen opraviti kar dve menjavi. Že v deveti minuti se je namreč poškodoval Jamaal Lascelles in namesto njega je nekdanji strateg madridskega Reala v igro poslal Paula Dummetta. V 34. minuti pa je v igro vstopil še Chancel Mbemba, ki je zamenjal Floriana Lejeuneja, nad katerim je grob prekršek storil najboljši strelec prvenstva v lanski sezoni Harry Kane

Na začetku drugega polčasa pa so se težave za srake le še povečale. Jonjo Shelvey je namreč v 48. minuti dobil direktni rdeči karton in si s tem prislužil predčasno pot pod prho. In gostje so terensko premoč izkoristili v 61. minuti, ko je za vodstvo zadel Dele Alli, ki je tako potrdil, da je strelsko formo iz lanske sezone, prenesel tudi v letošnjo. Končnih 2:0. pa je devet minut kasneje postavil branilec Ben Davies. V zaključku tekme je imel Kane priložnost, da bi zadel še za višjo zmago, a mu je veselje preprečil okvir vrat.