Lyon, Saint-Denis, 22. 06. 2016 20.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Madžarske in Portugalske so se v tretjem krogu Eura 2016 v skupini F v Lyonu razšli z remijem (3:3), Islandci pa so z golom prav v zadnjem napadu v predmestju Pariza premagali Avstrijo (2:1) in si zagotovili drugo mesto. Portugalska bo po osvojitvi tretjega mesta v osmini finala igrala s Hrvaško. Madžari še čakajo na nasprotnika, Islandija se bo udarila z Angleži.

Prvi poskus na vrata nasprotnika so v šesti minuti sprožili Portugalci, ko je z roba kazenskega prostora poskusil vezist Joao Mario, a meril prek vrat madžarskega vratarja, 40-letnega Gaborja Kiralyja, ki se niti tokrat ni izneveril svoji prepoznavni sivi trenerki. Praktično iz nič pa so udarili Madžari v 19. minuti – Zoltan Gora je s kakšnih 20 metrov z levico sprožil in z močnim strelom matiral portugalskega čuvaja mreže Ruia Patricia. Madžari bi lahko kmalu povedli celo z 2:0, ko se je v krasni priložnosti v 24. minuti znašel Akos Elek. Ta se je sam prišel pred portugalskega vratarja, a mu je Patirico strel ubranil, počasni posnetek pa je razkril, da je bil ob poskusu Elek najverjetneje v prepovedanem položaju. Prva priložnost za Portugalce je prišla v 29. minuti, ko je s prostega strela z ogromne razdalje poskusil Cristiano Ronaldo, a se je z obrambo izkazal izkušeni Kiraly. Portugalci so v 40. minuti zatresli mrežo Madžarov, toda Pepe je bil ob podaji v prepovedanem položaju, glavni sodnik Martin Atkinson je zadetek upravičeno razveljavil. Izenačujoči zadetek pa so Portugalci le dočakali v 42. minuti, ko je utekajoči Nani znotraj kazenskega prostora lepo izkoristil podajo Ronalda in z levico na napačni nogi ujel madžarskega vratarja Kiralyja.

Dzsudzsak je kar dvakrat zabil s pomočjo portugalskih branilcev.
Dzsudzsak je kar dvakrat zabil s pomočjo portugalskih branilcev. FOTO: AP
Madžari so sanjsko otvorili drugi polčas, potem ko je s prostega strela z desne strani (kakšnih 23 metrov) s pomočjo živega zida v 47. minuti Patricia presenetil kapetan Balazs Dzsudzsak in povedel naše vzhodne sosede do vodstva z 2:1. Slabi dve minuti kasneje je sledila nova lepa priložnost, ko je z leve strani iz protinapada sprožil Gergo Lovrencsics. Portugalci so hitro odgovorili na uvodni šok – Joao Mario je v 50. minuti z desne strani podajal v kazenski prostor Madžarov, kjer se je Cristiano Ronaldo mojstrsko znašel in s strelom s peto presenetil Kiralyja. CR7 je tako le dočakal prvi zadetek na Euru 2016, kar je pomenilo, da je postavil rekord, ko se je še na četrtem evropskem prvenstvu zapored vpisal med strelce. Madžarska je znova zapretila v 55. minuti, ko je na neverjeten način znova udaril Dzsudzsak, ta je s podobnega položaja kot v prvo sprožil tudi v drugo in prav tako s pomočjo enega od portugalskih branilcev žogo spravil za hrbet tudi tokrat povsem nemočnega Patricia (3:2). Uspeha lačni Portugalci – na čelu s prvim zvezdnikom Ronaldom – so vrnili udarec v 62. minuti, ko je z glavo znova zabil Ronaldo. Član madridskega Reala je z nebeškim skokom izkoristil podajo Ricarda Quaresme.
Potem ko Ronaldo na prvih dveh tekmah ni in ni mogel najti poti v mrežo nasprotnika, je nocoj zabil dvakrat. FOTO: AP

Portugalci bi se že v naslednji napadalni akciji Madžarske znova lahko znašli v zaostanku, ko je iz hitrega protinapada Patricio že bil premagan, a mu je na pomoč po strelu Eleka priskočila desna vratnica. Madžari so v nadaljevanju tekme upočasnili tempo igre, saj jim je izid 3:3 še kako ustrezal, saj bi ob remiju s Portugalci zaključili na vrhu skupine F.

Islandci v zadnjem napadu skočili na drugo mesto
V drugi tekmi so borbeni Islandci premagali Avstrijo z 2:1, potem ko so zadetek zabili v zadnjem napadu na tekmi. Islandci so zapretili že v drugi minuti tekme, ko je Johann Gudmundsson z močnim strelom z razdalje z levico zadel okvir vrat. Okvir vrat se je znova tresel v 15. minuti, ko so Islandci, natančneje Gylfi Sigurdsson, izvajali kot, avstrijski vratar Robert Almar pa je slabo ocenil let žoge, ki je nato stresla njegovo levo vratnico. Sledil je še poskus Karija Arnasona z razdalje, a je žoga letela za las prek vrat Almerja. Islandci so zadetke dočakali v 18. minuti, ko je Jon Dadi Bodvarsson v kazenskem prostoru lepo sprejel podajo Arnasona in še lepše matiral nemočnega Almerja. V 29. minuti je Avstrija prvič nevarneje ogrozila vrata Islandije, v okvir vrat je meril je Marko Arnautović, a je islandski vratar Hannes Halldorson žogo uspel ukrotiti in jo zanesljivo ujel. Sledil je še en poskus Arnautovića, a je z glavo preslabo sprožil in meril prek vrat. V 37. minuti so Avstrijci dobili strel z bele točke, potem ko je prekršek v kazenskem prostoru Islandije storil Ari Skulason. Aleksandar Dragović je prevzel odgovornost, a zgrešil. Od leve vratnice se je žoga namreč odbila v golavt. Islandija je nato na nasprotni strani hitro zatresla mrežo, toda sodnik je zadetek otočanov razveljavil, saj da je bil Birkir Bjarnason ob podaji v prepovedanem položaju (to je potrdil tudi počasni posnetek). V 40. minuti je z velike razdalje poskusil Avstrijec Julian Baumgartlinger, a je bil islandski vratar tudi tokrat zbran in žogo uspel odbiti v kot. Polčas se je kljub avstrijski premoči v posesti žoge (61:39 %) končal z vodstvom Islandije z 1:0.

Islandci se veselijo drugega mesta in zgodovinskega napredovanja v osmino finala. FOTO: AP

Tudi v drugem polčasu so Islandci bili konkretnejši – Sigurdsson se je v 49. minuti lepo znašel v kazenskem prostoru in sprožil 's prve', toda meril za nekaj centimetrov mimo desne vratnice. Izenačenje so Avstrijci po krasnem samostojnem prodoru rezervista Alessandra Schopfa dočakali v 60. minuti, ta je z natančnim strelom matiral nemočnega Halldorssona. V lepi priložnosti se je Schopf znova znašel v 72. minuti, a mu je islandski vratar strel, ki je šel malce preveč po sredini vrat, ubranil. Iz prostega strela je v 80. minuti sprožil prvi zvezdnik avstrijske reprezentance David Alaba, žoga se je hitro spuščala, a je bil Halldorsson tudi tokrat zbran in žogo odbil v kot. Avstrijci so v sodnikovem podaljšku tekme šli na vse ali nič in dopustili preveč prostora Islandcem, ki so preko Arnorja Traustasona prišli do velike zmage in drugega mesta v skupini F.