Ljubljana, 17. 11. 2012 15.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
T.Š./T.V./STA
53

V 19. krogu prve slovenske nogometne lige so Mariborčani v gosteh pri Gorici slavili visoko zmago s 6:1, Triglav je tesno zmagal v Celju (2:1), Olimpija pa je izgubila proti Domžalam (2:1). Aluminij in Koper sta remizirala (1:1), Mura pa je visoko ugnala Rudar (4:0).

V Novi Gorici so Mariborčani kljub pobudi malce "trepetali" v prvem polčasu, nato pa sredi drugega v pičlih treh minutah zabili tri gole, s katerimi so odločili tekmo. Štajerci so se s 13. zmago utrdili na prvem mestu prvenstvene lestvice, medtem ko Gorici z drugim (domačim) porazom zapored ni uspelo zmanjšati zaostanka za zgornjo polovico klubov, še več – trenutno je predzadnja. Uvod tekme je minil v potrpežljivi igri Maribora, ki se mu je obrestovala v 12. minuti. Po dolgi podaji Dejana Mezge je Goran Cvijanović v kazenskem prostoru spretno sprejel žogo in jo zabil v desni zgornji kot. Kljub gostujoči prevladi so v 42. minuti domači izid izenačili, potem ko je Matija Širok na desni strani preigral Nejca Potokarja, nato pa z lepim udarcem s pomočjo prečke ugnal še Jasmina Handanovića.

Mariborčani so dosegli visoko zmago v Novi Gorici.
Mariborčani so dosegli visoko zmago v Novi Gorici. FOTO: Aljoša Kravanja
Po umirjenem začetku drugega polčasa in nekaj osvežitvah v ekipi so Mariborčani med 65. in 68. minuto odločili tekmo, saj so zabili kar tri gole. V 65. minuti je Mitja Viler podal pred gol, Agim Ibraimi pa je z drugim strelom matiral Simčiča. Minuto pozneje je po podaji Mezge z glavo zadel Tavares, v 68. minuti pa je Cvijanović najprej preigral Miha Mevljo, pravočasno žogo oddal do Tavaresa, ki je z roba kazenskega prostora s strelom v desni spodnji kot odločil tekmo.V končnici tekme sta piko na i visoki mariborski zmagi z novima zadetkoma postavila še Ibraimi in Tavares. V 84. minuti je Mezga s peto spravil žogo do Ibraimija, ki je žogo poslal v desni kot goriških vrat, minuto pred koncem pa je po novi podaji Mezge znova zabil Tavares in v vsega 23 minutah tako dosegel "hat-trick".

Poraz Olimpije v Stožicah
Če je bil v prvem krogu v ljubljansko-domžalskem obračunu v Stožicah za zeleno-bele usoden Saša Aleksander Živec, je bil tokrat krvnik Ljubljančanov Rudi Požeg Vancaš, ki je prav tako zadel v končnici tekme za drugo zaporedno zmago Domžal. Te so zdaj z 31 točkami ujele tretjeuvrščeno Luko Koper, za drugouvrščeno Olimpijo, ki je doživela prvi domači poraz pod vodstvom Andreja Razdrha, pa ob tekmi manj zaostajajo še štiri točke. Domači so povedli v 16. minuti. Po avtu z desne strani je žoga v kazenskem prostoru prišla do Nikole Nikezića, ta je bil uspešnejši od Remsa, podal v sredino, kjer je z desetih metrov v desni spodnji kot zadel Andraž Šporar. V 52. minuti je Dejan Gerič z roba kazenskega prostora z leve strani sprožil, žoga se je odbila do Slobodana Vuka, ki je s pomočjo vratnice izid izenačil. Pred tem so sicer domači zahtevali prekršek nad Nikezićem (gosti so žogo ukradli na Olimpijini polovici), ki pa ga Damir Skomina ni dosodil. V 57. minuti je znova zagrozila Olimpija, vendar je na koncu veselje Šporarju preprečila prečka, v nasprotnem napadu pa je Slobodan Vuk znova zadel, a bil takrat v prepovedanem položaju, tako da zadetek ni veljal. Zato pa je obveljal v 81. minuti, ko je po podaji z leve strani Goran Vuk preigral dobršen del Olimpijine obrambe, iz bližine Aleksandra Šeligo matiral Rudi Požeg Vancaš.

Domžale so slavile na stadionu v Stožicah.
Domžale so slavile na stadionu v Stožicah. FOTO: Aljoša Kravanja
Kranjčani zmagali v Celju
Celjski nogometaši so še drugič zapored z domačega igrišča odšli sklonjenih glav. Po dobrem začetku jih je nato razžalostil Enis Đurković, ki je z dvema goloma Triglavu priigral šesto zmago v sezoni, s katero so Gorenjci vsaj začasno skočili na šesto mesto. Celjani ostajajo peti. Celjani so tekmo začeli zelo razigrano in iz svojega prvega strela na tekmi zadeli. V osmi minuti je kot izvedel Tadej Vidmajer, Nikola Ivanović pa je bil najvišji v kazenskem prostoru in z glavo matiral Žana Pelka. V 38. minuti je žogo prejel Enis Đurković in z roba kazenskega prostora z lobom ukanil Matica Kotnika. Ta je v želji po pravočasnem posredovanju stekel iz vrat proti kranjskemu napadalcu. Prav Đurković je bil tudi edini strelec v drugem polčasu. Po mirnejšem uvodu so Kranjčani povedli v 61. minuti, ko so gosti izvedli hitro akcijo, podajo Anžeta Jelarja z desne strani pa je Đurković iz bližine preusmeril v gol.

Mate Eterović je Rudarju zabil dva gola.
Mate Eterović je Rudarju zabil dva gola. FOTO: Miro Majcen
Mura do pomembne zmage v boju za obstanek
Mura, iz kroga v krog v vse težjem položaju, je nujno potrebovala zmago v boju za obstanek, velenjski knapi pa so zanjo že tradicionalno neugoden tekmec. Prekmurci se tokrat zaigrali odlično in popolnoma razorožili nemočne goste. Dosegli so četrto zmago v prvenstvu in zaostanek za predzadnjo Gorico ob tekmi manj znižali na pet točk. Gostitelji so pristikali od samega začetka, do zasluženega vodstva pa so prišli v 20. minuti. Pobudnik akcije je bil Rok Buzeti, njegov predložek v sredino pa je spretni Mate Eterović iz bližine mojstrsko preusmeril v mrežo. V 37. minuti je Sebastjan Berko igral z roko v svojem kazenskem prostoru, sodnik Matej Jug je dosodil enajstmetrovko, Eterović pa jo je zanesljivo izvedel. Silovito je zadel desni zgornji kot vrat Velenjčanov.

Razigrana Mura je v 59. minuti povišala vodstvo. Po kotu z leve strani je ob drugi vratnici najvišje skočil Fabjan Cipot in z glavo žogo vrnil pred vrata, kjer jo je Jure Travner iz bližine z glavo poslal v nebranjeno mrežo. Le tri minute pozneje je bilo po izjemni akciji že 4:0. Erik Janža je poslal "v ogenj" Damjana Boharja, ki je pritekel pred nemočnega Rozmana in rutinirano zadel desni spodnji kot in postavil končni izid tekme.

Nogometaši Kopra se iz Kidričevega vračajo s točko.
Nogometaši Kopra se iz Kidričevega vračajo s točko. FOTO: Damjan Žibert

Koper v Kidričevem (le) do remija
Nogometaši Aluminija so po štirih zaporednih porazih v prvenstveno lestvico znova vpisali točko.  Nogometaši v prvih 20 minutah ob enakovredni igri niso prikazali niti ene nevarnejše akcije. Zato pa so domači iz svoje prve povedli v 21. minuti. Denis Rešek je Koprčanom odvzel žogo, podal z desne strani, v kazenskem prostoru pa je bil najspretnejši Robert Kurež, ki je s svojim devetim golom v sezoni poskrbel za domače vodstvo z 1:0. Po golu so rahlo pobudo imeli Koprčani, ki pa niso sestavili akcije s pravim zaključnim strelom. Dvakrat sta sicer poskusila Ivica Guberac (39.) in Domen Črnigoj (41.), a sta bila nenatančna.

V 75. minuti se je boljša igra Kopru obrestovala. Dragan Čadikovski je dobil skok v kazenskem prostoru, žogo vrnil na rob kazenskega prostora, od koder je natančno sprožil nekdanji član Aluminija Matej Pučko in izid izenačil. V končnici tekme so Koprčani še bolj pritisnili, a se izid ni več spremenil.

Gorica – Maribor 1:6 (1:1)
Celje – Triglav 1:2 (1:1)
Olimpija – Domžale 1:2 (1:0)
Mura 05 – Rudar Velenje 4:0 (2:0)
Aluminij – Luka Koper 1:1 (1:0)