Maribor do rekordnega števila točk

Ljubljana, 17. 05. 2012 20.14 |

Nogometaši Hita Gorice so v 35. krogu 1. slovenske nogometne lige premagali velenjski Rudar s 4:1. Domžalčani so v gosteh ugnali Nafto (2:0). Triglav je bil boljši od Kopra (0:1), Maribor je z 2:1 ugnal Celje, Olimpija pa je doma s 3:1 odpravila Muro.

Darko Milanič in Marcos Tavares
Darko Milanič in Marcos Tavares FOTO: Damjan Žibert
Romana Bezjaka je domačim v enajsti minuti priboril vodstvo z 1:0. Arghus je namreč v kazenskem prostoru prav tako s prekrškom ustavil Bezjaka in sodnik je pokazal na belo točko, Brazilcu pa še rumeni karton. Enajstmetrovko je izvedel kar Bezjak sam in Marka Pridigarja premagal za vodstvo domače ekipe. V 15. minuti so državni prvaki izenačili. Po podaji Tavaresa je s pravočasnim posredovanjem vratar Matic Kotnik izbil žogo pred Robertom Berićem, a le do Mezge, ki pa ga je pred udarcem zbil na tla Marko Krajcer. Dileme za sodnika ni bilo, ki je tudi tokrat pokazal rumeni karton in določil najstrožjo kazen. Za 1:1 je bil uspešen Mezga. V 67. minuti so gostje povedli. Popolno premoč Mariborčanov na igrišču je kronal Mezga, ki je po kombinaciji z Berićem prišel do soočenja s Kotnikom, žogo dvignil čezenj in spretno zaključil akcijo. Sedem minut kasneje bi gostje lahko povedli že s 3:1, po podaji Tavaresa je do udarca prišel Berić, ki pa je za nekaj centimetrov meril mimo leve vratnice. Mariborčani so še pritiskali, poskusili z nekaj obetavnimi akcijami, a do spremembe izida do konca tekme ni več prišlo. Za vijoličaste so bile to že 84 prvenstvene točke.

Dare Vršič
Dare Vršič FOTO: Damjan Žibert

Ljubljančani, ki so precej napadali in tudi poskušali s streli, so povedli v 31. minuti, ko je Dare Vršič podal žogo za hrbet gostujoče obrambe do Aneja Lovrečiča, ta je nato mirno preigral še vratarja Filipa Drakovića in žogo poslal v mrežo. Muraši so se v še hujši godlji znašli v 39. minuti, ko je Fabijan Cipot na robu kazenskega prostora s hrbta zrušil Filipa Valenčiča in dobil rdeč karton. V 59. minuti so domači podvojili prednost, ko je Đorđe Ivelja podal z desne strani kazenskega prostora pred gol, kjer je bil neoviran Erik Salkić in z glavo zabil svoj prvi gol v sezoni. Tudi v nadaljevanju so domači imeli več od igre, takoj po vstopu pa je nase opozoril Adnan Bešić z dvema streloma, po katerih pa se izid ni spremenil. Vmes so domači navijači Green Dragons s pirotehničnimi sredstvi poskrbeli za krajšo prekinitev tekme, po njej pa je domače privržence znova navdušil Vršič z lepim volejem, ki pa ga je Draković zaustavil. Vršič je odigral tudi zadnjo tekmo v Ljubljani pred poletno selitvijo k dunajski Austrii. Prav ob koncu tekme so navijači videli še dva zadetka, po enega v vsaki mreži. Najprej je na 3:0 povišal Ivelja po samostojnem prodoru, končni izid pa je praktično s prvim pravim strelom Mure proti ljubljanskim vratom postavil Jure Travner.

V soparnem vremenu so gledalci videli v uvodnih 45 minutah sila povprečen nogomet. Tudi v drugem polčasu so navijači bolj ali manj gledali poskuse domačih in disciplinirano igro gostov. Šele v 75. minuti je bilo tudi nekaj razburjenja na tribunah. Denis Popović je dobro izvedel kot, Brečević pa je po strelu z glavo zadel vratnico. Domači so stihijsko napadali, gosti pa so se dobro branili in tudi z dolgotrajnim ležanjem "kradli" čas. Kljub ne najbolj aktivni igri pa so tik pred koncem tekme povedli. Razpoloženi Burgar je stekel v kazenski prostor, najprej s strelom zadel okvir vrat, potem pa odbito žogo le spravil v koprsko mrežo. Čeprav je sodnik zaradi številnih prekinitev pokazal kar šest minut dodatka, pa Koprčani do izenačenja niso prišli.

Domžalčanom je bila današnja tekma le za prestiž, Nafti pa za goli obstoj, saj so lahko Lendavčani le ob zmagi računali na deveto mesto, ki vodi v dodatne kvalifikacije. Zaradi poškodb in kartonov so bili oboji močno oslabljeni, domači so pogrešali šest nogometašev, Domžalčani pa kar 17. Omeniti velja še, da je zadnja prvenstvena zmaga Lendavčanov segala v lanski november. Na koncu so s porazom že dokončno postali drugoligaši.

Novogoričani in Velenjčani so trdno v sredini lestvice in brez možnosti za dvig do evropskih mest ali izpad. Več motivacije za srečanje so pred domačimi navijači pustili belo-modri, ki so se tako s tremi točkami poslovili od svojih navijačev. Junak tekme je bil Vito Plut z dvema zadetkoma. Hit Gorica bo zadnjo tekmo igrala v Kranju, Rudar pa doma proti Nafti.

Nafta Lendava - Domžale 0:2 (0:0)
Hit Gorica - Rudar Velenje 4:1 (1:1)
Luka Koper - Triglav 0:1 (0:0)
Celje - Maribor 1:2 (1:1)
Olimpija Ljubljana - Mura 05 3:1 (1:0)