Dvoboj starih znancev in ponovitev pariškega finala iz leta 2006 je na stadionu Emirates požela izjemno zanimanje svetovne javnosti, ki je na tekmo nestrpno čakala vse od žreba osmine finala. Arsene Wenger je v prvo postavo za tekmo proti Barceloni postavil tudi čilskega reprezentanta Alexisa Sancheza, ki je v London prestopil prav iz Katalonije, a so mu zadnje mesece na Otoku po izjemnih predstavah pokvarile poškodbe. Francoski strateg je za četrtega vezista za osamljenim napadalcem Olivierjem Giroudom izbral Alexa Oxlada-Chamberlaina, medtem ko se je njegov kolega Luis Enrique odločil za identično postavo kot v lanskem finalu Lige prvakov. Luis Suarez je od prve minute napadel klub, ki je zanj pred leti že plačal odkupno klavzulo Liverpoolu, a nato od prestopa ni bilo nič. Prvi gostujoči zvezdnik Lionel Messi je imel medtem v postavi Kataloncev možnost, da prekine urok Petra Čecha in stadiona Emirates. Proti češkemu vratarju in na zelenici kluba iz severnega Londona namreč Argentinec še nikoli ni zabil niti gola. Arsenal se je od prve minute kljub na papirju bolj zaprti postavitvi pogumno spustil v boj s favoriziranim nasprotnikom. Glavni sodnik Cüneyt Cakir je že po drugem ostrejšem štartu na tekmi pokazal prvi rumeni karton, dobil ga je levi bočni branilec domačega moštva Nacho Monreal, ki je daleč od vrat nerodno zrušil Ivana Rakitića. Arsenal je v sedmi minuti resno zapretil zadnji vrsti Barcelone, ko je po akciji starega znanca iz španske lige Mesuta Özila do strela znotraj kazenskega prostora prišel Aaron Ramsey, a zadel v blok. Valižan je sicer fantastično podal s peto na začetku akcije, na koncu pa ostal brez največje nagrade v obliki zadetka.
Barcelona je do 15. minute prevzela nadzor nad igro in žogo, toda prostora za prave akcije ni imela. V 22. minuti se je največja priložnost v dotedanjem poteku tekme ponudila Oxladu-Chamberlainu, ki je malce srečno prišel do žoge znotraj kazenskega prostora po sicer lepi akciji, nato pa v padcu streljal točno v Ter Stegna, ki je že ležal na zelenici in hvaležno zadržal žogo. Še ena domiselna akcija, na katero ni imela odgovora statična obramba Barcelone, se je v 26. minuti končala s podajo Gerarda Piqueja vratarju Ter Stegnu, a je Cakir verjetno pravilno ocenil, da ni šlo za indirektni prosti strel. Turški delivec pravice je nato z nekaj zaporednimi odločitvami ujezil domače navijače in trenerja Wengerja, ki je vstal s klopi po dosojenem prekršku Francisa Coquelina nad Messijem. Prav Argentinec je s povsem nenevarnim strelom z glavo, ki je zletel visoko prek vrat, v 31. minuti najbolje orisal katalonsko nemoč v Londonu. Nato pa tri minute kasneje fantastična akcija gostov, ki se je začela s podajo s peto Andresa Inieste, končala pa s prodorom in padcem Messija blizu roba kazenskega prostora. Messi je poskušal z zvitim strelom po tleh, ki pa ni pretental nikogar in končal v živem zidu. Za nameček je začel še protinapad domačih, v katerem pa je Oxlade-Chamberlain predolgo odlašal s podajo in "kasiral" še oster štart Javierja Mascherana. Fantastičen prodor Neymarja bi v 41. minuti lahko privedel do strela Rakitića, ki pa je v skladu s torkovo gostujočo predstavo čakal in odložil žogo za strel Messiju, ki je od bloka zletel v kot. Zadnja akcija polčasa je prinesla tudi najlepšo priložnost za goste, ki so povsem izigrali londonsko zadnjo vrsto, Suarez pa je po podaji Messija namesto strela izbral povratno žogo argentinskemu kolegu in zapravil prvo pravo priložnost prvakov v prvih 45 minutah. Še eno "kraljevsko" priložnost je imel Suarez na glavi že čez nekaj sekund, ko mu je diagonalno podajo akrobatsko v sredino vrnil Daniel Alves, a je bil Urugvajec z nekaj metrov nenatančen z glavo.
Kako pomemben nakup je bil za domači klub Čech je izkušeni vratar, ki je Barcelono v črno v polfinalu zavil že kot član Chelseaja, pokazal v enem prvih napadov drugega polčasa. Iniesta je Neymarja poslal v matno situacijo pred češkega vratarja, ki je dobil "dvoboj ena na ena". Wenger je prvo menjavo opravil že v 50. minuti, ko je iz igre potegnil načetega Oxlada-Chamberlaina, ki si ni povsem opomogel po štartu Mascherana v zaključku prvega polčasa. V igro je prišel Theo Walcott, ki je morda malce presenetljivo obsedel na klopi. Toda drugi polčas je bil še naprej povsem v znamenju gostov, ki pa so zapravljali priložnosti z zapletanjem čistih priložnosti. Eno takšno je Neymarju v 55. minuti pripravil Messi, Brazilec pa je namesto strela vnovič iskal podajo. Arsenal se je prebudil po skoraj točno uri igre, ko je Giroud najprej nevarno meril v blok po akciji z Özilom, nato pa poskusil z glavo in resno preizkusil Ter Stegna, ki se je spet izkazal s parado pri tleh. Vroče je bilo pred Nemčevimi vrati tudi v 65. minuti, ko se je žoga odbijala od številnih nogometašev, nato pa je sledil divji strel Girouda proti sedežem v zadnji vrsti. Katalonci so odgovorili silovito in najprej si je Messi pripravil zelo ugoden položaj za strel znotraj kazenskega prostora, a zadel Pera Mertesackerja, Suarezov poskus na drugo vratnico pa je zletel mimo vseh soigralcev.
Kaj je v 68. minuti razmišljal Giroud, ve le francoski napadalec, ki je prišel do žoge po komičnem izbijanju Piqueja, nato pa povsem osamljen v kazenskem prostoru podal v prazno. To so bile najboljše minute domačega moštva, ki pa je v šoku spremljalo akcijo za vodstvo gostov v 71. minuti. Neymar je potegnil po levem boku in nato v sredini zaposlil osamljenega Messija, ki je "položil" svojega starega nasprotnika Čecha in poslal žogo v nebranjeni del mreže. Wenger je ekspresno reagiral in namesto Girouda v igro poslal Dannyja Welbecka. Para bi bilo verjetno že konec, če bi Suarez v 78. minuti izkoristil izjemno priložnost po samostojni akciji Messija, a je Urugvajec žogo mimo že premaganega Čecha poslal v vratnico. Tudi Katalonci bi lahko bili v slogu topničarjev hitro kaznovani, a Ramsey v 79. minuti pred Ter Stegnom, ki ga je izvrstno zaprl, ni uspel preusmeriti v gol. Messi na žalost domačih navijačev še ni rekel zadnje besede in po slabem izbijanju domače obrambe je Argentinec prišel do žoge znotraj kazenskega prostora, zrušil pa ga je rezervist Mathieu Flamini, ki na zelenici ni bil niti minuto. Messi je vstal, vzel žogo in še drugič v večeru matiral češkega vratarja, ki ga je poslal v napačno smer in mu po več kot desetih urah medsebojne suše zabil že drugi gol večera. Čech je v prvi minuti sodnikovega podaljška ohranil vsaj minimalne upe za goste pred povratnim obračunom, ko je po predložku Suareza refleksno ustavil strel Neymarja z glavo. Ena redkih črnih pik pred tekmo na Camp Nouu je rumeni karton Piqueja, zaradi katerega katalonski branilec ne bo imel pravice nastopa. Barcelona bo Londončane čez nekaj tednov morda sprejela kot ekipa, ki je ostala najdlje neporažena v vseh tekmovanjih, saj je z zmago v Angliji nanizala že 33. tekmo brez poraza. Absolutni rekord, 34 tekem, zaenkrat drži Real Madrid (sezona 1988/89).
Liga prvakov, osmina finala, prva tekma:
Arsenal – Barcelona 0:2 (0:0)
Messi 71., 83./11-m
Postavi:
Arsenal: Čech; Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Monreal; Coquelin, Ramsey, Özil; Oxlade-Chamberlain, Sanchez, Giroud.
Barcelona: Ter Stegen; Alves, Pique, Mascherano, Alba; Busquets, Rakitić, Iniesta; Messi, Suarez, Neymar.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.