Liga prvakov

Barcelona, 14. 09. 2016 15.12 |

Ne glede na igralni položaj bi bil Lionel Messi najboljši nogometaš na svetu, je po izvrstni predstavi Argentinca in hat-tricku na prvi tekmi skupinskega dela Lige prvakov proti Celticu (7:0) menil trener Barcelone Luis Enrique. "To ni sramota, kaj takega naredijo tudi boljšim od nas," se je tolažil strateg Celtica Brendan Rodgers.

• Vrhunci tekme Barcelona - Celtic
    04:29
    Vrhunci tekme Barcelona - Celtic
  • Hat-trick Lionela Messija na tekmi Barcelone s Celticom
    03:44
    Hat-trick Lionela Messija na tekmi Barcelone s Celticom

Štirideseti hat-trick v karieri Lionela Messija je bil eden izmed vrhuncev fantastične predstave Barcelone, ki je na torkovi prvi tekmi skupinskega dela Lige prvakov povozila škotskega prvaka Celtic. V mreži otočanov, ki jih je na poti do Lige prvakov pred dvema letoma odmevno izločil NK Maribor, je končalo kar sedem žog, tri je tja poslal Messi in njegov trener Luis Enrique je bil, razumljivo, poln hvale na račun Argentinca, ki je v prvem polčasu nosil tudi kapetanski trak. Tega je v nadaljevanju predal Andresu Iniesti, a tudi malce "lažji" tudi v drugih 45 minutah sodeloval v pravih strelskih vajah španskih prvakov, za katere sta poleg Messija in Inieste zadela še Neymar in Luis Suarez. Messi je šestič v zgodovini Lige prvakov dosegel hat-trick in na večni lestvici v tem pogledu pobegnil Cristianu Ronaldu, ki ima še naprej lepo prednost po številu vseh doseženih zadetkov v najelitnejšem tekmovanju, a za trenerja Barce Enriqueja dvomov ni. Messi - še posebej velja izpostaviti zadetek za 2:0 v prvem polčasu, ko sta si z Neymarjem izmenjala nekaj podaj in poskrbela za vrtoglavico v vrstah Celtica, Argentinec pa je nato praktično na črti vrat pospravil žogo v mrežo - je za Enriqueja in privržence Barcelone preprosto nedotakljiv.

"Messi je najboljši na svetu na vsakem položaju," je po tekmi na novinarski konferenci dejal Enrique. "Igra s popolno svobodo, lahko spremeni svoj položaj kakor želi. Če igra kot številka 9, številka 8 ali številka 6, je najboljša številka 9, številka 8 ali številka 6 na svetu. Lahko oceni perfektno podajo s 40 metrov, lahko pošlje žogo kamorkoli hoče. Zame je najboljši nogometaš vseh časov," je dodal asturijski strateg. Za Barcelono je bila to najvišja zmaga na evropskih tekmah v zgodovini kluba, kakšnega bivšega prvaka seveda Katalonci še nikoli niso premagali s takšno razliko. Celtic je bil s strani britanskih medijev deležen precejšnjih kritik za svojo torkovo predstavo, toda Enrique je na nek način stopil v bran trenerju Brendanu Rodgersu, ki je že pred obračunom svaril, da zeleno-bele čaka najboljši napad v zgodovini nogometa. "Nisem pričakoval kaj več z njihove strani. Nisem si še pogledal zadetkov, toda proti takšnemu pritisku lahko nasprotnik stori bore malo," je še povedal Enrique. "Razen prekrška v prvem polčasu, ki nas je stal najstrožje kazni, napak nismo delali. Od začetka je bila predstava spektakularna. Videli smo ekipo, ki uživa, uživali pa so tudi vsi navijači. Hitro smo osvajali žoge in to nam je omogočilo, da smo uživali."

Kdo ve, morda bi tekma krenila v povsem drugačno smer, če ne bi Moussa Dembele zapravil enajstmetrovke v prvem polčasu, ko je bil rezultat še 1:0. Marc-Andre ter Stegen je podrl talentiranega napadalca, nato pa "prebral" njegovo namero in preprečil izenačenje. Messi je že v naslednjem napadu povišal na 2:0 po izvrstni akciji z Neymarjem in tekma je bila praktično odločena. Rodgers po visoki zmagi nad največjim tekmecem Rangers, ki v novi sezoni spet igrajo v prvi ligi, vseeno ni bil preveč razočaran. "Ogromno truda smo vložili v tekmo prejšnji konec tedna in prišli do fantastične zmage," se je za BT Sport opravičeval nekdanji trener Swansea Cityja in Liverpoola. "Jasno je bilo, da nam bo zelo, zelo težko na naslednji tekmi, ko smo se morali pomeriti z morda najboljšo ekipo v posesti na svetu. Mislim, da smo imeli v prvem polčasu na voljo kritičen trenutek v tekmi. Hitro smo zaostali z 0:1 in nato dobili priložnost, mislim pa, da ko dobiš enajstmetrovko in poravnaš izid na 1:1, potem reči postanejo malce bolj napete. A če sem povsem pošten, nas je v drugem polčasu 'zmanjkalo'. Igralci se lahko iz te tekme vseeno veliko naučijo. To ni sramota, kaj takega naredijo tudi boljšim od nas. S profesionalnega vidika pa nikoli ni lepo, ko se zgodi kaj takega. Ta zelenica je fantastična. Žoga se premika kot na ledeni ploskvi, oni pa se premikajo ravno tako hitro, so igralci vrhunske ravni z veliko samozavestjo in zato so tukaj, kjer so."