Rezervista Kamerunu prinesla zmago na afriškem prvenstvu

Libreville, 05. 02. 2017 22.06 |

T.Š./STA
1

Nogometna reprezentanca Kameruna je v finalu afriškega prvenstva z 2:1 premagala izbrano vrsto Egipta in se veselila prvega naslova po letu 2002. Tretje mesto je zasedla reprezentanca Burkine Faso.

Veselje nogometašev Kameruna ob zmagi.
Veselje nogometašev Kameruna ob zmagi. FOTO: AP

Nogometna reprezentanca Kameruna je v gabonskem Librevillu v finalu letošnjega afriškega prvenstva premagala Egipt z 2:1 (0:1). Arsenalov vezni igralec Mohamed Elneny je za Egipt zadel v 22. minuti, nato pa sta bila v drugem delu za Kamerun uspešna rezervista Nicolas Nkoulou (60.) in Vincent Aboubakar (89.). Za reprezentanco Kameruna je to peti naslov v zgodovini tega tekmovanja, pred tem so nazadnje slavili leta 2002. Egipt je ostal pri sedmih pokalih za najboljšo reprezentanco v Afriki, kar je največ med vsemi, Kamerun pa je zdaj drugi na lestvici in se je z zmago uvrstil tudi v pokal konfederacij v Rusiji, kjer bo 25. julija igral s svetovnimi prvaki Nemci.

Egipčani so se razveselili že pred tekmo, saj so izvedeli, da bo lahko igral Mohamed Elneny, ki zaradi težav s stegensko mišico ni igral že na četrtfinalni zmagi faraonov z Marokom in nato tudi ne v polfinalu, ko je njegova ekipa po streljanju enajstmetrovk ugnala Burkino Faso. Prvič na turnirju je bil na zelenici tudi Amr Warda, ki igra v Grčiji. Selektor Kameruna, Belgijec Hugo Broos, ni imel težav in je začel s postavo, ki je dobila polfinale proti Gani (2:0).

Prav Elneny je v 22. minuti Egipt povedel v vodstvo po lepi akciji ekipe. V 60. minuti je izenačil obrambni igralec Olympiquea iz Lyona N'Koulou, ki je v igro vstopil sredi prvega polčasa, ko je zamenjal poškodovanega Adolphe Teikeuja. V drugem delu je Broos v igro poslal napadalca turškega Bešiktaša Aboubakarja, ki je tik pred koncem afriškim levom po letih 1984, 1988, 2000 in 2002 zagotovil peti celinski naslov.

Ekipi pred turnirjem nista sodili v ožji krog favoritov. Egiptu, ki je slavil tudi na prvem turnirju pred 60 leti, so sicer pripisovali več možnosti kot Kameruncem. Ti so brez nekaterih glavnih igralcev, ki so zavrnili nastop, igrali z na videz svojo najšibkejšo vrsto v zgodovini in 14 novinci na prvenstvu črne celine. Kljub temu so na poti do svojega prvega finala po letu 2008 izločili favorizirana Senegal in Gano.

Egipt je med letoma 2006 in 2010 osvojil tri zaporedne naslove. Nato ga na treh prvenstvih v času velikih političnih nemirov v državi ni bilo na finalnem turnirju. Ekipi sta se pred tem že dvakrat pomerili v finalih, obakrat je slavil Egipt, v Kairu leta 1986 po enajstmetrovkah, ter leta 2008 z 1:0 v Accri. V tretjem medsebojnem zaključnem obračunu na afriškem prvenstvu je za Kamerunce navijal tudi Samuel Eto'o, nekdanji napadalec Barcelone, ki pri 35-letih igra v Turčiji in je bil po reprezentančni upokojitvi leta 2014 med gledalci na stadionu, na katerem so zaradi bližine tekmovališča prevladovali prav njegovi rojaki, ki so se glasno razveselili zmage.

V soboto je Burkine Faso v malem finalu v Port-Gentilu z 1:0 premagala Gano. Edini strelec na tekmi je bil Alain Traore (89.).

Egipt - Kamerun 1:2 (1:0)