Inter se je iz brezna dvignil na račun prvakov, Juventus v Milanu po preobratu potopil Perišić

Milano, 18. 09. 2016 19.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Milanski Inter, ki je v zadnjih tednih deloval povsem razglašeno, se je v pravem trenutku vrnil med žive in trenerju Ronaldu de Boerju je na derbiju z Juventusom krvavo potrebno zmago prinesel hrvaški reprezentant Ivan Perišić (2:1). Črno-modri s Samirjem Handanovićem za vodilnim Napolijem kljub temu še vedno zaostajajo za tri točke.

Antonio Candreva (zgoraj) proslavlja zadetek Maura Icardija za 1:1 skupaj z Joaom Mirando. FOTO: AP

Mauro Icardi je v drugem polčasu začel, Ivan Perišić pa dokončal izvrsten preobrat, ki je na tako imenovanem Derbyju d'Italia z Juventusom prinesel eno redkih zmag Interja v zadnjih sezonah. In tudi v letošnji obeti pred obračunom s serijskimi prvaki niso bili dobri, Juventus je v Milano prišel na krilih stoodstotnega niza in točke na prvi tekmi Lige prvakov s Sevillo, medtem ko so črno-modri pod vodstvom novega trenerja Franka de Boerja doživljali udarec za udarcem in nazadnje, za mnoge sramotno, izgubili tekmo Lige Evropa s Hapoelom Beer Shevo. Toda ekipa, katere vrata je spet branil dolgoletni slovenski reprezentant Samir Handanović, je v že dolgo ne tako naelektrenem vzdušju izvrstno odgovorila na izziv, čeprav je Stephan Lichtsteiner za prvake v 66. minuti z neposredne bližine zabil vodilni zadetek. Icardi je kljub temu hitro izenačil, nato pa kot junak večera še pripravil zmagoviti zadetek junaku Eura 2016 Perišiću za precejšen dvig po lestvici navzgor. Interja ni ustavila niti pozna izključitev vezista Everja Banege, ki je moral tik pred začetkom sodnikovega podaljška z zelenice z dvema rumenima kartonoma. Tekma se je sicer začela s presenečenjem v gostujoči postavi, kjer Massimiliano Allegri ni računal na najdražjega napadalca v zgodovini kluba in italijanskega nogometa Gonzala Higuaina. Argentinec je ostal na klopi, po neučinkoviti evropski predstavi ga je nadomeščal Mario Mandžukić in Hrvat v prvih minutah ni razočaral.

Kljub temu si nobeno moštvo ni priigralo lepših priložnosti, obračun pa se je razživel šele po 20 minutah. In to kako: Paulo Dybala je imel smolo, da je njegov projektil blokiral Joao Miranda, na drugi strani pa je ostro podajo Ederja uspel izbiti Leonardo Bonucci. Eder je bil v obračunu s številnimi reprezentančnimi kolegi kmalu še veliko bližje cilja, toda strel naturaliziranega Brazilca s strani je poletel mimo daljše vratnice Gianluigija Buffona. Juve je v 35. minuti zapravil največjo priložnost za vodstvo, potem ko je Alex Sandro v sredini kazenskega prostora našel Samija Khedira, a strel nemškega reprezentanta ni zadel cilja. Icardi je obrambi zeber pobegnil v protinapadu in se rešil tudi Giorgia Chiellinija, tudi njegov strel pa je zletel le za las mimo vratnice Buffona. Handanoviću je resno zagrozil še Miralem Pjanić, medtem ko je Miranda nekako uspel ustaviti Mandžukića. Inter je po slabšem zaključku prvega polčasa v drugega krenil bolj odločno in Eder je začel gostom povzročati še več težav, še enkrat je bil s svojim strelom blizu vratnice Buffona, Antonio Candreva je z volejem po podaji Icardija sploh prestrašil izkušenega vratarja, a se tudi sam lahko le držal za glavo. Torinčani so nato malce nezasluženo povedli, Sandro je izvrstno preigraval na boku in našel Lichtsteinerja, ki je pred Handanovićem elegantno zadel. Toda že po dveh minutah je sledil izvrsten odgovor domačih, celo tekmo navdahnjeni Icardi je po podaji iz kota natančno zadel z glavo in nemudoma poravnal izid. Allegri je za zadnjih 15 minut aktiviral še Higuaina, a Inter je bil tisti, ki je prišel do zmage. V 77. minuti se je Icardi po globinski žogi dobro znašel, lepo preigraval in podal na drugo stran do Perišića, ki je z glavo zadel tik ob vratnico. Higuain bi v eni svojih prvih pravih akcij kmalu izenačil, tako kot Pjanić, ki je prosti strel ob izjemnem pritisku poslal tik nad prečko letečega Handanovića. Ta je bil ob izključitvi Banege še enkrat na resni preizkušnji, po predložku v sredino je uspel ustaviti Khediro in po trku z Nemcem je Ljubljančan izsilil prekršek, Juve pa ni bil več nevaren.

Joe Hart je na debiju pred domačimi navijači v majici Torina ostal nepremagan, toda na zaprti tekmi so se morali biki Siniše Mihajlovića zadovoljiti s točko proti Empoliju (0:0). Hart se je želel izkazati po neprepričljivi predstavi na prvi tekmi v italijanskem nogometu, ko je v Bergamu zakrivil tudi enega od zadetkov Atalante, je bil posojeni član Manchester Cityja in angleški reprezentant praktično brez dela na domačem olimpijskem stadionu. Bližje zmagi je bil vseeno domači Torino, Maxi Lopez, Adem Ljajić, Arlind Ajeti in Daniele Padelli so vsi zapravili zrele priložnosti za zmago. Sassuolo je še naprej eden izmed hitov prvenstva, v dvoboju s še enim hitom Genoo pa je prekinil stoodstotni niz Genovčanov na začetku nove sezone Serie A. V drugem polčasu sta za zmago črno-zelenih zadela Matteo Politano in Gregoire Defrel, s tremi točkami pa zdaj eden redkih klubov s čistimi računi na Apeninskem polotoku zaostaja le za vodilnima Napolijem in Juventusom. third place in Serie A behind Napoli and Juventus. Vroč je še naprej napadalec Cagliarija Marco Borriello, ki je dvakrat zadel za prvo otoško zmago v sezoni. Padla je Atalanta Jasmina Kurtića, ki ob porazu z 0:3 ni odigral cele tekme. Borriello, nekdanji član večine največjih italijanskih klubov, je v vsakem polčasu prispeval po zadetek, z glavo je h končnemu izidu prispeval tudi Marco Sau. Chievo je dramatično slavil v Vidmu s praktično zadnjim strelom na tekmi, ki je bil delo Fabrizia Cacciatoreja. V slovenski soseščini sta tekmo začela oba slovenska reprezentanta v vrstah letečih osličkov Boštjan Cesar in Valter Birsa, prav slednji pa je bil v prvem polčasu blizu zadetku, ko je z nekaj metrov zgrešil z glavo. Pred vodilnim zadetkom Duvana Zapate je imel Šempetrčan še eno lepo priložnost, a tokrat z nogo meril mimo vrat, Chievo pa je tekmo v samem finišu obrnil na glavo. Osem minut pred koncem je izenačil Roberto Castro, Cacciatore pa je užalostil videmske privržence nogometa po podaji z leve in natančnim strelom za popoln paket točk.

Izidi 4. kroga:

Inter ‒ Juventus 2:1 (0:0)
Icardi 68., Perišić 78.; Lichtsteiner 66.
RK: Banega 90./Inter
Samir Handanović (Inter) je odigral celo tekmo.

Zapata 25.; Castro 82., Cacciatore 90.
Boštjan Cesar je odigral celo tekmo, Valter Birsa (oba Chievo) pa je igral do 87. minute.

Cagliari ‒ Atalanta 3:0 (1:0)