Hrvati prekinili splitski urok

Ljubljana, 04. 06. 2011 09.13 |

Tako kot Slovenci na Ferskih otokih tudi druge favorizirane ekipe v tekmah kvalifikacij za EP niso dopustile veliko presenečenj. Hrvati so dosegli tesno zmago proti Gruziji, Nemci proti Avstriji, brez težav so slavili Italijani.

Nogometna reprezentanca Italije je v skupini C, v isti skupini igra tudi Slovenija, premagala Estonijo s 3:0 (2:0). Strelci golov so bili Giuseppe Rossi v 21., Antonio Cassano v 39. in Gianpaolo Pazzini v 68. minuti. Italijani so tako zadržali pet točk prednosti pred drugouvrščeno Slovenijo. Srbi so s tekmo manj na tretjem mestu, z osmimi točkami zaostajajo tri za Slovenijo.

Za edino pravo senzacijo petkovih tekem je poskrbel Liechtenstein, ki je doma z 2:0 ugnal Litvo in tako osvojil prve točke v kvalifikacijskem ciklusu. Brez njih tako ostajata le še San Marino in Malta. Blizu presenečenja so bili v dvoboju s Hrvaško tudi Gruzijci. Splitski Poljud, na katerega se je v kvalifikacijah reprezentanca vrnila po 14 letih (zaradi tega so bili uvodnih 14 minut tiho), je trepetal do zadnjih minut. Gruzijci – dobili so že prvo medsebojno tekmo, so namreč v 17. minuti z edinega pravega strela na gol povedli, da pa splitski stadion ni začaran, saj "ognjeni" tam še ni nikoli zmagal, sta v 76. minuti in 78. minuti dokazala Mario Mandžukić in Nikola Kalinić. Pred tem so Hrvati, ki so predvsem v drugem delu tekmeca povsem stisnili pred kazenski prostor, trikrat zadeli okvir vrat.

Darijo Srna
Darijo Srna FOTO: Reuters

Še pozneje kot Hrvati so se rešili Nemci, ki so bili blizu, da oddajo prvo točko v kvalifikacijah. Avstrijci so do 90. minute držali neodločen izid 1:1, nato pa je svoj drugi gol na tekmi dosegel Mario Gomez in Nemci ostajajo stoodstotni, tako kot v drugih skupinah še Nizozemci in Španci, ki danes niso igrali. Nemci so v skupini A svojo prednost pred najbližjima zasledovalcema še povečali, saj sta Belgija in Turčija v medsebojni tekmi igrali 1:1. V isti skupini je prvič zmagal Kazahstan, z 2:1 je ugnal Azerbajdžan.

V skupini D je Romunija s 3:0 premagala BiH. Prvi se je med strelce vpisal Adrian Mutu, njegovo delo je ob koncu prvega in na začetku drugega dokončal Ciprian Marica. Belorusi so gostili Francoze, z avtogolom Erica Abidala v 20. minuti povedli, a že dve minute pozneje je končni izid postavil Florent Malouda. Švedska je v skupini F z dvema goloma Johana Elmanderja in enim Ole Toivonena ter Alexandra Gerndta v gosteh s 4:1 ugnala Moldavijo, Finska pa se je mučila v San Marinu, na koncu pa z golom Mikaela Forsella vendarle osvojila tri točke.