Gyan zagotovil Gani četrtfinale

Rustenburg, 26. 06. 2010 21.24 |

Nogometaši Gane so po podaljšku strli odpor Američanov (2:1) in se uvrstili v četrtfinale svetovnega prvenstva. Odločilni zadetek je dosegel Asamoah Gyan.

Kevin Prince Boateng je popeljal Gano v vodstvo
Kevin Prince Boateng je popeljal Gano v vodstvo FOTO: Reuters

Nogometaši Gane, ki kot zadnji na svetovnem prvenstvu branijo afriško čast, so se neugodnim Američanom zoperstavili z agresivno in napadalno igro, kar četi Boba Bradleyja povzroča ničkoliko težav. Predvsem Kevin Prince Boateng in Asamoah Gyan sta s hitrimi nasprotnimi napadi nekajkrat namučila obrambo ZDA. V šesti minuti je ravno Boateng po samostojni akciji močno ustrelil s kakšnih 20 metrov, ameriški čuvaj mreže Tim Howard pa je še enkrat več na svoji športni poti dokazal, da ne gre za kdovekaj zanesljivega vratarja. V nadaljevanju je sicer nekoliko bolje posredoval, na drugi strani pa je bil odličen Richard Kingson. Omenjeni je v 35. minuti ohranil mrežo nedotaknjeno tudi po poizkusu Robbiea Findleyja, ki je kot zadnji v prvem delu dvoboja nevarno zapretil.

Landon Donovan je z bele točke poravnal izid na 1:1.
Landon Donovan je z bele točke poravnal izid na 1:1. FOTO: Reuters

Američani so v nadaljevanje krenili veliko bolj odločno, z receptom zgodnjega zadetka in bolj agresivnim pokrivanjem nasprotnika na njegovi polovici pa so skušali kar najhitreje izid poravnati. Po vsega dveh minutah igre se je iz oči v oči z vratarjem Kingsonom znašel Benny Feilhaber, ganski čuvaj mreže pa je bil uspešnejši. V 61. minuti so domačini na omenjeni tekmi izpeljali še en nevarnen napad, v katerem je ganski branilec Jonathan v kazenskem prostoru s prekrškom zaustavil Clinta Dempseyja, madžarski sodnik Viktor Kassai pa je pokazal na belo točko. Zanesljivi izvajalec enajstmetrovke je bil Landon Donovan, ki je tako ZDA vrnil v igro za napredovanje. Bradleyjevi izbranci so po zadetku zaigrali bolje, a do izteka rednega dela tekme nobeni izmed reprezentanca ni uspelo več doseči zadetka, tako da so o potniku v četrtfinale odločali podaljški.

Bolje so jih začeli izbranci Milana Rajevca, ki so po vsega treh minutah dodatka igralnega časa prišli do lepe priložnosti, ki jo je v drugi zadetek za Gano na tekmi pretvoril Asamoah Gyan. Po prvem podaljšku so imeli minimalno, a veliko prednost člani afriške zasedbe, ki so vse nalete ZDA zaustavili tudi v drugih petnajstih minutah dodatka in se tako veselili uvrstitve v četrtfinale mundiala.