Koper, 21. 05. 2014 21.16 |

Koprski stadion Bonifika je gostil finalni dvoboj nogometnega pokala Slovenije. Pomerila sta se Maribor in Gorica, zmage pa so se veselili nogometaši iz Primorske, saj so slavili z 2:0. Oba gola je v drugem polčasu dosegel rezervist Finocchio.

O pokalnem zmagovalcu Slovenije sta odločala moštvi Maribora in Gorice. Mariborčani, tudi novi in stari državni prvaki, so do letošnjega finala že osemkrat v zrak slovesno dvignili pokal za pokalnega zmagovalca v Sloveniji, medtem ko je tak podvig ekipi Gorice uspel dvakrat. V zbirko so dodali še tretjo pokalno lovoriko, prvič jim je to uspelo leta 2001, nato takoj naslednje leto (2002), na tretjo so čakali 12 let in v dvoboju z Mariborom jim je uspelo letos, saj so v finalu zmagali z 2:0.

Na koprskem stadionu Bonifika v prvem polčasu golov ni bilo, odločitev o zmagovalcu pa je padla v zaključku tekme. Goriški trener Luigi Apolloni je v igro v 73. minuti v igro poslal napadalca Francesca Finocchia, kar se je izkazalo za pravo potezo. Finocchio je namreč le šest minut po prihodu na igrišče dosegel prvi gol. Z natančnim strelom med nogama vratarja Maribora Handanovića je Gorici zagotovil vodstvo z 1:0. To je bilo kot omenjeno v 79. minuti, v 85. pa je 22-letni Italijan dosegel še en gol. Tokrat je žogo z lobom poslal preko Handanovića za vodstvo z 2:0 in pokalno lovoriko za Gorico v sezoni 2013/2014.

Trener Luigi Apolloni na rokah igralcev ob pokalnem slavju.
Trener Luigi Apolloni na rokah igralcev ob pokalnem slavju. FOTO: Miro Majcen
Prvi polčas je minil v enakovredni igri. V uvodnih minutah sta si ekipi priigrali po nekaj (pol)priložnosti, prvič pa so resneje zagrozili gosti. V 12. minuti je Nusmir Fajić z leve podal do Gorana Cvijanovića, a ta Alexu Cordazu nato ni povzročil resnejšega posredovanja. Tri minute pozneje je Mitja Viler prav tako z leve strani podal pred vrata, eden goriških branilcev pa je žogo poslal malo mimo lastnih vrat. V 18. minuti je Aleksander Rajčević ob posredovanju žogo podal proti svojemu vratarju, Jasmin Handanović je žogo prijel, sodnik pa dosodil indirektni prosti strel v kazenskem prostoru Maribora. Streljal je Gianluca Lapadula, goriški branilci na golovi črti pa so žogo ustavili. Na kar polnih in tudi navijaško razpoloženih tribunah je pristašem vijoličastih postalo malce vroče tudi v 25. minuti, ko je po dolgi podaji Handanović stekel iz vrat, a se uštel, žoga ga je preskočila, a jo je še pravočasno izbil v kot. Do konca polčasa si ekipi nista več ustvarili obetavnejše akcije.

V uvodu drugega polčasa je najprej z 20 metrov poskusil Cvijanović, toda Cordaza ni presenetil. Malce zatem je bilo nekajkrat kar malce vroče tudi v mariborskem kazenskem prostoru, a pravega zaključka Novogoričanom ni uspelo izvesti. Po zatišju je v 70. minuti za nekaj vzdihov na tribunah poskrbel Fajić, ki je iz ugodnega položaja po Vilerjevi podaji žogo posla čez gol. Devet minut pozneje pa so Primorci povedli. Po podaji Massima Code v globino se je po "zaslugi" Vilerja, ki je ostal zadaj, Francesco Finocchio izognil prepovedanemu položaju, po levi strani prodrl v kazenski prostor in rutinirano ugnal Handanovića. Isti igralec je odločil tekmo v 85. minuti, ko je lepo spodkopal žogo in še drugič na tekmi zatresel mariborsko mrežo.