V finalu afriškega prvenstva Slonokoščena obala proti Zambiji

Ljubljana, 08. 02. 2012 19.27 |

Reprezentanca Slonokoščene obale je druga finalistka afriškega prvenstva, ki ga gostita Ekvatorialna Gvineja in Gabon. "Sloni" so v drugem polfinalu v Librevillu premagali Mali z 1:0. V finalu, ki bo v nedeljo prav tako v Librevillu, se bodo pomerili z Zambijo, ki je v prvem polfinalu v Bati ugnala Gano z 1:0.

Emmanuel Mayuka
Emmanuel Mayuka FOTO: Reuters

Slonokoščena obala bo v soboto v Libervillu skušala ponoviti uspeh iz leta 1992, ko je edinkrat doslej pokorila afriško celino. Didier Drogba, Yaya Toure, Gervinho in druščina bodo v soboto veliki favoriti na tekmi proti Zambiji, ki je presenetljivo izločila Gano. V  polfinalu so bili izbranci Francoisa Zahouija boljši tekmec in ob koncu prvega polčasa povsem zasluženo povedli, v drugem pa nadzorovali tekmo ter jo kljub nekaterim prebliskom Malija, ki se bo v soboto za tretje mesto pomeril z Gano, pripeljali do zanje srečnega konca.

Sloni so bili v prvem polčasu boljši tekmec. Čeprav je znal tudi Mali tu in tam zapretiti, pa so bili precej bolj konkretni igralci Slonokoščene obale, ki so dvakrat zatresli tudi vratnico: Didier Drogba z glavo v šesti minuti, Yaya Toure pa z močnim strelom deset minut pozneje. Do vodstva pa so sloni prišli v 45. minuti, ko je Gervinho po samostojnem prodoru prišel v kazenski prostor in zadel za 1:0.

Tudi v drugem delu so bili prvi favoriti afriškega prvenstva tisti, ki so narekovali ritem igre, in bili nevarnejši. V 65. minuti je, denimo, Salomon Kalou namučil Soumailo Diakiteja v vratih Malija, v 78. minuti pa je slednji moral posredovati po prodoru Drogbaja. Malijci so sicer poskušali priti do nevarnejšega zaključnega strela, bili nekajkrat dokaj nevarni, toda branilci Slonokoščene obale so bili praviloma pravočasni, tako da vratar finalistke Boubacar Barry ni imel preveč dela.

Gana ostala brez finala

Praktično vseh 90 minut tekme proti Zambiji so imeli Ganci vse pod nadzorom, bili boljši tekmec, toda v 78. minuti v obrambi pustili luknjo, skozi katero je žoga po strelu Emmanuela Mayuke zletela v njihovo mrežo in jim preprečila pot v finale. Zambija je z uvrstitvijo v finale izenačila svoj najboljši dosežek na prvenstvih Afrike, to ji je uspelo že v letih 1974 in 1994. Črne zvezde iz Gane tudi letos ne bodo uresničile tako želenega cilja in osvojile naslova afriškega prvaka. Kljub imenom, ki so jih pred turnirjem ob Slonokoščeni obali postavljali v vlogo favorita za končno zmago, bodo lahko Ganci z Malijem igrali "le" za tretje mesto