Francozi do vrha napolnili švicarsko mrežo

Salvador, 20. 06. 2014 22.32 |

Francoska nogometna reprezentanca je na derbiju drugega kroga skupine E kar s 5:2 ugnala Švico. Za visoko zmago svetovnih prvakov iz leta 1998 so zadeli Olivier Giroud, Blaise Matuidi, Mathieu Valbuena, Karim Benzema in Moussa Sissoko.

V Salvadorju sta se pomerili po prvem krogu vodilni reprezentanci skupine E. Že od samega začetka so Francozi pokazali, kdo bo gospodar na igrišču. Prvi je zapretil Karim Benzema, ki je z roba kazenskega prostora meril mimo gola. 'Galski petelini' so zasluženo povedli v 17. minuti. Iz kota je natančno podal Matieu Valbuena, v kazenskem prostoru je najvišje skočil Olivier Giroud in zatresel švicarsko mrežo. Prejeti gol je varovance Ottmarja Hitzfelda povsem 'presekal'. Že v naslednjem napadu je namreč Valon Behrami naredil veliko napako in podal žogo točno v noge Benzemaju. Napadalec Reala je lepo zaposlil hitrega Blaisa Matuidija, ki je s strelom v krajši kot presenetil vratarja Diega Benaglia. Slednji bi lahko ob strelu vezista Paris Saint-Germaina posredoval precej bolje.

Olivier Giroud je načel švicarsko mrežo.
Olivier Giroud je načel švicarsko mrežo. FOTO: Reuters

Švicarji so se nato nekoliko pobrali in si po pol ure igre priigrali prvo večjo priložnost. Vratar Hugo Lloris je po strelu Granita Xhake žogo odbil le do Xherdana Shaqirija, ki pa ni zadel cilja. Že v naslednjem napadu enajstmetrovka za Francoze. V kazenskem prostoru je (hitro) padel Benzema in sodnik Björn Kuipers je pokazal na najstrožjo kazen. Napadalec Reala je kar sam izvedel enajstmetrovko, a njegov poskus je ubranil Benaglio. Odbita žoga je nato prišla do Yohana Cabayeja, ki je zadel okvir vrat.

V drugem delu so Švicarji pritisnili proti vratom Llorisa, a so bili v zaključkih akcij nenatančni. V lepi priložnosti se je v 64. minuti znašel Admir Mehmedi, ki je slabo ustavil žogo in nato streljal visoko prek vrat. Kot vselej na tej tekmi, so Francozi nasprotnika za zapravljeno priložnost hitro kaznovali. Rezervist Paul Pogba je lepo v kazenskem prostoru našel Benzemaja, ki je žogo med nogama Benaglia poslal v mrežo. Zgolj šest minut pozneje je v Salvadorju odjeknila 'petarda'. Svoj prvi gol v majici z državnim grbom je dosegel Moussa Sissoko. Po petem golu je pri Francozih nekoliko popustila zbranost. V 81. minuti je iz prostega strela zadel Blerim Džemaili, šest minut pozneje pa je končni izid 2:5 po lepi akciji postavil Xhaka. Na koncu je sicer Benzema dosegel še svoj drugi gol, a je sodnik Kuijpers zgolj nekaj trenutkov pred tem označil konec tekme.

Francozi so si z drugo zaporedno visoko zmago (Honduras so ugnali s 3:0) praktično že zagotovili prvo mesto v skupini in napredovanje v osmino finala.

Švica – Francija 2:5 (0:3)
Džemaili (81.), Xhaka (87.); Giroud (17.), Matuidi (18.), Valbuena (40.), Benzema (67.), Sissoko (73.)