Kijev, 11. 06. 2012 22.11 |

Nogometaši Ukrajine so v prvem krogu skupine D evropskega prvenstva z 2:1 ugnali Švedsko. Junak reprezentance, ki skupaj s Poljsko gosti letošnji Euro, je bil z dvema goloma napadalec Andrij Ševčenko.

Oba stratega sta pred začetkom obračuna poskrbela za eno manjše presenečenje. Oleg Blohin je na klopi za rezervne nogometaše pustil napadalca Artema Milevskega, pred katerim sta prednost dobila izkušena Andrij Voronin in Andrij Ševčenko, švedski strateg Erik Hamren pa se ni odločil na zelenico od prve minute poslati hitronogega Christiana Wilhelmssona. Tako gostitelji prvenstva kot tudi gostje iz Skandinavije so se nedvomno zavedali, za kako pomembno tekmo gre, saj bi morebiten poraz že lahko pomenil slovo od letošnjega Eura. Temu primeren je bil tudi uvod dvoboja, saj nobeno izmed moštev ni želelo tvegati. Prvi so zapretili Švedi. V akciji je bil prvi zvezdnik moštva Zlatan Ibrahimović, ki je z desne strani poslal oster predložek v kazenski prostor, a izkazal se je domači vratar Andrij Pjatov. Sledile so minute ukrajinske reprezentance. Najprej je bil morda celo nekoliko sebičen Ševčenko, v 38. minuti pa je svoj strel preizkusil še njegov soimenjak Andrij Jarmolenko. Zgolj minuto pozneje so znova zapretili Švedi. Do strela z glavo je prišel Ibrahimović, njegovo namero je preprečila vratnica.

Zlatan Ibrahimović je poskrbel za vodstvo Švedske, ki pa je trajalo zgolj tri minute. FOTO: Reuters

Po terenski premoči v prvem polčasu (Blohinovi varovanci so imeli žogo v svoji posesti kar dve tretjine igralnega časa) so na začetku drugega polčasa zagospodarili Švedi. V 49. minuti je močno streljal Markus Rosenberg, z obrambo se je izkazal Pjatov. Vratar Šahtarja pa je bil nemočen zgolj tri minute pozneje. Skandinavci so dolgo pletli mrežo okoli gola gostiteljev, do priložnosti za podajo je na desni strani prišel Kim Källström, vezist Lyona je v sredini lepo videl Ibrahimovića, napadalec Milana pa takšnih priložnosti enostavno ne zapravlja. To je bil za popularnega Ibro 32. gol v majici z državnim grbom in peti na evropskih prvenstvih. A ukrajinski nogometaši so se po prejetem golu hitro pobrali. Že v 55. minuti je namreč Jarmolenko z natančnim predložkom v kazenskem prostoru našel Ševčenka, ki je z glavo hladnokrvno matiral vratarja Andreasa Isakssona in poskrbel za eksplozijo veselja na stadionu v Kijevu.

Andrij Ševčenko je poskrbel za prvo zmago Ukrajine na evropskih prvenstvih.
Andrij Ševčenko je poskrbel za prvo zmago Ukrajine na evropskih prvenstvih. FOTO: Reuters

Veselje se še ni povsem umirilo, ko je 35-letni napadalec udaril še drugič. Po podaji s kota je Ševčenko dokazal, da mu leta še niso prišla do živega, in z natančnim strelom z glavo poskrbel za vodstvo Ukrajine. Švedi so se razumljivo podali v napad. V 77. minuti je bil znova nevaren kdo drug kot Ibrahimović, čigar izjemno močan strel je Pjatov uspel odbiti. V 90. minuti se je v izjemni priložnosti znašel Johan Elmander, ki je ob soočenju z Pjatovom žogo poslal visoko preko gola. Do konca tekme se rezultat več ni spremenil in Ukrajinci so ob svojem krstnem nastopu na evropskih prvenstvih prišli do prve zmage ter hkrati prevzeli vodstvo v skupini D, kjer sta se na prvi tekmi Francija in Anglija razšli brez zmagovalca (1:1).

Ukrajina - Švedska 2:1 (0:0)