Johannesburg, 11. 07. 2010 21.10 |

Po izjemno razburljivem rednem delu finala svetovnega nogometnega prvenstva v JAR med Nizozemci in Španci je prvaka odločil podaljšek, v katerem je bila srečnejša Furija in osvojila svoj prvi naslov najboljšega na zemeljski obli (1:0).

Finalni dvoboj nogometnega svetovnega prvenstva med Nizozemci bi se lahko začel škandalozno, saj je na igrišče pritekel sloviti Jimmy Jump in skušal ukrasti pokal, namenjen svetovnemu prvaku, a so varnostniki situacijo brez večjih težav rešili. Po uvodnem sodniškem žvižgu Angleža Howarda Webba pa so na terenu več želje po zadetku pokazali Španci. Preko aktivnih Joana Capdeville, Davida Ville in Sergia Ramosa so namreč vseskozi povzročali težave obrambi Tulipanov, kljub vsemu pa se mreža Maartena Stekelenburga ni zatresla. Niti v 12. minuti, ko je najboljši španski strelec na mundialu Villa ustrelil z bližine, zadel pa le zunanji del mreže. Izbranci Berta van Marwijka pravih odgovorov na nevarne akcije Furje niso imeli. Igra gostov na finalni tekmi je namreč temeljila na hitrem prekinjanju nevarnih akcij, zato Wesley Sneijder s soigralci ni prišel do pravega prostora za uigrano kombinacijo oz. strel. V dvoboju, polnem ostrih posredovanj, je imel še največ dela sodnik, ki je moral z opomini 'hladiti' uspeha željne igralce. Oranje so bile še najbližje zadetku v 34. minuti, ko je z velike razdalje Gregory van der Wiel želel presenetiti Ikerja Casillasa, vratar madridskega Reala pa je bil pripravljen tudi na tovrstno presenečenje. Ekipi do izteka prvega dela nista zatresli mreže nasprotnika.

Arjen Robben je zapravil najlepši nizozemski priložnosti.
Arjen Robben je zapravil najlepši nizozemski priložnosti. FOTO: Reuters

Uvodne minute nadaljevanja dvoboja so pripadle izbrancem Vicenteja del Bosqueja, ki pa ponujenih priložnosti niso znali izkoristiti. Ob tem je v ofenzivi vse več napak delal član Barcelone Pedro Rodriguez, zato ga je španski selektor zamenjal: Jesus Navas. Tudi ta menjava aktualnim evropskim prvakom ni prinesla tako želene prednosti, Nizozemci pa so počasi čakali na napake nasprotnika. V 62. minuti je Sneijder našel luknjo v obrambi tekmeca, dobro zaposlil osamljenega Arjena Robnna, ki je sam stekel proti vratom Casillasa, član Bayerna pa v zaključku akcije ni bil dovolj natančen. Sedem minut kasneje so imeli najlepšo priložnost na tekmi Španci, po podaji Navasa pa je veselje Villi preprečil branilec Oranj. Španska klop je bila na nogah tudi v 77. minuti, ko se je po kotu Ville osamljen v kazenskem prostoru Nizozemcev znašel Ramos, njegov poizkus z glavo pa je zletel preko vrat. Jalovi poizkusi španske izbrane vrste so se nadaljevali, kar je krepilo samozavest Tulipanov. V 82. minuti so imeli tako še drugo izjemno priložnost na tekmi, vendar Robbnu spet ni uspelo poslati žoge za hrbet španskega čuvaja mreže. To je bila tudi zadnja velika priložnost v rednem delu tekme, tako da so sledili podaljški (2 x 15 min). V sila razburljivem dodatku igralnega časa so ljubitelji okroglega usnja le dočakali zadetek. Mož odločitve je bil neumorni Iniesta in Španiji priigral prvi naslov svetovnega prvaka.

Nizozemska – Španija 0:1 (0:0) - po podaljšku