Ljubljana, 24. 06. 2012 20.24 |

Na zadnji četrtfinalni tekmi evropskega nogometnega prvenstva sta se za vstop v polfinale pomerili reprezentanci Anglije in Italije. Po streljanju enajstmetrovk so si vstopnico v nadaljevanje tekmovanja priigrali Italijani (4:2).

Italijani niso dolgo potrebovali, da so prišli do prve resne priložnosti, že v tretji minuti je Daniele De Rossi z dobrih dvajsetih metrov z močnim volejem streljal proti angleškemu čuvaju mreže Joeju Hartu, žoga pa se je odbila od desne vratnice. Angleži so jim hitro odgovorili, v hitrem protinapadu je Glen Johnson prišel do stoodstotne priložnosti, slabo postavljeno italijansko obrambo pa je rešil zanesljivi Gianluigi Buffon. V 11. minuti je bil nevaren član Manchester Uniteda Wayne Rooney, ki se mu je uspelo prebiti po levi strani, a so bili Italijani v kazenskem prostoru dobro postavljeni. Dve minute kasneje je poskušal še Scott Parker, a je žogo poslal mimo leve vratnice. Sledila je 14. minuta, ko se je Johnson prebil po desni strani, v kazenskem prostoru je že čakal dobro postavljeni Rooney, katerega zaključni strel z glavo pa ni bil učinkovit. V drugem delu prvega polčasa je pobudo prevzela izbrana vrsta Italije, v 25. minuti se je tako iz oči v oči s Hartom srečal Mario Balotelli, a je predolgo okleval s strelom in tako dovolil, da je John Terry še pravočasno prekinil obetavno akcijo. Prav Balotelli se je le nekaj minut kasneje znova znašel pred angleškimi vrati, a je Hart njegov strel brez večjih težav ubranil. Po ofenzivi Italije so v 31. minuti znova zapretili Angleži, Rooneyju je uspelo odlično zaposliti Dannyja Welbecka, ki pa je svojo priložnost zapravil. Ob koncu prvega polčasa je zapretil še Antonio Cassano, ki je streljal v daljši Hartov kot, a se je angleški čuvaj izkazal z dobro obrambo. V 41. minuti je do sijajne priložnosti znova prišel Balotelli, Joleon Lescott pa je žogo še pravočasno pospremil v kot.

Veselje italijanske reprezentance
Veselje italijanske reprezentance FOTO: Reuters

V nadaljevanju so prvi zapretili Italijani, ko je De Rossiju uspelo pobegniti angleški obrambi in se je sam znašel pred Hartovimi vrati, a je bil strel preslab, da bi našel pot v angleško mrežo. Le nekaj minut kasneje so bili azzurri znova v napadu, Hart pa je uspešno odbil nalete De Rossija, Balotellija in Leonarda Montoliva. V 60. minuti je razpoloženi Balotelli v kazenskem prostoru zapretil še s škarjicami, a poti do angleškega gola so ostajale zaprte. Anglija je bila v drugem delu tekme še najbolj nevarna v 65. minuti, ko je Ashley Young žogo poslal tik ob Buffonovem golu. Po italijanski ofenzivi so v 77. minuti zapretili tudi Angleži, po prostem strelu Stevena Gerrarda je bil v kazenskem prostoru z glavo premalo natančen Rooney, zato italijanski čuvaj mreže ni imel veliko dela. Povsem ob koncu rednega dela je imel odlično priložnost za zadetek še Antonio Nocerino, vendar je Johnson Anglijo obdržal med živimi. Že v sodnikovem podaljšku je s škarjicami poskušal še Rooney, a na zmagovalca je bilo treba še nekoliko počakati. Sledil je prvi podaljšek, v katerem je do priložnosti prišel Balotelli, še posebej pa velja omeniti poskus Alessandra Diamantija, ko je zatresel okvir Hartovih vrat. Sledila je 115. minuta, ko je Italijanom uspelo priti do zadetka, a je stranski sodnik ob zadetku Diamantija odločil, da je šlo za prepovedani položaj.

Izvajanje enajstmetrovk je bilo po prvi seriji izenačeno, v drugi je Montolivo za Italijane zgrešil, v tretji je za Anglijo žogo v prečko poslal Young. Nato je zadel Nocerino, strel Ashleyja Cola je Buffon ubranil, pot v polfinale pa je Italijanom zagotovil Diamanti.

Anglija – Italija 2:4 (0:0, 0:0, 0:0)