Pariz, 10. 06. 2016 22.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na otvoritveni tekmi 15. evropskega prvenstva sta se v francoski prestolnici na slovitem stadionu Saint-Denis pomerila domača Francija in Romunija. Zmage se je z golom Dimitrija Payeta v 89. minuti razveselila domača reprezentanca, ki je slavila z 2:1.

Po uvodni otvoritveni točki Davida Guette in francoskih zračnih sil, se je odštevanje končalo in začel se je enomesečni nogometni praznik v Evropi. Čast otvoriti 15. evropsko prvenstvo sta dobili reprezentanci Francije in Romunije. Na nabito polnem Saint-Denisu, ki je temperaturo pred začetnim žvižgom dvignil še s petjem Marsejeze, se je obračun sicer začel zelo umirjeno in previdno. V četrti minuti pa je francosko publiko skoraj utišal Bogdan Stancu. Po predložku s kota je povsem neoviran prišel do žoge, a mu je veselje na golovi črti preprečil domači kapetan in vratar Hugo Lloris, ki je s fantastično obrambo ohranil izid pri 0:0. Minuto kasneje je priložnost za Romune zapravil še Florin Andone, čigar strel z glavo je zatresel zgolj zgornji del mreže domače reprezentance. Gostitelji so bili v tem obdobju povsem nemočni, saj so Romuni zelo hrabro otvorili tekmo. V 11. minuti pa so si tudi domačini priigrali prvo priložnost. Po odličnem predložku Dimitrija Payeta, je bil najvišji v skoku Olivier Giroud, a je njegov strel z glavo za kakšen meter zgrešil cilj.

Tri minute kasneje pa so galski petelini zatresli okvir vrat. Bacary Sagna je pobegnil po desni strani in poslal uporaben predložek v osrčje kazenskega prostora, kjer se sprva ni najbolj znašel Antoine Griezmann, ki je žogo zgrešil, toda odbitek od romunskega branilca se mu je odbil naravnost na glavo, a je napadalec Atletica iz Madrida uspel zadeti le vratnico in ostalo je pri začetnih 0:0. Po tej priložnosti se je živahen začetek tekme vendarle nekoliko umiril in spremljali smo bolj taktičen boj na sredini igrišča, kjer so v posesti prevladovali Romuni. V 25. minuti pa bi se skoraj v odlični priložnosti znašel Giroud. Adil Rami je poslal perfektno žogo v prostor, a je z zadnjimi močni posredoval romunski branilec Dragos Grigore in preprečil, da bi se napadalec Arsenala sam znašel pred Ciprianom Tatarusanujem. Po pol ure igre je s strelom z velike razdalje poskusil še prvi zvezdnik v domači reprezentanci Paul Pogba, a je njegov strel zletel visoko čez prečko romunskega gola. V 36. minuti je Payet znova poslal uporaben predložek v kazenski prostor, kjer pa je bil znova premalo zbran Griezmann, ki je streljal za las mimo desne vratnice romunskega gola. Ob koncu polčasa so gostitelja prvenstva silovito pritisnili na vrata svojih nasprotnikov in v sodnikovem dodatku je Giroud zapravil še zadnjo in hkrati svojo drugo priložnost v prvem polčasu, ki se je končal z 0:0.

Giroud je zadel za 1:0 v 58. minuti.
Giroud je zadel za 1:0 v 58. minuti. FOTO: AP

Payet razigraval, Giroud končno zabil
Drugi polčas se je začel na identičen način, kot prvi. V 3. minuti nadaljevanja je namreč zopet priložnost za svojo reprezentanco zapravil Stancu. Zopet se je znašel sam pred Llorisom, a tokrat je z atraktivnim strelom meril za nekaj centimetrov mimo vrat. Po uvodnem pritisku Romunov, pa so do prve priložnosti v drugem polčasu prišli tudi Francozi. Znova je do strela prišel Giroud, tokrat pa mu je veselje preprečil Tatarusanu. V 56. minuti pa je najboljši posameznik Francije Payet odlično preigraval znotraj kazenskega prostora in podal na nogo Pogbaja, ki je s silovitim volejem sprožil, a preveč po sredini in Tatarusanu je žogo odbil v koto. Minuto kasneje pa je domači publiki odleglo. Po vnovični podaji Payeta, je v kazenskem prostoru najvišje skočil Giroud in končno premagal romunskega vratarja, ki bi tudi lahko bolje posredoval, saj je zletel v 'prazno'. Na veselje polnega Saint-Denisa je torej na semaforju pisalo 1:0 za galske peteline.

Veselje domačinov pa ni trajalo dolgo. V 64. minuti je namreč Patrice Evra v svojem kazenskem prostoru nespretno podrl Stancuja in madžarski sodnik Viktor Kassai je pokazal na najstrožjo kazen. K žogi je pristopil kar Stancu sam in hladnokrvno poslal Llorisa v napačno smer in izid izenačil na 1:1. Selektor Francije Didier Deschamps je takoj odreagiral in iz igre potegnil nerazpoloženega in očitno še nekoliko utrujenega od dolge sezone Griezmanna in v igro poslal mladega Kingsleyja Comana. Po izenačujočem golu so gledalci v Parizu postajali vse bolj nervozni, saj so pričakovali zmago, a časa je bilo vse manj. V 77. minuti je francoski strateg uvidel, da bo potrebno nekaj storiti in na začudenje mnogih na stadionu, je iz igre potegnil Pogbaja in v igro poslal hitrega napadalca Anthonyja Martiala. In v 81. minuti je prav Martial po dvojni podaji z Giroudom sprožil z roba kazenskega prostora, a je bil strel prešibak in Tatarusanu je zanesljivo ubranil.

Romuni so izenačili v 65. minuti, ko je najstrožjo kazen izkoristil Bogdan Stancu. FOTO: AP

Ko se je že zdelo, da se bo uvodna tekma končala z remijem pa je v 89. minuti udaril najboljši posameznik na zelenici Payet. Vezist West Ham Uniteda si je na robu kazenskega prostora nastavil žogo in jo neubranljivo poslal v desni zgornji kot Tatarusanuja, ki je bil povsem nemočen. Zadetek je seveda v deliriji poslal publiko v Parizu. Takoj za tem je Deschamps Payeta potegnil in igre in mu namenil stoječe ovacije, ki so francoskega vezista ganile do solz. Francozi so do konca mirno zadržali žogo in se razveselili pomembne uvodne zmage na letošnjem Euru. Z zmago 2:1 so Francozi prišli do prvih treh točk v skupini A, v kateri še igrata reprezentanci Švice in Albanije. Uvodna zmaga Francije pa je tudi prva uvodna zmaga gostiteljice Eura po letu 2000, ko je Belgija premagala Švedsko. Nazadnje, ko so Francozi gostili evropsko prvenstvo v nogometu in zmagali uvodno zmago so tudi postali prvaki. To je bilo leta 1984, ko je ekipo do naslova popeljal Michel Platini.