Vroclav/Varšava, 16. 06. 2012 22.09 |

Ta.V./B.C.
78

Znana sta prva četrtfinalista evropskega prvenstva v nogometu. To sta presenetljivo postali Grčija in Češka. Slednja je v odločilni tekmi z 1:0 ugnala eno izmed gostiteljic prvenstva Poljsko, prva pa je z istim izidom odpravila Ruse.

Pred začetkom "slovanskega" obračuna v skupini A sta se tako Češka kot Poljska zavedali, kakšen rezultat bi ju popeljal v četrtfinale. Za gostitelje prvenstva je "igrala" zgolj zmaga, zato so varovanci Franciszka Smude napadli od prvega sodnikovega žvižga. Že v drugi minuti je Dariusz Dudka poskusil z atraktivnim strelom prek glave, a je žoga zletela le za las mimo gola, na pravem mestu pa je bil tudi češki vratar Petr Čech. Zgolj štiri minute pozneje je svoj strel preizkusil tudi Ludovic Obraniak, ki je zadel zunanji del mreže. Nato so se prebudili tudi gostje. Veliko priložnost je imel Vaclav Pilar, novopečeni član nemškega Wolfsburga pa je iz izjemno ugodnega položaja zgrešil žogo. Do konca prvega polčasa sta si obe moštvi priigrali še nekaj priložnosti (bolj aktivni so bili z desetimi streli proti golu Poljaki), a mreži se v tem delu igre nista zatresli.

V drugi polčas so bolje krenili Čehi, ki so prvič zapretili v 53. minuti. Po desni strani je prodrl David Libersky, čigar strel je zatresel zgolj zunanji del mreže. Še lepšo priložnost so imeli varovanci trenerja Michala Bileka ob izteku 64. minute. Do strela z glavo je prišel Tomaš Sivok, žogi pa je pot v mrežo preprečil poljski vratar Przemyslaw Tyton. Boljša igra v drugem delu se je Čehom obrestovala osem minut pozneje. Zmagoviti gol je bil plod izjemne akcije Petra Jiračka, ki je najprej mojstrsko iz igre vrgel Marcina Wasilewskega, nato pa z natančnim strelom matiral še nemočnega Tytona. Poljaki so se podali v lov za preobratom, a nevarnejše akcije vse do zadnjih trenutkov tekme niso uspeli sestaviti. Takrat je Čehom "kožo rešil" Michael Kadlec, ki je na golovi črti preprečil žogi pot v mrežo in tako svoji reprezentanci zagotovil pot v četrtfinale (ob primeru remija bi se med najboljših osem uvrstili Rusi), ob tem pa še prvo mesto v skupini A.

Grki presenetili "zbornajo komando"

Na drugem obračunu skupine A v Varšavi je vodilna reprezentanca pred zadnjim krogom Rusija prevladovala skozi celoten prvi polčas, a poti do grške mreže ni uspela najti. "Zbornaja komanda" je v prvih 45 minutah proti vratom Michalisa Sifakisa sprožila kar 13 strelov, manjkalo pa je predvsem natančnosti ob zaključku akcij, saj je v zgolj dveh primerih moral posredovati grški čuvaj mreže. Neučinkovitost se je varovancem nizozemskega stratega Dicka Advocaata maščevala v sodnikovem nadomestilu igralnega časa v prvem polčasu. Po desni strani je ruski obrambi pobegnil izkušeni Giorgos Karagounis in z močnim strelom v oddaljenejši kot matiral Vjačeslava Malafejeva.

Sledila je pričakovana ofenziva Rusije v drugem polčasu, ki pa ob trdni grški obrambi ni obrodila sadov. Četa trenerja Fernanda Santosa se je tako presenetljivo prebila v četrtfinale in lahko še naprej sanja o ponovitvi uspeha iz leta 2004, ko je Otto Rehhagel grško izbrano vrsto senzacionalno popeljal celo do naslova evropskih prvakov.