Harkov, 09. 06. 2012 19.51 |

Na evropskem prvenstvu v nogometu sta prvo tekmo v skupini B odigrali reprezentanci Nizozemske in Danske, nekoliko presenetljivo pa so prve tri točke osvojili varovanci Mortna Olsna, ki so v ukrajinskem Harkovu slavili z izidom 1:0. Prva tekma v skupini B je imela tudi slovenski pridih, glavni sodnik je bil Damir Skomina.

V prvem delu smo spremljali izjemno izenačeno tekmo, ki pa so jo nekoliko bolje začeli igralci Nizozemske. Po prodoru Arjena Robbna v 18. minuti je dobro posredovala danska obramba in preprečila vodstvo tulipanov. V obdobju, ko je imela Nizozemska največjo terensko premoč, pa so iz hitrega protinapada gol dosegli Danci, po lepi akciji je močno streljal Michael Krohn-Delhi in med nogama ugnal vratarja Maartna Stekelenburga. Nizozemci so po prejetem golu spet prevzeli pobudo in prek Robbna v 36. minuti zatresli tudi vratnico. V 43. minuti so imeli Nizozemci novo lepo priložnost, Arjen Robben je na robu kazenskega prostora podal Robinu Van Persieju, ta je sprožil strel po tleh, a vratar Andersen je njegov strel ukrotil in ob koncu prvega polčasa je ostalo pri vodstvu Dancev.

Damir Skomina
Damir Skomina FOTO: Reuters

V drugem delu so Nizozemci še bolj pritisnili proti vratom Dancev, a jim kaj drugega kot nekaj kotov ni uspelo iztržiti. O premoči Nizozemcev je veliko povedal tudi podatek, da so po uri igre na gol Danske sprožili kar 18 strelov, njihovi nasprotniki pa zgolj pet. V 70. minuti je z nevarnim strelom z leve strani kazenskega prostora poskusil strelec prvega gola Krohn-Delhi, a je Stekelenburg njegov strel ubranil. Nizozemci so postajali vse bolj živčni, v 75. minuti pa je imel za Oranje lepo priložnost rezervist Jan Klaas Huntelaar, ki se je znašel iz oči v oči z vratarjem Andersenom, a je ta njegov strel ukrotil, Robin Van Perise pa je streljal mimo gola. Nizozemci so si do konca tekme na vsak način prizadevali, da bi izid izenačili, a obramba Danske je vzdržala vse napade in tekma se je končala z zmago varovancev Mortna Olsna.

Nizozemska - Danska 0:1 (0:1)