Vroclav, 12. 06. 2012 18.51 |

Na evropskem prvenstvu v nogometu sta se na tekmi drugega kroga skupine A pomerili ekipi Grčije in Češke, po porazu proti Rusom so se Čehi pobrali in prišli do prve zmage (2:1). V polno sta zadela Jiraček in Pilar za Čehe, za Grke pa je gol dosegel Gekas.

Srečanje na stadionu v Vroclavu se je začelo po čeških notah, saj so že v drugi minuti prišli do vodstva z 1:0. Po podaji Tomaša Hübschmana je v polno zadel Petr Jiraček in premagal grškega vratarja Kostasa Chalkisa.

Po začetni evforiji pa so Čehi že v šesti minuti še povečali svoje vodstvo, svoj drugi gol na prvenstvu je dosegel mladi Vaclav Pilar. 'Češki Messi', kot mladega Pilarja radi kličejo češki mediji, je žogo v gol pospravil po lepi podaji Theodorja Gebre Selassieja in Čehe popeljal v zgodnje visoko vodstvo z 2:0. Grki so se po začetnem šoku le nekoliko zbrali, a si kakšne večje priložnosti niso priigrali. V 23. minuti tekme se je poškodoval prvi vratar Grčije in v igro je vstopil Michalis Sifakis. V 29. minuti tekme je s strelom iz 20 metrov poskušal Tomaš Rosicky, a je Sifakis njegov strel odbil v kot. Grki so v 40. minuti sicer dosegli gol, po strelu z glavo je bil uspešen Salpingidis, a je sodnik Stephane Lannoy gol zaradi nedovoljenega položaja razveljavil. Po razveljavljenem golu so Grki še bolj pritisnili proti vratom Čehov, a jim je za znižanje izida zmanjkalo časa, saj jih je prehitel žvižg sodnika, ki je označil konec prvega polčasa.

Vaclav Pilar je dosegel drugi gol za Češko.
Vaclav Pilar je dosegel drugi gol za Češko. FOTO: Reuters

Drugi polčas se je začel po grških notah, saj so izid prek Theofanisa Gekasa znižali že v 53. minuti. Z leve strani je povsem nenevaren predložek poslal Giorgios Samaras, veliko napako je napravil vratar Chelseaja Petr Čech in podaril gol priključka za Grke. Očitno je med Čechom in branilcem Tomašom Sivokom prišlo do slabe komunikacije in rezultat je bil gol za evropske prvake iz leta 2004. Po doseženem golu so svoje vrste strnili Grki in bili vedno bolj nevarni za češka vrata. 15 minut pred koncem tekme se je obračun večinoma odvijal med obema kazenskima prostoroma, kar je bila voda na mlin Čehov, ki so še naprej držali minimalno vodstvo in upali na prvo zmago na Euru 2012. To jim je na koncu tudi uspelo doseči, saj so uspeli vzdržati vse pritiske Grkov in se zasluženo veselili prvih treh točk na letošnjem Euru.