Rio de Janeiro, 01. 07. 2014 23.35 |

T.Š./M.F./STA
41

Znani so vsi četrtfinalisti svetovnega nogometnega prvenstva v Braziliji. Zadnji so se med osem reprezentanc, ki nadaljujejo s tekmovanjem na SP, prebili nogometaši Belgije. V osmini finala so premagali in izločili reprezentanco ZDA (2:1). Gledalci so v podaljških videli vse tri gole.

Znanih je vseh osem nogometnih reprezentanc, ki so se prebile iz osmine finala. Po Braziliji, Kolumbiji, Nizozemski, Kostariki, Franciji, Nemčiji in Argentini si je kot zadnja uvrstitev v četrtfinale zagotovila reprezentanca Belgije, ki je v osmini finala premagala izbrano vrsto ZDA. Varovanci selektorja Marca Wilmotsa, ki se bodo v četrtfinalu pomerili z enim od velikih favoritov letošnjega SP, Argentino, so izločili Američane šele po podaljških. Po izenačenem prvem polčasu, so Belgijci prevladovali v drugem polčasu, vendar jim ni uspelo doseči gola navkljub številnim priložnostim. Večkrat se je izkazal tudi vratar ZDA Tim Howard.

Na začetku tekme so prvi zapretili Belgijci, ko je Divock Origi po samostojnem prodoru dodobra ogrel Howardove roke. A so Američani nato do desete minute nalet Belgijcev povsem umirili. V 21. minuti so do prve priložnosti prišli Američani. Michael Bradley je dobro preigral belgijsko obrambo, podal Clintu Dempseyju, a je bil Thibaut Courtois dobro postavljen. V 23. minuti je Kevin De Bruyne sam pritekel pred ameriški gol, a meril mimo vrat. V 32. minuti so Američani ostali brez poškodovanega Fabiana Johnsona, ki ga je zamenjal DeAndre Yedlin. Belgijci so še naprej vršili pritisk na Howardova vrata, a zadeti jim ni uspelo. Ob koncu prvega polčasa so preko Yedlina poskusili Američani, a je Graham Zusi zgrešil lep predložek. V sodnikovem dodatku je De Bruyne meril naravnost v Howardove roke. Tudi drugi polčas so podjetneje začeli Belgijci, Dries Mertens je poskusil z glavo, a je Howard žogo preusmeril čez gol. V 56. minuti je Origi zadel okvir vrat, a gol je Belgijcem preprečila prečka, minuto zatem pa je poskus Jana Vertonghna Howard uspel odbiti. V 60. minuti je Origi podal pred ameriški gol, a je Dries Mertens streljal preslabo. Belgijci so imeli v tem delu tekme terensko premoč, poskusi so se vrstili eden za drugim, razmerje strelov v napadu je bilo kar 20:3, a so manjkali zaključni streli, ali pa se je v ameriških vratih vedno znova izkazal Howard. V 71. minuti je do končnega strela spet prišel Origi, a je Howard spet dobro posredoval. Pet minut kasneje je bil Kevin Mirallas sam pred Howardom, a ameriški čuvaj mreže je bil še enkrat več na pravem mestu. V sodnikovem dodatku so imeli lepo priložnost še Američani, a je Chris Wondolowski iz neposredne bližine meril previsoko.

Ker po devetdesetih minutah ni bilo odločitve, je bil na vrsti podaljšek dvakrat po 15 minut. In že po dobrih dveh minutah prvega podaljška so Belgijci dosegli gol. Strelec je bil Kevin De Bruyne v 93. minuti po podaji Romela Lukakuja, z diagonalnim strelom je lepo zadel gol, Howard je bil brez moči. V 105. minuti je joker s klopi Lukaku povišal na 2:0 za Belgijo, a se Američani niso predali. Le dve minuti kasneje je Julian Green znižal izid (2:1), v 109. minuti pa je imel Jones celo priložnost za izenačenje in nato so jeniji še enkrat zapretili v 114. minuti po strelu Dempseya. Vendar je ostalo pri vodstvu in zmagi Belgije, gledalci pa so v 30 minutah dveh podaljškov videli vse tri gole.