Ukrajina do konca mučila Nemce, Schweinsteiger vstopil s klopi in zadel za najvišjo zmago Eura

Lille, 12. 06. 2016 21.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Branilci naslova svetovnega prvaka Nemci niso blesteli na zadnji nedeljski tekmi Eura 2016 in šele globoko v sodnikovem podaljšku potrdili zmago nad Ukrajino (2:0). Branilec Shkodran Mustafi je zadel v prvem polčasu, kapetan Bastian Schweinsteiger pa je vstopil s klopi in hitro pokončal nasprotnike.

Shkodran Mustafi (desno) je zadel po sporno dosojenem prekršku nad Thomasom Müllerjem. FOTO: AP

Lille zadnjega velikega tekmovanja na francoskih tleh pred 18 leti ni gostil, v sicer vedno razigrano univerzitetno mesto pa so se za prvi obračun evropskega prvenstva zgrnili številčni navijači Nemčije in Ukrajine. Brez težav po škandaloznih dogodkih na jugu države ni šlo niti na severu, skupinici navijačev sta se udarili na ulicah nekdaj domačega mesta Milenka Ačimovića, zato pa je bila tekma slovenskih krvnikov iz kvalifikacij in aktualne svetovne prvakinje toliko lepša. Nemški selektor Joachim Löw se je po neprepričljivih kvalifikacijah in zadnjih pripravljalnih tekmah odločil za igro brez pravega napadalca, v "konici" napada je začel Mario Götze, medtem ko njegov nekdanji soigralec iz Bayerna in kapetan reprezentance Bastian Schweinsteiger še ni bil nared. Kljub temu, da od gostiteljev zadnjega EP Ukrajincev nihče ne pričakuje podvigov na tokratnem turnirju, so se varovanci Mihajla Fomenka prikazali v izvrstni luči in bili vsaj enakovredni v prvem polčasu. Njihovi navijači so navdušili z glasno podporo in pripravljeno koreografijo na tribuni, na zelenici pa so tekmo bolje odprli Nemci. Götze je v četrti minuti v gneči poskusil spraviti žogo proti vratom Andrija Pjatova, v drugem poskusu je to uspelo Julianu Draxlerju, a njegov strel znotraj kazenskega prostora ni bil natančen. Že v četrti minuti pa so vzhodnjaki pokazali, da z njimi ni šale in po tem, ko so Nemci izgubili žogo na levem boku, je po predložku v sredino "na prvo" udaril najprepoznavnejši Ukrajinec Jevhen Konopljanka, na mestu pa je bil z lepo parado Manuel Neuer.

Nemčija je v živahnem polčasu vrnila udarec v 12. minuti, ko je Jonas Hector po akciji na levem boku stekel na odloženo žogo Draxlerja, toda z volejem zgrešil žogo in padel. Mreža Ukrajine se je vseeno zatresla in to tudi malce sporno. Jaroslav Rakicki je po oceni glavnega sodnika Martina Atkinsona nepravilno ustavil Thomasa Müllerja blizu roba 16-metrskega prostora, četudi je branilec rumenih zadel žogo. Toni Kroos si je nastavil žogo za prosti strel in natančno podal v sredino, kjer je Shkodran Mustafi skočil najvišje in lepo zadel v zgornji kot vrat nemočnega Pjatova za vodstvo ter tako zabil svoj prvi gol za reprezentanco. A Ukrajinci so ostajali nevarni - Neuer je moral v 27. minuti s fantastičnim refleksnim posredovanjem ustaviti strel z glavo Jevhena Hačeridija, ki je po kotu skakal ob Mustafiju in usmeril žogo pod prečko, a preblizu Neuerja. Dve minuti kasneje je svoje moštvo reševal tudi Pjatov, potem ko je Kroos z lasersko natančnostjo s sredine igrišča za hrbtom obrambe Ukrajine našel "ubežnika" Khediro, ki iz oči v oči ni uspel premagati izkušenega vratarja. Še bolj vroče je bilo na drugi strani v 37. minuti, kjer se je (ne prvič v večeru) odprlo veliko prostora Konopljanki na levi strani, član Seville pa je namesto strela podal v sredino. Tam bi Jerome Boateng kmalu preusmeril žogo za hrbet lastnega vratarja, šele z akrobatskim posredovanjem točno na črti pa je nato tudi sam preprečil zadetek. Ukrajincem so otoški sodniki dve minuti kasneje tudi preprečili veselje ob doseženem zadetku kapetana Ševčuka, potem ko je bil po novi akciji po levem boku v prepovedanem položaju Artjom Fedecki.

Nemčija je v drugem polčasu zaigrala malce bolj prepričljivo in prvi je poskusil Draxler, ki je lepo meril z roba kazenskega prostora v daljši kot vrat, Pjatov pa je njegov strel zanesljivo odbil v avt. V 52. minuti je vratom Ukrajine zapretil Kroos, ki je z več kot 20 metrov izjemno meril in žoga je obliznila stičišče vratnice in prečke. Ukrajina je nemški nalet prekinila le v 57. minuti, Rakicki je z levico meril ob vratnico, a je bil Neuer na mestu, medtem ko sta bila pred ukrajinskim golom neuspešna Khedira v 62. minuti, močno je udaril z razdalje, a je žogo odnesel Pjatov, in Draxler, ki je po predložku Höwedesa šest minut kasneje pritekel iz "drugega plana" in ob Fedeckim z glavo meril prek vrat. Götze je bil naslednji, ki je preizkusil Pjatova v 74. minuti, toda poskus Bavarca je rahlo preusmerjen končal v vratarskih rokavicah. Pjatov je v kot preusmeril še naslednji strel z razdalje Müllerja, ki je bil prav tako neugoden zaradi dotika enega izmed ukrajinskih branilcev. Rezervist Andre Schürrle bi lahko sprostil nekaj pritiska z nemških ramen še pred zadnjimi minutami, toda njegov sprehod po robu kazenskega prostora se je zaključil z nerodnim strelom, ki se je skotalil mimo vratnice Ukrajine. Özil je imel najlepšo priložnost, potem ko je neoviran stekel proti Pjatovu, ki pa mu je strel ustavil. Nemci bi bili kmalu kaznovani - Mustafi je po dolgi podaji vračal žogo Neuerju, ki je zapustil svoja vrata, a je na srečo Nemcev žoga šla mimo gola, sodnik Atkinson pa ni sankcioniral Neuerjevega nepremišljenega trka s Seleznjovom, čeprav bi bil v vsakem primeru prvi pri žogi Boateng. Löw je za zaključek tekme ponudil priložnost šele nedavno ozdravelemu Schweinsteigerju, ki je globoko v sodnikovem podaljšku izkoristil predložek Özila in hiter protinapad zaključil z natančnim strelom v prazno mrežo. S tem je član Manchester Uniteda poskrbel za šele prvo zmago letošnjega EP z več kot enim zadetkom razlike.

Nemčija ‒ Ukrajina 2:0 (1:0)