Toulouse, 20. 06. 2016 22.30 |

Nogometaši Walesa so v tretjem krogu Eura 2016 s 3:0 premagali bledo rusko reprezentanco in si po zgolj remiju Anglije s Slovaki zagotovili prvo mesto v skupini B. Valižani so pritiskali od prve do zadnje minute, zadetke pa so prispevali Aaron Ramsey, Neil Taylor in Gareth Bale. Prav slednji je zabil še na tretji zaporedni tekmi letošnjega Eura.

Wales je že v izteku prve minute pokazal, da si zmage bolj želi kot ruska reprezentanca, ki je vprvem polčasu delovala povsem brez repa in glave. Z močnejšo levico je z desne strani po vsega 60 sekundah tekme sprožil prvi zvezdnik valižanske reprezentance Gareth Bale, a meril preveč po sredini vrat, tako da je vratar Igor Akinfejev strel ubranil. Nemočen pa je bil ruski čuvaj mreže deset minut kasneje, ko je valižanski vezist Aaron Ramsey lepo izkoristil podajo soigralca Joea Allena s skorajda sredine igrišča. Posebej za to prvenstvo svetlolasi nogometaš Arsenala je sam stekel proti ruskim vratom in z minilobom premagal Akinfejeva. V 20. minuti je na semaforju stadiona v Toulouseu pisalo 2:0 v korist Walesa. Po novi veliki napaki ruske obrambe se je po posredovanju ruskega kapetana Romana Širokova pred Baleom žoga odbila na noge Neila Taylorja, ki je najprej nastreljal vratarja Akinfejeva, iz drugega poskusa pa le uspel zatresti mrežo Rusije.

Taylor in Ramsey - strelca prvih dveh zadetkov Walesa.
Taylor in Ramsey - strelca prvih dveh zadetkov Walesa. FOTO: AP

V 27. minuti pa so Rusi le dočakali svojo prvo pravo priložnost na tekmi. Po podaji Akinfejeva se je po slabem posredovanju valižanskega branilca Jamesa Chesterja se je v sam pred vratarjem Wayneom Hennesseyjem znašel Artem Dzjuba, a se je z obrambo izkazal valižanski čuvaj mreže. V 30. minuti je lepo priložnost zapravil Sam Vokes, ki ga je po hitrem protinapadu lepo zaposlil Bale, a je Vokes s kakšnioh 12 metrov preslabo meril oz. mu je Akinfejev strel ubranil z nogami. Tri minute kasneje je z velike razdalje sprožil še Ramsey, ruski čuvaj mreže pa je žogo po odbojkarsko odbil v kot. Nov poskus Balea je sledil v 40. minuti tekme, ko je v samostojnem prodoru nanizal rusko obrambo, a v zaključnem strelu znova meril preveč po sredini vrat, tako da je Akinfejev žogo uspel ujeti.

Tudi v drugem polčasu smo spremljali enosmerni promet na vrata Rusije. Med strelce bi se še na tretji tekmi na prvenstvu lahko vpisal Bale – ta je zabil Slovaški in Angliji iz prostega strela – v 55. minuti, ko je po podaji Ramseyja z levico sprožil z leve strani, a je Akinfejev žogo še uspel preusmeriti v kot. Bale je po skorajda identični akciji kot v 55. minuti dobrih deset minut kasneje le dočakal tretji zadetek na prvenstvu, ko je izkoristil mojstrsko podajo Ramseya in z zunanjim delom stopala matiral Akinfejeva, ki se je žoge še uspel dotakniti, a je ta vendarle romala za njegov hrbet (3:0). Priložnost za častni zadetek Rusov je v 85. minuti zapravil Dzjuba, ki je v kazenskem prostoru Walesa prejel lepo podajo, a meril prek vrat Hennesseyja.

Bale je zabil še na tretji zaporedni tekmi na Euru 2016. Tokrat ne iz prostega strela, ampak iz igre. FOTO: AP

Wales je tako na peti medsebojni tekmi sploh prvič premagal reprezentanco Rusije, Gareth Bale pa je prvi nogometaš po Ruudu van Nistelrooyu in Milanu Barošu (2004), ki je zabil na vseh treh tekmah skupinskega dela.