Chelsea, Benfica, Fenerbahče in Basel v polfinale lige Evopa

Moskva, 11. 04. 2013 18.10 |

Po povratnih četrtfinalnih tekmah nogometne lige Evropa so znana štiri moštva, ki se bodo borila za mesto v finalu. V polfinale so se prebili nogometaši Chelseaja, lizbonske Benfice, Fenerbahčeja in Basla. Slednji so šele po enajstmetrovkah izločili Tottenham.

Londončani so v rusko prestolnico sicer dopotovali v kompletni postavi, toda trener Chelseaja Rafael Benitez je povratno tekmo četrtfinala lige Evropa proti ruskemu Rubinu začel s skoraj rezervno postavo, saj v začetni enajsterici med drugim ni bilo Juana Mate, Edena Hazarda, Branislava Ivanovića, Johna Mikla, Oscarja in še nekaterih. Rubin je nastopil v skoraj najmočnejši postavi, pred sabo pa je imel težko nalogo, saj je lovil zaostanek s prve tekme v Londonu (1:3). Ekipa iz Kazana, ki je Angleže gostila v Moskvi na stadionu Lužniki, je imela še bolj zahtevno nalogo že po dobrih petih minutah igre, saj so Londončani hitro prišli do vodilnega zadetka.

Fernando Torres je, tako kot v Londonu, dosegel prvi gol na tekmi med Rubinom in Chelseajem. FOTO: Reuters
Dolgo podajo Franka Lamparda je odlično spremljal "prebujeni" Fernando Torres in z lobom premagal vratarja Sergeja Rižikova, ki je (nespametno) zapustil svoja vrata. Zadetek Angležev je vnesel dodatno nervozo v domače vrste in Rusi so potrebovali kar nekaj časa, da so prišli k sebi. Chelsea je z lahkoto kontroliral dogodke na igrišču, še najbolj v škripcih pa je bil v zaključku prvega polčasa, ko je goste rešil vratar Petr Čech. V nadaljevanju so maloštevilni gledalci videli pravo "golijado", tudi tri zadetke v mreži Chelseaja, toda napredovanje Londončanov v polfinale lige Evropa v nobenem trenutku ni prišlo pod vprašaj.

Mohamed Salah je dosegel prvi gol za Basel.
Mohamed Salah je dosegel prvi gol za Basel. FOTO: Reuters

Basel je na prvi tekmi v Londonu iztržil neodločen rezultat 2:2, Tottenham pa se pred gostovanjem v Švici ni predal. To je v 23. minuti nakazal Clint Dempsey, ki je izkoristil podajo Jana Vertonghena, po hudi napaki domače obrambe pa je Američan žogo zabil v prazno mrežo. Štiri minute kasneje je izenačil Mohamed Salah in svoje moštvo spet postavil v boljši položaj. V 49. minuti je Švicarjem uspel preobrat. Med strelce se je vpisal Aleksandar Dragović. Po podaji v kazenski prostor je z glavo naprej streljal Fabian Schär, Brad Friedel je žogo odbil, v mrežo pa jo je pospravil avstrijski branilec. A je sedem minut pred koncem tekme Dempsey zadel še enkrat in ekipama "priigral" še dodatne pol ure igre. Tudi po tej sta mreži ene in druge ekipe mirovali, čeprav so si Švicarji priigrali dve lepi priložnosti. Pri strelih z enajstih metrov so bili bolj zbrani Švicarji, ki so bili nezgrešljivi, pri angleškem moštvu pa je prvi strel Toma Huddlestona Yann Sommer ubranil, nato pa je žogo prek gola poslal Emmanuel Adebayor.

Lazio je sicer na olimpijskem stadionu povedel, toda Turki so hitro izenačili.
Lazio je sicer na olimpijskem stadionu povedel, toda Turki so hitro izenačili. FOTO: Reuters

Lazio je pred praznimi tribunami rimskega stadiona proti Fenerbahčeju lovil zaostanek dveh golov s prve tekme (0:2). Čeprav so bili Italijani boljši tekmec pa so do prvega zadetka prišli šele po uri igre. Pod podajo se je podpisal Antonio Candreva, za vodstvo Lazia pa je poskrbel Senad Lulić, ki je bil najspretnejši v skoku na daljši vratnici. Vodstvo Italijanov je trajalo do 73. minute. Pierre Webo je sprejel žogo, jo podal do Canerja Erkina, ta pa jo je z močnim strelom poslal za hrbet Federica Marchettija.

Benfica je na domačem igrišču nadzirala potek tekme proti Newcastlu, si ustvarila konkretnejše priložnosti, toda prvi zadetek na tekmi so dosegli Angleži. V 71. minuti je zadel Papiss Cisse, za izenačenje pa je v 92. minuti poskrbel Eduardo Salvio.

Rubin Kazan - Chelsea 3:2 (1:0)
Newcastle United - Benfica Lizbona 1:1 (0:0)
Lazio Rim - Fenerbahče Carigrad 1:1 (0:0)
Basel - Tottenham Hotspur 3:2 (1:1, 2:2; 2:2)

opomba: v odebljenem tisku so moštva, ki so se uvrstila v polfinale