Hiddinkov Chelsea prvič zmagal, še en evrogol Williana, Everton ustavil Spurse

London, 03. 01. 2016 16.13 |

Aktualni angleški prvak Chelsea je s predstavo, ki je spomnila na neke druge čase, visoko slavil na mestnem derbiju pri Crystal Palaceu (0:3). To je bila prva zmaga za povratnika na klop modrih Guusa Hiddinka, čigar moštvo je vseeno šele na 14. mestu. Everton pozno popoldne prekinil serijo Tottenhama (1:1).

Branilci angleškega naslova so odigrali morda najboljšo tekmo sezone.
Branilci angleškega naslova so odigrali morda najboljšo tekmo sezone. FOTO: AP

Kar enajst točk je ločilo londonska nasprotnika pred začetkom nedeljske tekme, a kdo bi rekel, da bo Crystal Palace tisti, ki mu bo v hrbet gledal državni prvak Chelsea in ne obratno. Toda takšna je tudi po odhodu Joseja Mourinha realnost kluba iz zahodnega Londona, ki je čez Temzo na jugovzhod prišel v iskanju prve zmage pod taktirko Guusa Hiddinka. Za Nizozemca in Chelsea se ni začelo dobro, modri so bili pod pritiskom in v 19. minuti znova ostali brez Edena Hazarda, ki je (ne prvič v sezoni) zahteval menjavo. Po prihodu Pedra Rodrigueza je igra gostov oživela, toda v 27. minuti bi Palace kaj lahko povedel. Jason Puncheon je podajal in žoga je sicer zgrešila branilca Scotta Danna, a našla napadalca Fraizerja Campbella, ki je precej osamljen na drugi vratnici grdo zgrešil. Kako dragoceno priložnost je zapravil, je postalo jasno že v naslednjem napadu - Cesc Fabregas je razparal obrambo orlov in našel Diega Costo, Brazilec pa je podal v sredino rojaku Oscarju za lahek in lepo pripravljen zadetek.

Domači vratar Wayne Hennessey je deset minut pred koncem prvega polčasa rešil Palace po napaki Joela Warda, ki je za hrbet spustil prodirajočega Cesarja Azpilicueto, strel Španca pa ni bil dovolj dober za 0:2. Prva večja priložnost drugega dela tekme je prav tako pripadla modrim, Kurt Zouma je v 53. minuti skakal najvišje po Willianovem prostem strelu, a grdo zgrešil. Nato se je ponovila zgodba iz prvega polčasa - Palace je zapravil veliko priložnost po izgubljeni žogi Coste, morda je šlo tudi za prekršek, toda žoga je na v drugem kazenskem prostoru prišla do Wilfrieda Zahaja, ki pa je streljal slabo v Thibauta Courtoisa. S prekrasnim strelom je modro-rdeče s Selhurst Parka nemudoma kaznoval Willian, ki je zaključil akcijo Fabregasa in Oscarja z okoli 25 metrov in utišal tudi vedno razigrani Selhurst Park. Vsega je bilo prav zares konec v 65. minuti - Willian je bil spet v osrčju akcije, z močnim nizkim strelom je Hennesseyja spravil v težave, vratarjeva obramba pa je zgolj zaposlila Costo, ki z neposredne bližine v trenutni formi ni mogel zgrešiti. Zmaga bi lahko bila še višja, le izvrsten štart Damiena Delaneyja pa je v kazenskem prostoru pred novim zadetkom ustavil Costo.

Harry Kane pozdravlja navijače na Goodison Parku.
Harry Kane pozdravlja navijače na Goodison Parku. FOTO: AP

Prevlada Tottenhama je v prvem polčasu prinesla le zadetek Dele Allija, toda takrat so Spursi pri Evertonu že precej nezasluženo zaostajali. Aaron Lennon je poskrbel za vodstvo domačih, ti pa bi lahko na koncu tudi presenetili severne Londončane, ki so v zadnjih krogih kazali izjemno formo. Tottenham je v prvem polčasu "po točkah" močno prevladoval, toda po tem, ko je Harry Kane z ostrim strelom znotraj kazenskega prostora zatresel okvir vrat, je na drugi strani iz praktično prve akcije Everton povedel. Nekdanji član Tottenhama Lennon je skočil na žogo, ki mu jo je po diagonalni podaji s sredine igrišča odložil Romelu Lukaku, nekdanji reprezentant pa je s prekrasnim volejem zadel ob vratnico nemočnega Huga Llorisa. Toda Londončani so nadaljevali s stiskanjem precej nemočnih Liverpoolčanov, ki so imeli srečo tudi v 30. minuti - Ben Davies je s pravo bombo zadel prečko, žoga pa se je namesto čez črto odbila v igrišče. A tik pred polčasom je Tottenham le prišel do zasluženega izenačujočega zadetka. Toby Alderweireld je z izjemno podajo prek obrambe našel Allija, vzhajajoči zvezdnik otoškega nogometa pa jo je lepo sprejel in še lepše pospravil v mrežo. V drugem polčasu je imel prvo veliko priložnost spet Kane, ki je po še eni dolgi podaji in odloženi žogi Allija potegnil v kazenski prostor, a mu je žoga ob pritisku Johna Stonesa ušla prek noge. Rezervist Muhamed Bešić izvrstno meril z volejem v 79. minuti z roba kazenskega, po kotu, ki je sledil, pa je za las z glavo zgrešil Funes Mori. Lukaku je imel dve precej zreli priložnosti v zadnjih dveh akcijah, Rossu Barkleyju pa je Lloris strel s težkega položaja zanesljivo ubranil in po treh zaporednih zmagah preprečil četrti poraz v sezoni.