Celjani na Norveškem do pomembne zmage, Romuni močnejši od Domžal

Oslo, 04. 07. 2013 20.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nogometaši Celja so na prvi tekmi prvega kroga kvalifikacij za nastop v ligi Evropa v gosteh premagali Tromso z 2:1 (0:1). Povratna tekma bo prihodnji četrtek v Celju. Domžale so pred domačimi gledalci z 0:1 izgubile proti romunski Astri Giurgiu.

Čeprav je bil Tromsoe lani krvnik ljubljanske Olimpije, so Celjani, tako kot so obljubljali, z borbeno igro na severu Evrope prišli do izjemno ugodnega izida pred povratno tekmo. Predvsem po zaslugi igre v drugem polčasu so si priigrali prednost, ki jim pred obračunom v Celju daje lepe možnosti za preboj v 2. predkrog. Domači so pogumneje začeli tekmo, a si niso priigrali nobene priložnosti. Že v 13. minuti je moral trener gostov Miloš Rus opraviti prvo menjavo, saj je poškodovanega Miho Zajca zamenjal Nejc Plesec. Norvežani so prvič resneje zagrozili v 16. minuti, ko je bil Zdenek Ondrašek sam pred Maticem Kotnikom, vendar je za malo zgrešil cilj.

Izkušeni Sebastjan Gobec je Celjanom prinesel zmago.
Izkušeni Sebastjan Gobec je Celjanom prinesel zmago. FOTO: Damjan Žibert
Devet minut pozneje so domači prek Švicarja Aleksandra Prijovića zatresli prečko, pritisk pa so kronali v 30. minuti. Kot je že pred tekmo opozarjal trener Rus, so bili Norvežani nevarni ob prekinitvah, Celjani pa ranljivi. Prav po kotu so prišli do zadetka, ko je bil v skoku najvišji kapetan Miika Koppinen. Gostitelji so imeli do konca polčasa še dve priložnosti, a je ostalo pri 1:0. V drugem polčasu so Celjani zaigrali precej bolje in v 75. minuti izid izenačili. Po lepi podaji debitanta Tadeja Žagar-Kneza je Andraž Žurej zadel v daljši vratarjev kot. Celjani so bili še naprej nevarnejši, v 84. minuti pa postavili končni izid. Hans Norbye je v svojem kazenskem prostoru igral z roko, dobil drugi rumen karton in moral iz igre. Posledično je sodnik pokazal na belo točko, enajstmetrovko pa je uspešno izvedel kapetan Celja Sebastjan Gobec in zadel levi zgornji kot domačih vrat.

"Dvoboj še zdaleč ni odločen. Resda imamo boljše izhodišče, ampak Tromsoe je zelo močna ekipa. Mi smo odigrali zelo slab prvi polčas in smo lahko srečni, da je le ena žoga končala v naši mreži in da smo polčas vsaj približno preživeli, čeprav nas niti v enem trenutku niso presenetili, saj smo jih natančno analizirali. Je pa res, da njihove igre moči in igre z dolgimi podajami nismo nadzorovali, bili smo pod pritiskom, ustvarili so si tri, štiri velike priložnosti, dosegli še gol in res se lahko zahvalimo, da se je polčas končal tako, kot se je," je najprej komentiral Rus.

"V drugem delu smo naredili nekaj sprememb v igri in tudi v načinu razmišljanja, začeli smo igrati našo igro, odločno, disciplinirano, z natančnimi podajami in hitrim pretokom igre. Vzpostavili smo ravnotežje, prišli na tekmečevo polovico, si priigrali polpriložnosti in tudi priložnosti, v zaključku pa smo tudi dve izkoristili. Imeli smo še nekaj lepih možnosti, ampak drugi polčas je bil v celoti kar dober in cilj za povratno tekmo je nadgraditi drugi polčas, ker le s tem lahko računamo na morebitni uspeh, saj se Tromsoe z norveško mentaliteto še ni predal in bo poskusil iztržiti čim boljši rezultat v Celju," je še povedal Rus.

Trener Domžal Stevan Mojsilović
Trener Domžal Stevan Mojsilović FOTO: Aljoša Kravanja

Domžale v težkem položaju

Slabše kot Celjani so se odrezali nogometaši Domžal, ki jim je žreb namenil zelo neugodno romunsko moštvo Astra Giurgiu. Gostje so bili večino časa nevarnejši tekmec, varovanci Stevana Mojsilovića pa so se osredotočili predvsem na hitre protinapade. Zmagovalca je šest minut pred iztekom rednega dela tekme odločil Constantin Budescu, ki je izkoristil slabo izbijanje sicer odličnega domačega vratarja Nejca Vidmarja in mrežo gostiteljev zatresel z natančnim strelom v levi spodnji kot. Povratna tekma bo prihodnji četrtek v Bukarešti.

Romunska ekipa je prevladovala v prvem polčasu, imela žogo dve tretjini časa v svoji posesti in precej večkrat poskusila s streli proti domžalskim vratom. A pri tem niso bili uspešni, mogoče tudi zaradi tega, ker je zaradi zapletov z vizumom manjkal prvi strelec Astre, Nigerijec Kehinde Fatai. Gosti so sproti poskusili sedemkrat, a bili vedno nenatančni. Še najbolj nevarni so bili v 34. minuti, ko je Mirko Ivanovski poskusil z volejem, a mimo leve vratnice, in v 42. minuti, ko je bil isti igralec sam pred Vidmarjem, a nato z lobom zgrešil cilj. Domači so imeli še najlepšo priložnost v 40. minuti, ko je Draško Božović iz igre vrgel dva gostujoča nogometaša, potegnil proti vratom Astre in podal na desno do Žige Kousa, čigar močna podaja je postala plen vratarja Silviuja Lunga.

V drugem polčasu je bila igra precej razburljiva. V 59. minuti je Vidmar posredoval po strelu Ivanovskega z 20 metrov, šest minut pozneje je bil Budescu sam pred domačim vratarjem, a je meril mimo desne vratnice, v 67. minuti pa je Morais Junior zatresel vratnico. Devet minut zatem je Vidmar dobro posredoval po strelu Gabriela Enacheja, ko se je žoga še odbila od Erika Janže, v 78. minuti pa je za domače izjemno priložnost zapravil Denis Ljubović, ko je iz bližine žogo poslal čez gol. V 84. minuti pa so gosti povedli. Alexandru Matel je bil sam na desni strani polovice Domžal, poslal nevaren predložek pred vrata, kjer je žogo s pestmi izbil vratar Vidmar. Žoga je padla naravnost na nogo Budescuja, ki je z desetih metrov z volejem zadel spodnji levi kot domačih vrat. Minuto pred koncem rednega dela je vratnico zatresel še Takajuki Seto.